Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční solárníci zahájili arbitráž proti ČR kvůli

Zahraniční solárníci zahájili arbitráž proti ČR kvůli "neférové retroaktivní" dani

9.5.2013 15:06, aktualizováno: 9.5. 15:19
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Sdružení provozovatelů solárních elektráren International PhotoVoltaic Investors Club (IPVIC) dnes oficiálně oznámilo zahájení arbitráže proti Česku. Investoři požadují odškodné za finanční újmu, kterou jim údajně způsobilo zavedení 26procentního odvodu z výnosů solárních elektráren. ČTK o tom informoval mediální zástupce IPVIC Michal Donath. Výši škod, které Česko údajně solárním investorům způsobilo, ani výši částky, o níž investoři chtějí vést arbitráž, IPVIC nezveřejnil. 

"Vláda nám jinou možnost ani nedala," řekl k zahájení arbitráže generální sekretář IPVIC Frank Schulte. "Navzdory našim snahám se ani v minulém roce nepodařilo dosáhnout smírného řešení. Dosud způsobené škody i hrozba dalších diskriminačních a retroaktivních antifotovoltaických opatření, které aktuálně vláda České republiky zvažuje, nás nutí naše investice ochránit cestou mezinárodní arbitráže," dodal. 

Zástupci IPVIC tvrdí, že Česko lákalo zahraniční kapitál k investicím do solárních elektráren motivačními pobídkami, mimo jiné daňovými úlevami. Později ale zavedlo "diskriminační opatření" a především tříletý solární odvod. 

Opatření, které vláda prosadila kvůli velkému nárůstu fotovoltaických elektráren, má platit do konce letošního roku. Solární sdružení ho už dříve napadla u Ústavního soudu s poukazem na jeho retroaktivitu, soudci však odvod neshledali v rozporu s ústavou. 

"Předmětem arbitráže bude náhrada významných finančních škod, které zahraniční investoři utrpěli neférovou retroaktivní a diskriminační změnou české legislativy. Ta v rozporu s původní úpravou zavedla zcela nový 26% odvod z výnosů solárních elektráren," uvedlo sdružení ve zprávě k chystaným právním krokům v polovině prosinec. 

Právním podkladem pro arbitrážní řízení jsou podle IPVIC ustanovení bilaterálních mezistátních smluv na ochranu investic a Smlouvy o energetické chartě. Arbitrážní nález IPVIC lze očekávat v roce 2014.

IPVIC je sdružením zahraničních investorů v oblasti solární energetiky v České republice. Mezi členy sdružení patří například německé společnosti Voltaic Network GmbH, ANTARIS Solar GmbH a Photovoltaik Knopf Betriebs-GmbH, německý soukromý investor Milos Schubert, lucemburský Radiance Energy Holding s podporou středoevropského investičního fondu Mid Europa a I.C.W. Europe Investments Ltd. z Velké Británie.

Na fotovoltaické elektrárny jde v letošním roce 66 procent podpory pro obnovitelné zdroje. Celková výše této podpory letos činí 44,4 miliardy korun, z toho 11,7 miliardy se vyplácí ze státního rozpočtu a vláda zvažuje zvýšení této částky o další dvě miliardy. Zbytek platí spotřebitelé v cenách elektřiny, na podporu obnovitelných zdrojů jde 583 korun z každé spotřebované megawatthodiny.


(Zdroj: ČTK, IPVIC)


Čtěte více:

Kuba (MPO): Vláda chce zachovat solární daň i po roce 2013 a odkrýt majitele
25.2.2013 9:47
Dnešní majitelé solárních elektráren nejsou podnikatelé, jen čerpají p...
Vláda chystá šťáru mezi solárníky kvůli podezření z podvodů. Chce ukončit anonymitu vlastníků
12.4.2013 10:20
„Na dotace na fotovoltaiku jde 30 mld. Kč ročně. Není možné, abychom ...
ČEZ má nabídku 1,3 mld. korun za Dětmarovice. Bradáčová chce vyšetřovat Amun.Re (+komentář)
30.4.2013 8:57
Prodej černouhelné elektrárny Dětmarovice nebude pro ČEZ tak výhodný, ...
Zeman: Solární dotace jsou tunelem. Dle šéfky ERÚ vznikl fond na pošpinění úřadu
7.5.2013 14:59
Za největší tunel v dějinách české společnosti označil dotace na solár...

Váš názor
  •  
    9.5.2013 18:14

    Zrušit povinnost vykupovat el.ze solárů z důvodu národní bezpečnosti a můžou si ji zkusit prodávat za tržní cenu. stejně se neví kdo jsou majitelé tak kdo tu arbitráž asi podává :o) že by náš poslanecký ksindl
    Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba