Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V Německu vzniká strana proti euru. Mobilizuje pro podzimní volby

V Německu vzniká strana proti euru. Mobilizuje pro podzimní volby

18.03.2013 18:02
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Známá skupina německých ekonomů a podnikatelů s negativním postojem vůči společné evropské měně založila politickou stranu s cílem zabránit záchranným balíčkům pro členy eurozóny a samotnou měnovou unii zrušit. Hnutí, jež si dalo název Alternativa pro Německo, se chystá zúčastnit podzimních parlamentních voleb, v nichž by středopravé vládní koalici v čele s Angelou Merkelovou mohlo ubrat hlasy konzervativních voličů.

Jelikož do všeobecných voleb zbývá pouhých šest měsíců, nová strana podle analytiků nebude mít dost času na získání sympatií dostatečného počtu lidí, aby se dostala do Bundestagu. I kdyby nakonec nepřekročila potřebnou 5% hranici, mohla by od křesťanských demokratů (CDU) a svobodných demokratů (FDP) přetáhnout dost hlasů na to, aby jejich koalici zabránila v pokračování vládnutí.

Pokud by Merkelová z CDU ve volebním klání nezískala dostatečnou podporu, velmi pravděpodobně by byla nucena se spojit se sociálními demokraty (SPD) a vytvořit velkou koalici. Ta by se sice těšila velké parlamentní podpoře, výměnou za to by se však křesťanští demokraté museli vzdát části legislativní agendy.

CDU proto přešla do ofenzivy. „Pokud tato skupina kritizuje naši politiku vůči eurozóně, budeme si stát pevně za svým,“ prohlásil šéf parlamentní frakce CDU Volker Kauder. Podle něj existuje alternativa ke všemu, i k euru. Avšak v případě Německa je každá alternativa k euru horší.

Odpůrci společné měny se minulý týden sjeli na programovou schůzi do Frankfurtu a o svých cílech nikoho na pochybách nenechali. „Jsme přesvědčeni o tom, že eurozóna by měla být rozpuštěna,“ uvedl na sjezdu lídr Alternativy Bernd Lucke, který předtím na protest proti záchranným balíčkům vystoupil z CDU.

Na odhad šancí nové strany je podle politologů brzy. Jiná antieurově zaměřená strana v posledních zemských volbách obdržela pouze 0,5 % hlasů. Kdysi módní Piráti, kteří vznikli z volného sdružení internetových aktivistů a v několika spolkových zemích docílili slušných výsledků, upadají v zapomnění. Průzkum z minulého čtvrtka pro deník Wall Street Journal jim dává pouze 3% preference, a tedy malou šanci na průnik do Bundestagu. Jiné průzkumy sice naznačují, že náklonnost vůči protievropské orientaci v elektorátu roste. Není ale jisté, jestli bude mít skutečný vliv na hlasování.

Výsledek podzimních voleb, naplánovaných na 22. září, bude možná do značné míry záviset na dalším vývoji dluhové krize v eurozóně. Navzdory strachu z rostoucích účtů za záchranu předlužených ekonomik jižního křídla německá veřejnost zatím podporuje kurz kancléřky Merkelové. Ta se snaží na výhrady Němců reagovat. Zvláštní daň za záchranu kyperského finančního systému, o níž se ještě bude rozhodovat, lze považovat za úlitbu obavám, že německý daňový poplatník bude sanovat ruské miliardáře a mafiánské sítě. Tuto tezi ostatně potvrdil odcházející šéf guvernér ruské centrální banky, podle něhož bylo jen v roce 2012 z Ruska nezákonně převedeno do zahraničí 49 miliard amerických dolarů, tedy 2,5 % ruského HDP. Více než polovina z těchto prostředků byla podle šetření Centrální banky Ruské federace kontrolována „jednou dobře organizovanou skupinou jednotlivců”.

Vedení Alternativy pro Německo tvoří skupina známých euroskeptiků, z nichž nejviditelnější je Hans-Olaf Henkel, bývalý výkonný ředitel IBM Europe a bývalý předseda vlivného průmyslového svazu BDI. Mezi dalšími prominenty figurují ekonomové Wilhelm Hankel, Karl Albrecht Schachschneider a Joachim Strabatty, jejichž publikace vyzývají ke zrušení eura. Před třemi lety se pokoušeli zákonnost záchranných balíčků zpochybnit před německým ústavním soudem, avšak se stížností neuspěli.

Na první veřejnou schůzi strany minulý týden dorazilo přes 1000 lidí, což předčilo všechna očekávání. Na rozdíl od mnoha jiných uskupení nemá Alternativa plošně protievropské zaměření a neflirtuje s krajní pravicí. Trnem v oku jí je zejména euro a německé ručitelství za dluhy jiných států.

(Zdroje: WSJ, Moscow Times, Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.06.2025
17:36AI, výnosy dluhopisů nad 6 % a akcie v boomu?
16:33Uklidnění situace ohledně celní politiky posílá trhy výše  
14:48Jefferies: Alarmující úvahy o dluhopisech lépe ignorovat, Fed bude směrem ke snižování sazeb tvrdohlavější
13:08Wall Street hledá strategie, jak vydělat na volatilitě způsobené Trumpovými cly
12:13Mohou akcionáři Tesly otevírat šampaňské?
12:07Nizozemský premiér oznámil rezignaci po Wildersově odchodu z vlády
11:58Eurostat: Inflace v eurozóně se v květnu vrátila pod dvouprocentní cíl ECB
11:23Kofola kupuje kávové plantáže v panamském Boquete,posílí kontrolu nad surovinami
11:19OECD přibrzdila očekávání růstu pro českou i světovou ekonomiku
11:16Ifo: Nálada v německé automobilovém průmyslu se dál zhoršuje, i kvůli clům
11:14Pád vlády drží evropské akcie lehce v červeném, slabá data trhy dokáží překonávat  
9:05Rozbřesk: Průmysl v květnu znovu zaškobrtnul. Deprese z Trumpových cel se ale nekoná
9:00Aktivita čínského zpracovatelského průmyslu poprvé za osm měsíců klesla zřejmě vlivem amerických cel
8:47Americká cla doléhají na Čínu, Apple se brání regulaci EU a futures jsou smíšené  
02.06.2025
17:59Měly by akcie vynášet více, než dluhopisy? A klesla relativní atraktivita akcií?
16:54Tomáš Vlk: ISM překvapivě horší, index stáhlo níž vyprazdňování skladů  
16:17Muskův velký návrat?
14:45Trumpova nová cla a vzájemné obviňování, napětí mezi USA a Čínou opět graduje
13:27Týdenní výhled: Trump slibuje vyšší cla, roste napětí ve vztahu s Čínou. Zůstal americký trh práce odolný i v květnu?  
13:25Evropská komise pokutovala firmy Delivery Hero a Glovo za kartel 329 miliony eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m