Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bank of England: Pětici britských bank chybí téměř 14 miliard liber

Bank of England: Pětici britských bank chybí téměř 14 miliard liber

20.6.2013 10:40

Pětice britských bank musí najít dodatečných 13,7 miliardy liber, aby do konce roku zaplnila kapitálovou mezeru dosahující 27,1 mld. GBP, uvedla tamní centrální banka Bank of England. Uvedená skupina bankovních domů, včetně Barclays, Lloyds Banking Group a Royal Bank of Scotland, podle vyjádření BoE zatím předložila plány na navýšení kapitálu o celkových 12,5 mld. GBP.

Regulační úřad (PRA, Prudential Regulation Authority) spadající pod Bank of England, který letos převzal pravomoc dohledu nad bankami od finančního regulátora FSA, v březnu vymezil celkovou možnou ztrátu britského finančního sektoru na 52 miliard liber a uvedl, že je tak třeba do konce roku navýšit kapitál o 25 miliard liber. S ohledem na tuto výši možných ztrát musejí banky „držet kapitálové zdroje ekvivalentní nejméně 7 procentům svých rizikově vážených aktiv“, uvedla BoE.

Druhá největší britská banka musí dle měnové autority posílit kapitál o dodatečné 3 miliardy liber, Lloyds Banking celkem o 8,6 miliardy a RBS o celkových 13,6 mld. GBP. Banky neuvedly, v jaké míře se jim zatím daří plán plnit. „Problémem bank je, že mají příliš mnoho programů s cílem posílit kapitálovou pozici. Mnoho z těchto plánů si konkurují nebo se překrývají. Je třeba tyto projekty seřadit a vnímat trh jako celek, spíše než po částech, aby banky dosáhly správné kapitálové pozice,“ komentoval situaci partner ze společnosti PwC Kevin Burrowes.

Bank of England v březnu varovala, že celkové ztráty z nesplácených úvěrů v sektoru mohou až o 30 miliard liber převýšit vyčleněné rezervy a že rezervy na pokrytí hrozících pokut bankám mohou být i o 10 miliard liber nižší, než bude třeba. BoE dále uvedla, že tamní banky podcenily objem rizikově vážených aktiv v míře 170 mld. GBP, což znamená, že v tomto ohledu bankám chybí v kapitálové vybavenosti 12 miliard liber. Celkový nedostatek kapitálu k pokrytí možných ztrát tak spočítala na 52 mld. GBP.

Barclays se nechala slyšet, že požadavky regulátorů hodlá splnit a překročit do konce letošního roku. Lloyds a RBS již dříve uvedly, že by kapitálové požadavky mohly naplnit bez potřeby emise dalších akcií nebo prodeje konvertibilních dluhopisů (tzv. CoCos), které se se snížením kapitálového poměru na předem danou úroveň automaticky konvertují v akcie. Další britští věřitelé Standard Chartered, HSBC a Banco Santander již podle BoE splňují daná doporučení ohledně výše kapitálu, zatímco bance Nationwide Building Society chybí k jejich naplnění dalších 400 milionů liber.

Vláda se chce zbavovat podílů v Lloyds a RBS

Ministr financí George Osborne dnes řekl, že vláda je připravena zahájit prodej akcií Lloyds Banking Group a zároveň uvažuje o rozdělení finanční společnosti Royal Bank of Scotland (RBS). Podíly v těchto bankách získala vláda výměnou za to, že jim v době globální finanční krize poskytla pomoc. Díky celkové injekci v objemu 66 miliard liber vláda vlastní 39 procent akcií Lloyds a 81 procent RBS. Vláda by nyní ráda ukázala, že částečně zestátněné banky se zotavují z finanční krize.

"Nic nesignalizuje posun od záchrany k oživení lépe než skutečnost, že můžeme začít plánovat ukončení vlastnického podílu vlády v našich největších bankách," řekl ministr, jehož citovala agentura Reuters. Guvernér britské centrální banky Mervyn King dnes nicméně upozornil, že oživení britské ekonomiky ještě není zajištěno a že jsou zapotřebí další kroky, aby britský bankovní sektor nepředstavoval hrozbu pro peníze z kapes daňových poplatníků. Dodal však, že plány ministra financí ohledně bank Lloyds a RBS vítá. "Musíme obnovit důvěru v náš bankovní systém. Není v našem národním zájmu mít banky, které jsou tak velké, že si nemůžeme dovolit jejich kolaps," prohlásil King. 

 
(Zdroj: Bloomberg, Reuters, čtk)


Čtěte více:

BoE: Britským bankám chybí kapitál 25 mld. GBP, musejí se ozdravit a být pilířem ekonomiky
27.3.2013 11:11
Britské banky musí do konce roku navýšit kapitál o celkových 25 miliar...
Britská ekonomika v 1Q sice rostla, nepřesvědčují ale spotřeba, export ani investice
23.5.2013 11:21
Britská ekonomika v prvním čtvrtletí roku rostla, mezikvartálně o 0,3 ...
FT: Londýn možná přijde o dohled nad klíčovou úrokovou sazbou
6.6.2013 16:09
Londýn by mohl přijít o dohled nad klíčovou mezibankovní sazbou LIBOR...
Britští bankéři: Pravděpodobnost příchodu nové krize je nejnižší od 2008
17.6.2013 15:02
Pravděpodobnost, že v příštích třech letech nastane další finanční kri...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba