Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: Chceme rozvíjet jadernou energetiku. Evropa svou koncepcí ztrácí konkurenceschopnost

Nečas: Chceme rozvíjet jadernou energetiku. Evropa svou koncepcí ztrácí konkurenceschopnost

30.05.2013 16:26, aktualizováno: 30.5. 16:41
Autor: ČTK

Aktualizováno

Česko je rozhodnuto i nadále rozvíjet jadernou energetiku. V projevu na úvod Evropského jaderného fóra (ENEF) to dnes řekl premiér Petr Nečas. Podle něj jaderná energetika představuje cestu k zajištění energetické bezpečnosti země, ale i nástroj pro snižování emisí skleníkových plynů. Nečasův postoj podpořil slovenský premiér Robert Fico. 

"Evropa zcela zjevně kvůli své energetické koncepci přestává být konkurenceschopná," řekl Nečas. Nyní se podle něj nevyplatí investovat do nedotovaných zdrojů energie. Podpora obnovitelných zdrojů vede ke zdražování elektřiny pro spotřebitele a jejich masivní rozvoj navíc může přetěžovat přenosové soustavy, dodal premiér. 

"Nacházíme se na velmi důležité energetické křižovatce a vláda České republiky je přesvědčena, že zvládnout tento problém bez dalšího rozvoje jaderné energetiky není možné," řekl Nečas. "My v současné době provozujeme jaderné elektrárny a hodláme v tomto programu pokračovat i nadále," dodal. 

Nečas a Fico se shodli v tom, že Česko a Slovensko jako země s vysokým podílem průmyslu na HDP potřebují k zachování své konkurenceschopnosti nízkou cenu elektřiny. 

"Jsem přesvědčen, že fórum bude mluvit nejen o otázkách jádra, jaderné bezpečnosti a rozvoji výroby elektřiny z jádra, ale i o tom, jak výroba jaderné energie může přispět k dosažení strategických cílů Evropské unie, to znamená snížit ceny elektřiny pro podnikatelský sektor a tak výrazně zvýšit konkurenceschopnost," řekl Fico na tiskové konferenci. 

Podle Nečase je nutné, aby byla jaderná energetika vnímána jako pevná součást energetického mixu celé Evropské unie. Rozhodnutí o tom, zda jádro využívat, by podle českého premiéra mělo ležet výhradně na vládách jednotlivých členských států. Nečas připomněl, že právo států na volbu energetického mixu garantuje lisabonská smlouva. 

Česko podle Nečase musí na jadernou energetiku hledět bez ideologického zaujetí. "Při rozhodování o národním energetickém mixu si nemůžeme dovolit luxus opomenutí jakéhokoli bezpečného, dostupného a nízkoemisního zdroje," prohlásil premiér. 

Nečas v uplynulých dnech vyjádřil podporu dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Nové dva bloky by měly být dokončeny v roce 2025 a měly by více než zdvojnásobit výkon elektrárny ze současných 2000 megawattů. Některé ekologické organizace záměr kritizují, podle nich se dostavba Temelína nevyplatí.

 


Čtěte více:

Otazník nad dostavbou atomové elektrárny na Slovensku? Enel se pře s vládou
30.05.2013 15:24
Slovenská vláda se kvůli financování dostavby dvou bloků jaderné elekt...

Váš názor
 • soudruh Nečas nás připravuje
  31.05.2013 1:33

  Pomaloučku polehoučku je ovčanstvo ČR připravováno na dokončení Temelina ruskými staviteli Černobylu. Vzhledem k rozkradených miliard dolarů ještě nedokončených staveb v Soči, budoucích olympijských her, na které osobně dohliží bývalý tygrobijec a nyní stavitel Putin, nás zase čeká odkloněni hezkých pár miliard. Ty ale potečou pro změnu do kapes ruských "podnikatelů" A hudba hraje dál tu samou odrhovačku o boji proti korupci.
  Kratochvíl
 •  
  30.05.2013 21:25

  Podle toho, jak horlivě se Nečas a Kuba zasazuje o dostavbu to vypadá, že ODS už dostala, nebo má slíbeno, nebo obojí. Je to pro ně nepříjemné, jak jim vývoj evropské energetiky kazí obchody...
  _RaS_
 •  
  30.05.2013 21:06

  Pane premiére , opět nás oblbujete křižovatkou na které stojíme a musíme se rozhodnout . Na minulé křižovatce se rozhodl bývalý premiér TOPOL a zadělal na fotovolt-energii , kterou musí stát dotovat , aby byly kilovaty ze solárů prodejné. Dobře se na té křižovatce rozhlédněte , ať si česko nerozbije hubu podruhé. Provozujme jádro , které už máme a nové kapacity budujme až to bude logické a ekonomické .
  Fidel
 • to je logika
  30.05.2013 20:55

  To je logika ODS ( duo Nečas + Kuba ) . Státní a.s. -ČEZ ,zaplatí 200-300 miliard za dostavbu jader. el Temelín v době, kdy je a ještě dlouho bude nadbytek el. energie. Aby byly kw vyrobené v Temelíně prodejné , bude je dotovat opět stát - stejně jako kw z fotovoltaiky a tím se staneme konkurenceschopní a lacinou elektřinu ze zahraničí budeme bojkotovat. Tím dosáhneme bezpečnosti a nezávislosti. Jeden tunel za druhým . Už aby celá ODS táhla do opozice, aby nemohla takové nesmysly navrhovat . Je to supr, že si Nečas s Kubou rozumí s Putinem, Medveděvem a už i s Ficem .
  Karel V
Aktuální komentáře
25.07.2021
9:27Víkendář: Spojené státy bývaly centrem výzkumu a vývoje...
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  
22.07.2021
22:00Indexy v USA téměř na nových historických maximech  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data