Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Energo-Pro v Bulharsku zneužila dominantní postavení, tvrdí antimonopolní úřad

Energo-Pro v Bulharsku zneužila dominantní postavení, tvrdí antimonopolní úřad

07.03.2013 17:48
Autor: ČTK

Česká energetická společnost Energo-Pro zneužila v Bulharsku své dominantní postavení na trhu, když loni odstřihla od dodávek elektrické energie vodárenskou společnost v Dobřiči na východě země. Dnes to podle portálu Novinite.com oznámil tamní úřad pro ochranu hospodářské soutěže (KZK). O případné pokutě tato kontrolní instituce rozhodne poté, co prozkoumá námitky energetického koncernu. 

KZK vyčetl české firmě, že loni v září přerušila dodávky elektřiny do čerpacích stanic vodárenského a čisticího provozu v Dobřiči, ačkoli toto zařízení platilo opožděné faktury podle splátkového kalendáře. KZK v této souvislosti zdůraznil, že společnost Energo-Pro věděla, že dluhy vodárenského zařízení vznikly tím, že firma sama nedokázala včas vymoci své pohledávky. Energo-Pro také měla vzít v úvahu "dobře míněné snahy" vodohospodářů o placení faktur ve splátkách. 

KZK také připomněl článek 67 bulharského energetického zákona, podle kterého musí být činnost energetických distributorů v souladu s veřejnými zájmy. Energo-Pro tak podle kontrolního úřadu neměla připravit vodárny o elektřinu, neboť tím zanechala stovky řádně platících zákazníků bez dodávek vody. 

Proti zmíněnému vyjádření KZK se podle Novinite.com není možné odvolat. Energo-Pro má nicméně 30 dní na to, aby předložila své připomínky a námitky, na jejichž základě KZK může své stanovisko přehodnotit. Případné uložení pokuty má být výsledkem veřejné diskuse. ČTK vyjádření firmy zjišťuje. 

Energo-Pro a další českou společnost ČEZ spolu s rakouskou firmou EVN nyní kvůli možným pochybením prošetřuje bulharská prokuratura. Vyšetřování by mělo být uzavřeno do dvou týdnů. Všechny tři společnosti v uplynulých týdnech čelily masovým protestům Bulharů, kteří demonstrovali proti údajně předraženým cenám za elektřinu. Distributorovi elektrické energie ČEZ navíc hrozí v Bulharsku odebrání licence, český koncern všechna obvinění odmítá.


Podrobnosti k dění kolem licence ČEZ v Bulharsku sledujte na Patria.cz:


Sledujte průběžně dění kolem licence ČEZu v Bulharsku na Patria.cz:

001


 

Váš názor
  • Názor
    10.03.2013 7:42

    Osobně příliš nerozumím tomu, proč distribuční společnosti jdou do těchto konfliktů, které jim kazí mediální obraz. Asi by stačili neplatit státnímu dodavateli elektřiny s odkazem na to,že neplatí státem vlastněné vodárny. Elektrárenská společnost by určitě nemohla ukončit dodávky elektřiny.
    Robin Ibler
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y