Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTÚ trvá na výhodě pro nového operátora, Telefónica CR hrozí žalobou

ČTÚ trvá na výhodě pro nového operátora, Telefónica CR hrozí žalobou

21.6.2013 14:00, aktualizováno: 21.6. 15:52
Autor: IHNED.cz

Aktualizováno

Český telekomunikační úřad přes odpor operátorů nechá v aukci mobilních frekvencí vyhrazené místo pro čtvrtého hráče. Telefónica tomu chce bránit žalobou u soudu, protože podle ní hrozí, že bude znevýhodněna. Čtvrtý operátor má otevřenou cestu na český trh. Telekomunikační úřad pro něj nakonec vyhradí místo v aukci frekvencí pro nové mobilní sítě čtvrté generace.

Její konečné podmínky úřad v pátek představil operátorům. Telefónica na místě oznámila, že podmínky aukce napadne žalobou. 

Později operátor svůj postoj ale raději mirnil s tím, že žaloba je stále až krajní variantou. "Současné podmínky považujeme za nevyvážené a pokud by zůstaly tak, že budou zvýhodňovat jeden subjekt, museli bychom zvážit veškeré možnosti, tedy i případnou stížnost Evropské komisi na nedovolenou podporu,“ uvedl v prohlášení mluvčí Telefoniky Hany Farghali.

ČTÚ neustoupil námitkám operátorů, že budou znevýhodněni, a trvá na tom, aby zájemce o nového operátora nemusel o potřebné frekvence soutěžit s trojicí současných hráčů. Takto nastavená aukce skončila neúspěchem začátkem roku. 
 
Nového operátora navíc budou muset stávající pustit do svých současných sítí, aby jim mohl konkurovat, než postaví vlastní. 
 
Úředníci naopak vyhověli některým připomínkám operátorů kvůli jejich obávám, že by nový hráč získal příliš mnoho frekvencí nebo s nimi chtěl spekulovat. Navíc je jim výslovně umožněno stavět nové sítě v méně lukrativních venkovských oblastech společně, což jim usnadní snížit náklady. V Praze a některých dalších městech chtějí všichni operátoři spustit síť čtvrté generace postupně už během letošního roku. 
 
Čtvrtého operátora chce zatím provozovat skupina PPF Petra Kellnera, která se zúčastnila už předchozí aukce. Již dříve však oznámila, že pokud se aukce zdrží, například právě kvůli žalobám operátorů, nové aukce se nezúčastní. 
 
Nový předseda ČTÚ Jaromír Novák ale po svém jmenování v rozhovoru pro HN prohlásil, že výhodnější podmínky by mohly přilákat i další zájemce.

K otevření českého mobilního trhu dostal telekomunikační úřad výslovný pokyn ještě od vlády Petra Nečase na jejím posledním zasedání minulý týden. Vláda i úřad opakovaně prohlásily, že cílem aukce je zvýšení konkurence v mobilních komunikacích a tím snížení cen a zlepšení služeb, především rozvoj nových sítí čtvrté generace se superrychlým internetem. Ty by měly celé Česko pokrýt nejpozději do pěti let.

Úředníci se svým postupem podle náměstka úřadu Marka Eberta seznámili i Evropskou komisi. Právě k ní si chtějí operátoři také stěžovat.

iHNed

Související články na IHNED.cz 

Krize našemu byznysu spíš pomáhá, říká ředitel největšího call centra v Česku
 
Vláda si přeje čtvrtého operátora. Uložila ČTÚ, aby upravil podmínky aukce frekvencí
 
T-Mobile slibuje do konce roku dvakrát rychlejší surfování po internetu


Váš názor
 • Korupce do učí bijící
  21.6.2013 17:34

  Jsem zvědav, jak budou zase korumpující politici kvičet o demokracii a svobodě, až UOOZ zasáhne proti těm grázlům. To zas bude Kalousek kuňkat do médií, že sedí ve vazbě proto, že chtěli "pracovat" :-)))
  Jesse
 •  
  21.6.2013 16:37

  V situaci, kdy vrtíme psem, jsou samozřejmě všechny dostupné, legitimní prostředky vítané.
  ppeettrr38
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů