Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co nejvíce ovlivňuje pohyb cen ropy?

Co nejvíce ovlivňuje pohyb cen ropy?

14.05.2013 12:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Analýza ropného trhu je složitá, protože ceny na něm nejsou určovány pouze poptávkou a nabídkou. Na nabídkové straně dominuje jeden subjekt, noví hráči ale nastavenou rovnováhu narušují. Velký objem ropy směřuje do vytváření zásob, které se pak v době vysokých cen snižují. Odhady těžitelných rezerv se mění v závislosti na technologickém pokroku, množí se alternativy k ropě. Objem těžby v některých zemích je omezen jejich přístupem k financím.

Pokud použijeme ekonometrickou analýzu, ukazuje se, že mezi lety 2006 – 2008 byla z hlediska cen ropy rozhodujícím faktorem snaha zemí, které ji těží, o stabilizaci svých rozpočtů. K tomu hrál významnou roli vývoj poptávky. Po roce 2008 ale tyto faktory již rozhodující úlohy nehrály. Kolaps cen, který nastal v roce 2008, lze vysvětlit propadem mezinárodního obchodu, posilováním dolaru a finanční krizí. Výše těžby v zemích OPEC měla jen marginální vliv a její proticyklický efekt nebyl významný.

Naše analýza rovněž ukazuje, že množící se alternativní zdroje energie mají na ceny ropy jen menší vliv. Jejich působení je ale dlouhodobé. Fluktuace cen ropy v roce 2011 podpořila celková volatilita na trzích, v roce 2012 již ale tento efekt patrný nebyl. Pohled na vývoj zásob pak ukazuje, že během zmíněných let měl tento faktor smíšený vliv. Počet případů, kdy působil tak, jako vývoj těžby v zemích OPEC, je stejný, jako počet případů, kdy působil opačně. Celkový vývoj na straně nabídky (tedy u těžby i změny zásob) tudíž nemá vždy stabilizační efekt.

Graf ukazuje, jaké faktory působily v jednotlivých obdobích na pohyb cen ropy Brent (v %). Konkrétně jde o působení tržní volatility měřené indexem VIX, výši ceny, při které jsou rozpočty zemí OPEC vyrovnané, podíl ropy na celkové spotřebě energie ve světě, kurz dolaru, vývoj globálního obchodu, výši těžby v zemích OPEC a o poměr zásob k těžbě: 
 
000 

Zdroj: Natixis


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y