Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vzestup civilizací: odříkání, vykořisťování, geografie či liberalismus?

Vzestup civilizací: odříkání, vykořisťování, geografie či liberalismus?

30.9.2013 7:28
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Před několika stoletími byla Evropa z ekonomického hlediska k nerozeznání od jiných částí světa. Kolem roku 1500 by ji šlo dokonce označit za zaostalý kontinent. Střelný prach, kompas a snad i tiskařský lis – tři vynálezy, které podle Karla Marxe předznamenaly vzestup buržoazie, – pochází s největší pravděpodobností z Číny. V 19. století už bylo všechno jinak. Západní Evropa a části Severní Ameriky neuvěřitelně zbohatly, zatímco téměř všude jinde panovala strašná bída. Ekonomičtí historikové tento jev nazývají „Velká divergence“.

Načasování evropského vzestupu zůstává dodnes předmětem diskuzí. Podle jedněch odstartoval kolem roku 1800, podle jiných už dřív (viz graf). Vzhledem k značné nespolehlivosti důkazního materiálu bude debata zřejmě pokračovat, dokud budou existovat příslušné katedry a vypisovat se štědré výzkumné granty. Zajímavějším tématem je spor ohledně příčin Velké divergence.

HDP na hlavu světových velmocí od roku 1300, v dolarech očištěných o inflaci
 
The Great Divergence

Dlouhou dobu byla za prazáklad novověké evropské dominance považována kultura. Německý sociolog Max Weber hospodářský úspěch připisoval protestantské etice, která prý obyvatele nabádala k šetrnosti, racionalitě a starosti o materiální zabezpečení. Jiné civilizace podle Webera tyto hodnoty neuznávaly a na podnikavost a hromadění majetku se dívaly s nedůvěrou. Podobně argumentuje Thomas Sowell ze Stanford University, který ale místo Kalvinistů vyzdvihuje Velkou Británii jako kolébku osobní i ekonomické svobody, jejíž příklad se ostatní země postupně naučily napodobovat.

Druhý tábor akademiků teze o evropské kulturní výjimečnosti odmítá a tvrdí, že Evropa zbohatla na úkor zbytku světa, skrze plundrování a vykořisťování kolonií. Americký historik James Blaut považuje rok 1492, kdy Kryštof Kolumbus přistál u amerických břehů, za „předěl mezi fundamentálně odlišnými evolučními epochami.“ Od té doby Evropa nasávala suroviny, zlato a otroky a záměrně udržovala ostatní země ve stavu zaostalosti.

Zuřivá debata mezi dvěma skupinami má společného jmenovatele – kulturu. Jiní vědci hledají vysvětlení jinde. Americký geograf a fyziolog Jared Diamond připisuje hlavní roli v evropské růstové story přírodním podmínkám. Podle něj měl kontinent výhodu v přítomnosti zdomácnitelných zvířat a rostlin. Jeho populace byla navíc odolnější vůči nemocem. Souhra těchto faktorů vedla k vyšší produktivitě a také hustšímu zalidnění. To zase umožnilo rozvoj měst, samospráv, vzdělaných tříd, které dále přispívaly k hospodářskému rozkvětu, atd.

Další skupina akademiků tyto závěry vášnivě odmítá jako „environmentální determinismus,“ v němž jsou přírodní podmínky jedinou hnací silou lidského chování. Joel Mokyr z Northwestern University Diamondovu práci neodsuzuje, ale tvrdí, že i když jsou geografické a fyziologické aspekty důležité, nepodávají o ekonomické historii ucelený obrázek. Vzestup Evropy podle něj umožnilo mnoho nejrůznějších skutečností, včetně rozvoje kritického myšlení a pádu mnoha církevních dogmat v 16. století. Ekonom Daron Acemoglu v knize o úpadku velmocí „Why Nations Fall“ zmiňuje Slavnou revoluci v Británii z roku 1688, která oslabila pravomoci panovníka. Po ní se prý lidé přestali bát, že jim vrchnost sebere těžce vydobytý majetek, což měl pozitivní efekt na hospodářskou aktivitu.

Podle Mokyra k Velké divergenci přispělo mnoho faktorů, přičemž žádný z nich nemohl být sám o sobě dostatečně silný. Takový závěr možná někoho neuspokojí, avšak v době všeobecného zatracování „vrozené lenosti“ národů předluženého jižního křídla eurozóny možná neuškodí připomenout, že kultura za všechno nemůže.

(Zdroje: Free Exchange, Mokyr, J. ‘Innovation in a historical perspective: tales of technology and evolution’, in Steil, B., Victor, D. G., & Nelson, R. R. (Eds.). (2002). Technological innovation and economic performance. Princeton University Press, Pomeranz, K. (2009). The great divergence: China, Europe, and the making of the modern world economy. Princeton University Press.)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m