Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahajování staveb domů v USA v květnu rostlo. Povolení přes zaváhání blízko maxim

Zahajování staveb domů v USA v květnu rostlo. Povolení přes zaváhání blízko maxim

18.06.2013 15:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Zahajování staveb rodinných domů a bytů v USA se po dubnovém poklesu v květnu vrátilo k růstu a stouplo o 6,8 procenta. Bylo to však méně, než očekávali analytici. Počet žádostí o stavební povolení pro rodinné domy ale ve stejném měsíci vzrostl na pětileté maximum. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu. Realitnímu sektoru pomohla vyšší poptávka a relativně málo nemovitostí na prodej.

Počet staveb, jejichž základy stavaři v květnu položili, stoupl na celoroční tempo 914.000. Údaj je sice vyšší než dubnové tempo, dál však zůstává za březnovou hodnotou více než milionu domů, která byla nejvyšší za pět let. Květnové celoroční tempo zaostalo také za odhady analytiků agentury Bloomberg, kteří počítali s celoročním tempem 950.000.

Počet žádostí o stavební povolení pro rodinné domy se zvýšil o 1,3 procenta na celoroční tempo 622.000. Údaj tak byl nejvyšším od května 2008. Pokud jde o stavební povolení pro všechny stavby, zde počet žádostí klesl o 3,1 procenta. Stále se však pohyboval blízko dubnového pětiletého maxima. „Ve zbytku roku zaznamenáme růst vydaných stavebních povolení. Jejich růst je stále pomalý, ale vývoj jde správným směrem,“ uvedl Ryan Sweet, analytik Moody’s.

Americký trh obytných realit, jehož krach vyvolal před šesti lety hypoteční a poté finanční krizi, se nyní po dlouhé stagnaci postupně zotavuje. Loni to bylo poprvé od roku 2005, kdy bytová výstavba přispěla k růstu americké ekonomiky. Na oživování trhu realit se podílí také podpůrná měnová politika americké centrální banky.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.06.2026
8:56USA a Írán hlásí pokrok, Starmer pod tlakem a ČNB chce zůstat flexibilní  
8:53Rozbřesk: Co mírová jednání na Blízkém východě mohou udělat s českou inflací?
6:02MakroMixér: Wichterle sází na vodu, Ameriku i českou značku. „Bez vývoje skončíte jako subdodavatel“
21.06.2026
9:07Víkendář: Podle Krugmana „Muskovo Ponzi schéma“ jednou padne, ARK Invest to vidí jinak
20.06.2026
9:04Víkendář: Krugman o investicích do „geniality Elona Muska“
19.06.2026
17:38Trhy, staronová centrální banka a její superautopilot
15:53Výhled Invesco na druhé pololetí: AI dál podpoří trhy, slabší dolar může nahrát akciím mimo USA
15:32J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o desáté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
14:06Gerber: Tesla je bez fúze se SpaceX bezcenná. Pokud investujete s Elonem, nemáte žádná práva, ale zisky ano
13:36Kuba pod tlakem sankcí USA spouští zásadní reformy. Otevírá ekonomiku soukromému sektoru
13:26TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady konané 19. června 2026
12:04Perly týdne: Zlato mířící opět nahoru a ega budující AI infrastrukturu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Oznámení výsledků rozhodování Per rollam valné hromady společnosti
10:56Růstová nálada ochladla. Jednání s Íránem se odkládají, USA útočí na ASML a dluhopisy tíží politika  
10:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
10:08Eisman: Pozornost se může přesouvat k AI firmám, které nemusí navyšovat kapitál pro své investice
9:33J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Pozvánka na konferenci pro investory
9:27Komerční banka, a.s.: Informační povinnost
9:15WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
8:24SpaceX chystá miliardový dluh, USA a Írán odpočítávají dohodu a Amerika dnes "nejede"  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data