Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Firmy trhají hotovostní rekordy, v čele suverénní Apple

Firmy trhají hotovostní rekordy, v čele suverénní Apple

20.3.2013 18:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Moody’s dokončila svůj roční přehled vývoje hotovosti v rozvahách společností. Americké firmy mimo finanční sektor držely na konci roku 2012 1,45 bilionu dolarů hotovosti, což představuje 10% meziroční růst z rekordních úrovní dosažených v roce 2011. Celkový vývoj od roku 2006 shrnuje následující graf. Růst hotovosti mezi lety 2009 a 2012 dosáhl 77 %. 

001
 
Minulý rok začal slibně na straně akvizic a odkupů akcií, ve druhé polovině roku ale přišlo zpomalení. Celý rok 2012 pak v obou oblastech skončil o něco hůře než rok 2011. Letošní rok začal opět slibně jak na poli M&A, tak u odkupů, které se v únoru dostaly na měsíční rekord. Použití hotovosti v jednotlivých letech od roku 2006 shrnuje druhý graf. Za povšimnutí stojí zejména povzbudivý růst investic a dividend, který začal v minulém roce a měl by pokračovat i letos. Zelenými sloupci jsou vyznačeny investice, následují dividendy, odkupy akcií a akvizice. Zelenou čarou je vyznačen vývoj provozního cash flow: 
 
002

Z celkového růstu hotovosti od roku 2009 (396 miliard dolarů) generovala společnost Apple 103 miliard dolarů. Technologický sektor jako celek pak zvýšil hotovost o 239 miliard dolarů, což představuje 60 % z celkového růstu. Pokud Apple nezmění svůj přístup k likviditě a výplatě peněz akcionářům, může se výše hotovosti v rozvaze společnosti do konce letošního roku zvýšit o dalších 35 miliard dolarů. Převýšila by tak 170 miliard dolarů, což by představovalo 11 % celkové hotovosti držené firmami mimo finanční sektor. Výše hotovosti Applu by byla 2,5krát vyšší než hotovost Microsoftu a vyšší než celková hotovost v každém ze sektorů mimo zdravotní péči a výrobu léků.

Často diskutované téma představuje hotovost, kterou americké firmy drží v zahraničí. Tu Moody’s ke konci minulého roku odhaduje na 840 miliard dolarů, tedy asi na 58 % celkové zásoby hotovosti. Dá se očekávat, že se zásoba hotovosti v zahraničí bude nadále zvyšovat. Situaci by mohly změnit jen daňové zákony, které by americké firmy motivovaly ke stažení této hotovosti domů. Mezi společnosti, které drží velkou část peněz v zahraničí, patří Apple, Microsoft, Cisco, Oracle, Google, Amgen či Qualcomm. Ty drží dohromady 75 % své hotovosti mimo USA.

 
(Zdroj: Cardiff Garcia, FTAlphaville)


Čtěte více:

Přípravy na hypersupermegainflaci
25.2.2013 18:09
Občas zde připomínám, že zdaleka ne vždy platí jednoduché inflačně-vým...
Siegel: Akcie jsou a budou nejlepší investicí
4.3.2013 7:58
Během posledních pěti let byl akciový trh velmi volatilní. V současné ...
Záhadná síla, která by měla táhnout trhy nahoru...
8.3.2013 18:16
Mezi faktory, na které investoři při sázkách na růst trhu nyní spoléha...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba