Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: Čínské šedé úvěry jsou dalším obrovským rizikem

Faber: Čínské šedé úvěry jsou dalším obrovským rizikem

14.3.2013 12:42, aktualizováno: 14.3. 16:54
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Úvěrová bublina v Číně a to, co se odehrává v podrozvahách tamních bank, je nejbližším rozsáhlým rizikem, které může zasáhnout investory v Číně a celé Asii, uvedl známý investor Marc Faber pro CNBC.

Řada investorů ochladla k Číně ve chvíli, kdy druhá největší světová ekonomika ukázala zpomalování tempa na nejslabší úrovně za dekádu. Oživení v závěru roku ale přitáhlo investory zpět a index šanghajské burzy v prosinci vylétl o 15 procent. Faber varuje, že pro důvěru investorů v Čínu je největších rizikem narůstající úvěrový boom. „To, zda čínská vláda dokáže zajistit pokračování stabilního růstu ekonomiky, závisí na reformách a právě na tom, jak se dokáže vypořádat s masívní úvěrovou bublinou. Problémem je rozvoj podrozvahového bankovnictví, pochybných úvěrů financujících pochybné investice,“ uvedl Faber.

Tradiční západní ratingové agentury varují, že rapidní růst mimobilančních položek čínských bank představuje hrozbu pro finanční stabilitu země. Světová banka pak v prosinci varovala, že Číně hrozí riziko nechtěného návratu k přehřátí a ztráta měnové politiky, pokud z ekonomik západu kapitál znovu vlétne na asijské trhy a vyvolá bubliny na vícero trzích aktiv.

Zdroje z čínského bankovního sektoru uvádějí, že banky tlak na pročištění svých bilancí vyřešily tak, že nepohodlná aktiva přesunuly na čínské brokerské firmy, které pokračují v „šedém“ financování. Data za čínský bankovní sektor ukazují, že financování skrze brokerské společnosti v roce 2012 narostlo řádově šestinásobně.

Čínský regulátor uvádí, že si rizik v brokerských společnostech vědom a že jsou pro něj řiditelná. V sektoru, který byl dlouhodobě dominován státními bankami, je bere jako vedlejší produkt snahy o uvolnění byznysu a konkurence těchto společností. I proto, aby podnikání v tomto sektoru v zemi nemuselo být pod nadvládou nadnárodních bank.

„Od srpna jsme začali alokovat fondy k firmám cenných papírů jednoduše proto, že tento kanál byl otevřen,“ uvedl pro Financial Times jeden z manažerů středně velké čínské banky. Podle čínské asociace brokerské společnosti nyní spravují přes 2 biliony renmimbi (cca 320 mld. USD) fondů, které získali převodem z bankovních bilancí. To je sedminásobně více proti počátku roku 2012. Polovinu z celkového objemu získaly pouze ve 4Q12.

Podle centrální banky přes pokračující vývoj bankovních úvěrů nad chtěnými limity podíl bank na celkovém financování ustupuje právě ve prospěch dalších finančních institucí včetně brokerů. Zatímco v roce 2002 se tradiční bankovní úvěry podílely na financování z 95 %, dnes je to kolem 58 %.

Zatímco v posledních dvou letech se spolupráce bank soustředila na trustové společnosti, nyní jim přestává vyhovovat vysoká regulace. Banky skrze tyto finanční společnosti proháněly finanční zdroje, které ty pak měnily na vysoce úročené úvěry pro rizikové klienty – často realitní developery. Banky by úvěr kvůli vysokému riziku přímo poskytnout nemohly.

Brokerské firmy dnes hrají dle znalců čínského odvětví v podstatě pasívní roli vůči bankám. Za svěřené zdroje banky platí nízký poplatek a brokerům dávají jasné instrukce. Ti bankám jako nebankovní společnosti umožňují generovat vyšší výnosy, o které se podělí.

Přestože růst těchto aktivit je velmi prudký, podle odhadů stále nepřekračují zhruba 2 % celkových bankovních aktiv. Dalším analogických „průšvihem“ je ale například financování nerentabilních regionálních rozvojových projektů čínskými bankami, za kterými také často skrytě stojí spekulativní transakce v realitním sektoru.

Faber uvedl, že letošní růst čínské ekonomiky očekává reálně výrazně nižší proti odhadům při recesi v některých sektorech ekonomiky. „Oficiálně 7,5% cíl růstu bude naplněn, realita ale bude zcela jinde. Když pohlédneme na statistiky Jižní Koreje, Japonska, Tchajwanu, čísla o exportu Číny s tím nekorespondují,“ uvedl Faber na adresu 21,8% meziročního růstu čínského vývozu v únoru (odhadem bylo 10,1 %).

Čínská ekonomika loni vzrostla o 7,8 %, letos je cílem 7,5 %. Faber je v tomto směru medvědem, když většina analytiků čeká přestřelení čínského růstu letos na 8 %.

(Zdroj: CNBC, FT, Bloomberg, Reuters)


Čtěte více:

Čína chce vyriešiť realitnú bublinu reguláciami
5.3.2013 16:55
Čínski lídri na svojom každoročnom zasadaní ľudového kongresu stanovil...
Chanos: Vyhněte se čínské nákaze a shortujte jako já
8.3.2013 17:03
Dejte si pozor na vše, co závisí na čínském hospodářském zázraku. Bubl...
Čína umí imperialismus stejně jako Evropa, tvrdí guvernér z Afriky
12.3.2013 18:03
Afrika by se měla zbavit romantického pohledu na Čínu a vnímat ji jako...
Čína má nového prezidenta. Jeho dohled na výsostné vody může zvýšit napětí s Japonskem
14.3.2013 8:39
Čínský parlament na svém výročním plenárním zasedání zvolil prezidente...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data