Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přípravy na hypersupermegainflaci

Přípravy na hypersupermegainflaci

25.2.2013 18:09

Občas zde připomínám, že zdaleka ne vždy platí jednoduché inflačně-výmarské rovnice typu „růst rozvah centrálních bank = hypersupermegainflace“. Inflační scénáře v delším než krátkém období ale na druhou stranu nelze vyloučit a proto je namístě se občas podívat na relevantní investiční strategie.

Z grafu je vidět vývoj dlouhodobý inflace v USA, ten je navíc rozdělen do čtyř hlavních typů: nízká a klesající inflace, nízká a rostoucí, vysoká a rostoucí a vysoká a klesající. 
 
001

Uvedené rozdělení naznačuje, že hlavní skupiny investičních aktiv se svou návratností liší nejen v prostředí vysoké a nízké inflace, ale i v závislosti na jemnějších rozděleních – tedy vysoká – klesající/rostoucí a nízká – klesající/rostoucí. A nejde o nějaký detail na okraj.

Z grafu je patrné, že výmarská kombinace vysoká/rostoucí inflace (oranžově) byla relevantní zejména v pověstných 70. letech, částečně na přelomu 80. a 90. let a ještě částečněji před krizí. Podle JPMorgan v takovém období generují zdaleka nejvyšší návratnost komodity a to v řádu 2 – 3 desítek procent ročně. Za nimi byly s 13 % TIPS a průměrnou výši inflace těchto období (7,4 %) s mírnou rezervou pokryly i dluhopisy a nemovitosti. Akcie v takovém prostředí generovaly jako jediné návratnost negativní. To potvrzuje, že akcie nejsou zdaleka tak dobou inflační investicí, jak můžeme někdy slyšet. Tato výmarská kombinace bylo na počátku kvantitativních uvolňování v médiích vyzdvihována jako nejrelevantnější, čas ale ukázal, že tomu tak není a v tuto chvíli má smysl (pokud vůbec) se o ní bavit jen v souvislosti se skutečně dlouhodobým výhledem a zejména naprostou fiskální dominancí. Ohledně cen komodit je pak podle mého namístě spíše uvažovat o vývoji v Číně, jejím vstupu do pasti středních příjmů, apod.

Volckerovská kombinace vysoká/klesající inflace je časově samozřejmě zrcadlovým odrazem kombinace výmarské. Nejlépe si v tomto období vedly REIT, tedy společnosti investující do realit, návratnost na úrovni průměrné inflace (7 %) pak generovala většina dalších investičních aktiv, tedy akcie, krátkodobé i dlouhodobé dluhopisy a i hotovost. Mizerně na tom byly s 4 % ztrátou komodity. Za zdůraznění tedy stojí, že komodity si nevedou dobře v období vysoké inflace, ale v období vysoké a (!) rostoucí inflace. S příchodem „Volckerů“ se naopak stávají propadákem.

V současném japonskými ztracenými dekádami hrozícím prostředí je namístě zaměřit se spíše na další dvě kombinace. První z nich je superjaponský scénář nízké a klesající inflace (první graf) a druhým reflační - nízká, ale rostoucí, inflace (druhý graf). Srovnání obou grafů ukazuje až po REIT podobný mustr – slušná návratnost akcií, o něco menší u korporátních a vládních dluhopisů, relativně malá u hotovosti a zase rostoucí reálných aktiv (mix komodit, realit, REIT a TIPS), komodit, až po hodně vynášející na inflaci citlivé akcie. Významný rozdíl je znatelný hlavně u TIPS, které si vedou znatelně lépe v rostoucím inflaci

002

Pokud se zaměříme zejména na akcie, obrázek je u těchto scénářů povzbudivý a doposud i odpovídá současné realitě. U celého trhu je ve scénářích návratnost 12, či 16 %, u akcií citlivých na inflaci (HSBC Mining Gold & Energy Index) dokonce na úrovních kolem 20 % ročně. Možná, že právě dobrý výkon akcií během období nízké, ale rostoucí inflace vede někoho ke zobecnění typu „akcie jsou dobrým zajištěním proti inflaci“. Jedním z přínosů výše uvedené práce JPMorgan je jasná demonstrace toho, jak důležité je před tím „rostoucí inflace“ mít ono „nízká“. Pokud tam je naopak „vysoká“, měli bychom se akciím zdaleka vyhnout. Mají totiž problémy jak s vyšší nejistotou (vyšší volatilitou zisků, cen a vyššími rizikovými prémiemi), tak často i se zachování reálné ziskovosti (problémy s udržením marží – růst cen výstupů na úrovni růstu cen vstupů).

Na závěr poznamenávám, že průměrná inflace během posledních dvou nízkoinflačních období je 2,4 – 2,9 %. Očekávaná letošní inflace v USA a v eurozóně je kolem 2 %, v Japonsku (zatím stále) černá nula, v UK 2,5 – 3 %.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • scenar DEFLACE
    27.2.2013 22:37

    a o DEFLACI vubec nepisete ? ta je nejvice pravdepodobna :-)))
    FAZ
Aktuální komentáře
28.5.2018
12:12Nový italský zmatek rozhýbal trhy. Euru nejprve pomohl, ale už ho tlačí níž  
11:57Týdenní výhled: Politické vlny v Itálii a svítání nad schůzkou Trump-Kim. Z USA data z trhu práce  
10:47Brusel se snaží rozdělit Visegrádskou čtyřku. Kam se vydá Praha?
10:25Praha dnes koriguje páteční ztráty. Německu pomáhá do výšin Lufthansa  
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data