Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU varuje Katalánce: Vyhlásíte nezávislost, půjdete ven

EU varuje Katalánce: Vyhlásíte nezávislost, půjdete ven

17.09.2013 12:36, aktualizováno: 17.9. 12:50
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Aktualizováno

Pokud se Katalánci rozhodnou vyhlásit nezávislost na Španělsku, vystoupí tím z Evropské unie, prohlásil místopředseda Evropské komise Joaquín Almunia. Rodák z baskického Bilbaa tak Katalánsko upozornil na následky secesionistických snah, které v bohatém španělském regionu s vlastním jazykem a tisíciletou kulturní tradicí nabírají na intenzitě.

„Pokud se část teritoria členského státu rozhodne odtrhnout, pak tato oddělená část není členem Evropské unie,“ prohlásil Almunia na včerejší konferenci v katalánské metropoli Barceloně. Jde o jedno z nejsilněji formulovaných varování ze strany vysokých představitelů unijních institucí. Ty se v poslední době vypořádávají s dluhovou krizí na jihu eurozóny, ustavením bankovní unie či sanací slovinského bankovního sektoru. O další potenciálně destabilizující téma pochopitelně nestojí, a snaží se ho tedy zlikvidovat hned v zárodku.

Podobně se k separatistickým snahám Skotska, které se chystá o odtržení hlasovat v referendu, loni postavil předseda Evropské komise José Manuel Barroso, podle něhož se Skotové budou muset po vyhlášení nezávislosti na Velké Británii do EU přihlásit znovu.

Podle ekonomů pouhé spekulace o odtržení regionu, který má pověst „továrny Španělska“, podkopává důvěru investorů v zemi bojující s následky splasknutí realitní bubliny, rozsáhlou nezaměstnaností a dvěma recesemi v posledních pěti letech. Katalánští separatisté, jejichž řady narostly během krize, si stěžují na ekonomické vykořisťování a kulturní diskriminaci. Jejich hnutí je silně proevropské. Většina požaduje nezávislé Katalánsko v rámci EU.

Podle Almunii v EU rostou obavy z katalánských snah, které se minulý týden projevily vytvořením 400km dlouhého lidského řetězu. „Moji kolegové se mě na to ptají a moc se u toho nesmějí,“ sdělil komisař pocházející z regionu, kde se extremisté po desetiletí snažili prosadit samostatnost teroristickými metodami.

Almuniův výklad zakladatelských unijních smluv potvrdila i mluvčí Evropské komise Pia Arenkilde Hansenová. „Pokud část teritoria členského státu přestane být jeho součástí, pak se smlouvy na toto teritorium již nevztahují.“

Katalánsko je se 7 475 420 obyvateli druhým nejlidnatějším regionem Španělska. Na severu hraničí s Francií a Andorrou, na západě s Aragonií, na jihu s Valencií, na východě pak sousedí se Středozemním mořem. Od pádu režimu Francisca Franca v roce 1975 a přijetí demokratické španělské ústavy roku 1978 byla postupně obnovena a dále rozšířena autonomie Katalánska a dalších regionů.

Nejvyšším právním dokumentem v regionu, hned za ústavou Španělska, je Zákon o autonomii Katalánska, který byl poprvé přijat v roce 1979 a následně jednou pozměněn do svojí současné podoby, kterou schválili občané Katalánska v referendu roku 2006, kdy při účasti 49,41 % oprávněných voličů pro nový zákon hlasovalo 73,90 %.

Referendum o nezávislosti chce vláda v Barceloně pořádat v příštím roce. Průzkumy veřejného mínění jí dávají slušnou šanci na úspěch. Španělský premiér Mariano Rajoy nabídl v otevřeném dopise jednat o katalánských stížnostech, avšak ne o odtržení. „Vazby, které nás pojí, nelze zpřetrhat bez obrovských emocionálních, ekonomických, politických a sociálních nákladů,“ napsal premiér.

Snahy Katalánců se snaží tlumit i Litva, která momentálně předsedá EU a která spolu s ostatními pobaltskými státy zažila lidský řetěz v roce 1989, načež se po dvou letech odtrhla od Sovětského svazu. „Sovětskou okupaci pobaltských národů nelze srovnávat se situací ve Španělsku. Španělsko je demokratická země,“ uvádí se ve včerejším prohlášení litevského ministerstva zahraničí, které tak reagovalo na články ve španělském tisku o povzbudivých komentářích litevského premiéra Algirdase Butkeviciuse.

(Zdroje: WSJ, Reuters, Euractiv)


Váš názor
  •  
    17.09.2013 13:39

    Hm, kdyby se odtrhli katalánci, tak baskové (kteří ve španělsku patří také mezi ty bohatší regiony) je budou následovat. kdo pak bude živit ty tanečníky z jihu? asi barroso s merkelkou.
    tlustý hrabě
Aktuální komentáře
14.07.2020
22:03Na Wall Street další masivní rally  
17:48Komentář: Tržby i ztráta Delta Air se držely konsensu
17:35Apple, Microsoft a návrat trhu do sedmdesátých let
17:17Smíšená Amerika, červená Evropa a rostoucí euro. Trhy vstřebávají výsledky i Čínu  
16:57Komentář: Proaktivní rezervy Citigroup tlačí na profitabilitu, kvalita úvěrového portfolia se zhoršuje  
16:53Česká exportní banka, a.s. uzavřela s UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s. smlouvu o úvěru
16:45OPEC čeká příští rok rekordní růst poptávky po ropě
16:45Komentář analytika: JPMorgan rizikovými náklady připomíná minulou krizi  
15:50The Economist: COVID-19 a opakování historie
14:56Wells Fargo (-4,3 %): První kvartální ztráta od roku 2008
14:45Británie vyloučila čínskou firmu Huawei z budování sítí 5G
14:37Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Oznámení o svolání schůze vlastníků 1 kotované emise HZL WHB
14:32Výsledky Citigroup překonaly očekávání, pomohl silný trading
13:36Lídr distribuce plynu v Česku spouští obří emisi investičně hodnocených dluhopisů
13:13JPMorgan (+2,5 %) vydělala víc, než se čekalo. A víc si také odložila stranou
12:45Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku mírně klesla
11:21Průmyslová výroba v EU se v květnu vrátila k meziměsíčnímu růstu
10:59Novogratz: Akciový trh se tak nějak odtrhl od reality
10:38Ruská plynárenská společnost Gazprom je za čtvrtletí ve ztrátě
10:27Jen další krátký pokles? Kalifornie spustila výběr akciových zisků  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/20 Q2, Aft-mkt)
ASML Holding NV (06/20 Q2, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
UnitedHealth Group Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
Wirecard AG (12/19 Q4)
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (06/20 Q2)
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (06/20 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/20 Q2)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m