Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zeman v Bruselu: Tabáková směrnice ohrozí pracovní místa, věřím ve zdravý rozum

Zeman v Bruselu: Tabáková směrnice ohrozí pracovní místa, věřím ve zdravý rozum

19.9.2013 8:32
Autor: Redakce, Patria.cz

Při jednání Evropského parlamentu o směrnici omezující tabákové výrobky by měl podle českého prezidenta Miloše Zemana zvítězit zájem na pracovních místech zaměstnanců české tabákové firmy a zdravý rozum. Zeman to řekl novinářům v Bruselu po schůzce s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem. EP bude o směrnici rokovat v říjnu a podle Zemana je možné, že materiál odloží. O tabákové směrnici český prezident hovořil i se šéfem Evropské komise. 

Dokument, okolo kterého se tvrdě lobbuje, například počítá s výraznějším varovným označením krabiček či se zákazem některých typů tabákových výrobků. 

Zastánci směrnice argumentují starostí o zdraví evropských občanů a snahou zmenšit počet mladých lidí, kteří s kouřením začínají. Její odpůrci zase zdůrazňují především výpadky v příjmech rozpočtů členských zemí unie a ohrožením pracovních míst. 

"Pevně věřím, že zvítězí zdravý rozum a zájem na zaměstnanosti asi 1500 zaměstnanců podniku Philip Morris v Kutné Hoře a v závislosti na prosperitě tohoto podniku asi deseti tisíc dalších zaměstnanců," prohlásil český prezident. 

Diskusi o tabákové směrnici včera Zeman označil za jedno z hlavních témat debaty se Schulzem a nevyhne se jí prý ani při svých dalších schůzkách v evropských institucích. 

Večer se Zeman sešel s předsedou Evropské komise José Barrosem a při společné večeři v sídle komise i s ním jednal o "tabákové" směrnici. Barrosa prý informoval o české pozici a požádal ho o podporu nebo toleranci postoje Prahy, který má své kritiky v řadách bruselských bojovníků proti kouření. "Je to i pozice Polska a dalších zemí, které namítají těmto poměrně naivním kritikům, že když bude tabáková směrnice přijata, povede to pouze k pašování," řekl novinářům po jednání Zeman. 

K návrhu evropské směrnice, která by v případě schválení v nynější navrhované podobě zakázala některé druhy tabákových výrobků a nařídila rozsáhlé „odstrašující“ popisky na obalech, v posledním květnovém online rozhovoru na Patria.cz finanční ředitelka Philip Morris ČR Stanislava Juríková uvedla, že návrh explicitně zahrnuje některá nepřiměřená opatření, která by vedla k úplnému zákazu uvádění na trh zhruba 10 procent výrobků v EU. „Jde například o mentolové, tzv. „slim“ či „krátké cigarety“, aniž by bylo věrohodně prokázáno, že tyto výrobky jsou škodlivější než ostatní a že jejich zákaz povede ke snížení počtu kuřáků či spotřebovaných cigaret,“ poznamenala. 


 S Barrosem i evropským prezidentem Hermanem Van Rompuyem už se Zeman jako prezident setkal, po své inauguraci je totiž pozval do Prahy. S Barrosem společně vztyčili nad Pražským hradem vlajku EU, která tam za úřadování Zemanova předchůdce, euroskeptika Václava Klause, nevlála. 

Český prezident se s Van Rompuyem sejde dnes, to také svou dvoudenní bruselskou cestu ukončí návštěvou velitelství Severoatlantické aliance. Zeman, který je považován za vášnivého kuřáka, tam prý už ale podle svých slov o tabáku hovořit nebude.

(Zdroj: čtk, ČT)


Čtěte více:

Philip Morris: Evropská regulace tabáku může sebrat 175 tisíc míst a 5 miliard eur z daní
7.5.2013 17:41
Navrhovaná evropská směrnice o tabákových výrobcích může vést ke ztrát...
Šéfka financí Philip Morris ČR na Patria.cz: Devítina trhu EU je černá, desetinu produktů ohrožují zákazy
21.5.2013 18:17
Dosud jsme vypláceli téměř 100 procent čistého zisku běžného roku s vý...
Philip Morris ČR snížil meziročně zisk o čtvrtinu, domácí tržní podíl klesl pod 50 % (+komentář)
20.8.2013 8:48
Tuzemský tabákový výrobce Philip Morris ČR, patřící do skupiny PMI, oz...

Váš názor
 •  
  19.9.2013 10:43

  presne tak,v Bruselu musi mit prdel z toho slintala....jak asi chutnalo Barosovi u vecere,kdyz mu tam slintal u stolu?
  ...
  • upřímně řečeno
   19.9.2013 10:48

   já bych se poblil i z toho pisklavého marxistického maoisty :-) On si titož může Barroso se zemákem podávat ruce. Myslím podle toho, kolik toho mají v kebuli namixováno. Vnější dojem u mne nerozhoduje, ale u Zemáka se aspoň občas zakuckám smíchy. U Barrosa mám brzdu, tam to prostě nejde...
   Jesse
 •  
  19.9.2013 9:40

  Může pocházet zdravý rozum ve věci kouření z prokouřeného těla? Zdraví ruzum velí snad to, že normální a přirozené je nekouřit.Vlády jistě dokážou nahradit výpadek jiným zdrojem daňových příjmů.
  mib
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data