Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fabián: OKD nebude těžit v dole Paskov po roce 2014 bez spolufinancování. OKK prodáme do konce roku (+komentář)

Fabián: OKD nebude těžit v dole Paskov po roce 2014 bez spolufinancování. OKK prodáme do konce roku (+komentář)

23.09.2013 7:59, aktualizováno: 23.9. 9:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

OKD nebude pokračovat v těžbě uhlí v Dole Paskov po roce 2014, pokud by to musela společnost financovat sama. Nechce dotovat ztrátový provoz. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to prohlásil generální ředitel a předseda představenstva OKD a zároveň výkonný ředitel společnosti NWR, vlastníka OKD, Ján Fabián. Slova nejsou posunem proti dosavadnímu stanovisku NWR/OKD.

Fabián slovy odmítl tak návrh prezidenta Miloše Zemana a premiéra v demisi Jiřího Rusnoka, kteří se na sobotní schůzce v Lánech dohodli usilovat o prodloužení těžby nejméně do roku 2016. Podle politiků by těžbu měl platit pouze majitel dolu, tedy společnost OKD, bez přispění státu. 

O situaci celého regionu by měli v úterý jednat zástupci velkých firem včetně OKD s prezidentem Zemanem, premiérem Rusnokem a ministrem průmyslu a obchodu v demisi Jiřím Ciencialou. Schůzky na Hradě se za OKD zúčastní generální ředitel Ján Fabián a výkonný a finanční ředitel Marek Jelínek, uvedl mluvčí OKD Marek Síbrt. Politikům mají představit situaci firmy a její plány do budoucna, žádný průlom ale od jednání prý nečekají. 

Naopak spolumajitel OKD Zdeněk Bakala jednání přítomen nebude. V pátek sice prezidentu Zemanovi odeslal dopis, ve kterém mu nabídl setkání. "Dopis odešel. Nebyl však žádostí a ani neobsahoval žádné termíny. Obsahem dopisu byla informace, že pokud bude druhá strana chtít, tak se lze sejít a celou situaci probrat," řekl dnes ČTK Bakalův mluvčí Tomáš Pavlík s tím, že prezidentovu reakci zatím neobdrželi. 

"Samozřejmě pan prezident bude očekávat, s jakým návrhem pan Bakala chce přijít," uvedl pro deník Právo hradní kancléř Vratislav Mynář (SPOZ). "Pokud by pan Bakala chtěl přijít na zdvořilostní návštěvu, tak si umím představit, že k té schůzce nedojde," podotkl kancléř.

 "Nemůžeme se bavit o variantě, kdy my budeme dotovat, financovat něco, co je ztrátové," prohlásil dnes Fabián a zdůraznil, že platné rozhodnutí představenstva společnosti ukládá uzavřít Důl Paskov do konce roku 2014. "Je to jednoznačná varianta, kterou přijal statutární orgán společnosti," dodal Fabián. 

Šéf OKD prohlásil, že žádný podnikatelský subjekt není schopen rentabilně uhlí v Dole Paskov dobývat a tento důl se ziskem provozovat. "Při současných cenách uhlí a očekávané ekonomické situaci ani jiná varianta možná nebyla," poznamenal Fabián s dorazem na to, že ceny uhlí jsou nyní o polovinu nižší než před dvěma lety. Podle Fabiána uzavření dolu vyjde společnost na jednu až 1,5 miliardy korun. "Z toho 500 milionů korun vyjde na technickou uzávěrku dolu, zhruba 700 milionů korun pak půjde na sociální program," prohlásil Fabián. 

OKD se nebojí sociálních otřesů

Šéf OKD uvedl, že se nebojí případných tvrdších opatření hornických odborů, kterými pohrozily po demonstracích minulý týden, ani sociálních otřesů. Důvodem podle Fabiána je, že počet propuštěných bude relativně malý. 

Zaměstnanci mají podle něj dostatek času se na ukončení těžby připravit. "Dáváme jim jistotu, že mají 28 měsíčních platů. Hovoříme o 16 měsících práce za mzdu, která je o 50 procent vyšší než průměr v Moravskoslezském kraji. Nad rámec toho je odstupné dvanáctinásobek měsíčních platů, které u nás průměrně dosahují 35 tisíc korun," vypočítal Fabián. 

Ne všichni ze zhruba 2500 zaměstnanců Dolu Paskov ale přijdou o práci. "Některým kolektivům nabízíme přesun na jiné doly v karvinské části. Šlo by zhruba o 400 až 750 lidí, kteří budou přecházet v následujících měsících," poznamenal Fabián a dodal, že už nyní začínají propouštět agenturní pracovníky. Dalších 300 až 700 lidí bude v Dole Paskov pracovat i v roce 2015, kdy budou mít na starost činnosti související s ukončením těžby a technologickou likvidací dolu. Vedení OKD také počítá s tím, že někteří lidé přijmou odstupné a jiní odejdou do předčasného důchodu. Propouštění by se tak prý týkalo maximálně 1200 až 1400 horníků. 

Problém Dolu Paskov je v příliš nákladné těžbě. Zatímco náklady za jednu vytěženou tunu dosahují 4300 korun, na trhu se průměrně prodává za 2570 za tunu. Roční ztráta tak jen na tomto dolu dosahuje 1,5 miliardy korun. Celé OKD se v letošním 1. pololetí propadlo do ztráty 3,7 miliardy korun

Prodej OKK do konce roku

Majitel OKD, společnost NWR, chce svou finanční situaci řešit mimo jiné prodejem Ostravsko-karvinských koksoven OKK. Fabián uvedl, že transakce bude dokončena ještě letos. "Jsme ve finální fázi diskuze s potenciálními zájemci. Předpokládám, že v následujících měsících to bude vyřešené a transakce dokončena," řekl Fabián a dodal, že prodej bude dokončen do konce letošního roku. 

Šéf OKD nechtěl prozradit, s kým konkrétně o prodeji OKK jednají. Už dříve však svůj zájem o koksovny potvrdil bývalý spolumajitel OKD a vlastník obchodní firmy Metalimex Petr Otava. Nabídku podal prostřednictvím mateřské firmy Metalimexu, společnosti MTX CZ. Podle dřívějších informací NWR o prodeji OKK jedná také s polskou těžařskou společností Jastrzebska Spólka Weglowa. 

„Domníváme se, že prodejní cena OKK by se měla pohybovat okolo 70 mil. EUR, což odpovídá v odvětví obvyklému 5-6násobku normalizovaných provozních zisků OKK. Zájemcem je pravděpodobně polská těžební společnost JSW a dle víkendového rozhovoru s J. Fabiánem zřejmě i někdo další. Také nečekáme, že by mezi českým státem a NWR nakonec došlo k dohodě o prodloužení plánovaného uzavření dolu Paskov až do roku 2016 a počítáme tak s uzavřením dolu do konce roku 2014,“ uvedl Tomáš Sýkora, analytik Patria Direct.

V současnosti OKD zaměstnává asi 13.000 lidí, z toho asi pětinu v dole Paskov. Kromě Paskova OKD provozuje doly Karviná, ČSM a Darkov a vlastní polský důl Debiensko. Paskov je nejmenším z dolů OKD. 

Společnost NWR, která sídlí v Amsterodamu, patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, v níž má zhruba poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala.

(Zdroj: čtk, ČT, NWR)


Čtěte více:

Šéf OKD: Paskov nikdo nechce. Jednáme o pomoci se státem. Rusnok: Nemůžeme OKD jen tak zachránit
30.08.2013 10:10
„Nelze čekat se založenýma rukama na to, že se ceny uhlí třeba ve čtvr...
NWR uzavře důl Paskov, podmínky projedná s vládou. Akcie zažívají rally (+ komentář)
17.09.2013 20:02
Společnost New World Resources (NWR) oznámila, že důl Paskov zůstane d...
Zeman: Bakala by měl rychle říci, zda dělal rezervy na horší časy
18.09.2013 17:42
Podnikatel Zdeněk Bakala by měl v brzké době říci, zda si v období, kd...
Rusnok: Vláda nebude sanovat OKD, ani kupovat důl Paskov. Za ty peníze se o dotčené horníky můžeme luxusně postarat
19.09.2013 7:55
Vláda nebude platit žádné dluhy soukromých vlastníků OKD. Rozhodně prý...
Klaus: Sociální těžba na dole Paskov je nesmysl
19.09.2013 18:29
Exprezident Václav Klaus pochválil postoj vlády Jiřího Rusnoka k situa...
Konec ztrát z dolu Paskov vzali věřitelé jako dobrou zprávu. NWR (-9 %) ale bude potřebovat víc…
20.09.2013 15:44
Výnos dluhopisu NWR (29,45 CZK, -9,38%) splatného v roce 2021 spadnul ...
Rusnok po Tripartitě: Schodek rozpočtu nad 3 % nepustíme, o Paskovu chceme jednat
20.09.2013 21:37
Premiér v demisi Jiří Rusnok nepochybuje o tom, že kdyby majitelé OKD ...

Váš názor
  • Politický humbuk
    23.09.2013 9:43

    Když v roce 2008 šla do konkurzu textilka Slezan Frýdek-Místek a jen ve FM vyhodila skoro 1000 lidí, ani pes po ní neštěkl kromě senzacechtivého bulváru. Odcházející lidi dostali max. 3 měsíční odstupné. Horníci a předvolební doba, to je jiné. Kvůli asi 1500 lidem je kravál jako kdyby se Zeman znovu zvirozoval. Pro ty lidi je to hrozné, ale politici a media jsou krvežíznivé hyeny, které jejich neštěstí zneužijí, válejí se v jejich strachu a chtějí dostat jejich hlasy. Stejně jim nepomůžou, jen vyhodí další prachy na úplatky této vrstvy pracujících.
    jerry
Aktuální komentáře
02.08.2021
9:16Rozbřesk: Hlavní událostí týdne bude zasedání bankovní rady ČNB
8:51ČNB žádá banky o větší opatrnost při výplatě dividend, futures jsou v zeleném  
8:26Squre koupí australskou firmu Afterpay za 29 miliard USD
6:03Vítěze kryptoměn jsme ještě neviděli, tapering nejdříve v březnu
01.08.2021
8:02Víkendář: Mobius o čínském tažení proti technologiím, bitcoinu a Indii
31.07.2021
15:36Nevyužité kapacity USA a přesun k novému normálu
8:15Víkendář: CBDC jako konec 800 let starého bankovního systému?
30.07.2021
22:01Wall Street končí týden v rudé  
17:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
17:25Americké akcie, čínská karta
17:02Co přijde po skvělých výsledcích? Obavy drží akcie níž, stoupá zájem o dluhopisy  
17:00Tatry mountain resorts, a.s.: Pololetní zpráva společnosti TMR, a.s.
17:00TMR Finance CR, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
16:32Chevron a Exxon se vezou na vlně plastů. Jejich zisky jsou největší od dob před pandemií
16:21Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
15:37Čísla UniCredit přinesla optimismus. Možné převzetí potížisty akciím vrásky nedělá
14:22Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
13:03Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy
12:57Eurozóna venku z recese. Ceny energií ale sílí, upozorňuje ekonom Dufek
12:21Analytik k výsledkům Amazonu: Management polekal investory konzervativním výhledem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Arista Networks Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Diamondback Energy Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Ferrari NV (06/21 Q2, Bef-mkt)
Global Payments Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Heineken NV (06/21 Q2)
NXP Semiconductors NV (06/21 Q2, Aft-mkt)
ON Semiconductor Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
Pioneer Natural Resources Co (06/21 Q2, Aft-mkt)
Simon Property Group Inc (06/21 Q2, Aft-mkt)
Take-Two Interactive Software Inc (06/21 Q1, Aft-mkt)
Williams Cos Inc/The (06/21 Q2, Aft-mkt)
3:45Čína - PMI v průmyslu
6:00HSBC Holdings PLC (06/21 Q2)
7:00AXA SA (03/21 Q1)
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m