Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IEA: Obnovitelné zdroje energie do tří let předstihnou plyn

IEA: Obnovitelné zdroje energie do tří let předstihnou plyn

26.6.2013 18:11
Autor: ČTK

Produkce energie z obnovitelných zdrojů v příštích letech poroste, a to navzdory složitým ekonomickým podmínkám. Do tří let by tak vítr, voda nebo sluneční záření měly jako zdroj energie předstihnout plyn. V dnešní výroční zprávě o vyhlídkách obnovitelných zdrojů to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). 

Obnovitelné zdroje jsou podle IEA v současnosti nejrychleji rostoucím sektorem produkce energie a do roku 2018 budou představovat skoro čtvrtinu globálního energetického mixu. Podíl zdrojů jako je vítr, slunce, biomasa nebo geotermální energie se na celkové produkci energie zdvojnásobí a do roku 2018 dosáhne osmi procent. 

Optimistický výhled pro vývoj obnovitelných zdrojů IEA opírá o dva faktory. Prvním jsou investice a vývoj v zemích s méně vyvinutými ekonomikami. Druhým faktorem je skutečnost, že obnovitelné zdroje se z hlediska nákladů stávají v širším kontextu konkurenceschopnější. 

I přes rostoucí význam však obnovitelné zdroje čekají překážky, které IEA spatřuje zejména v oblasti politiky. Upozorňuje přitom na debatu o nákladnosti opatření na podporu obnovitelných zdrojů. Taková debata je na vzestupu v několika evropských zemích se stagnujícími ekonomikami. 

Ředitelka IEA Maria van der Hoevenová ale řekla, že mnoho obnovitelných zdrojů energie už vysoké ekonomické pobídky nevyžaduje.


Váš názor
 • Další
  26.6.2013 22:32

  neuvěřitelná předpověď...postavená na slunci, větru a dešti..děkujeme soudružko van něco...
  el mrcoch
  • Re: Další
   26.6.2013 22:36

   Mno, vem to čistě theoreticky - když budou vlády EU nehorázně podporovat FVE způsobem, jaký sledujeme u nás, tak tomu aj začínám věřit. Všichni budou ve FVE "podnikat" jak utrženi z řetězu. A spotřebitelé budou platit tak, že všechno ostatní zmizí. Pak nebude elektřina z plynu vůbec zapotřebí :-((
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC