Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odboráři v OKD hrozí stávkou. Důvodem dlouhá absence kolektivní smlouvy

Odboráři v OKD hrozí stávkou. Důvodem dlouhá absence kolektivní smlouvy

15.10.2013 10:59, aktualizováno: 15.10. 11:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Odboráři dnes v těžební firmě OKD patřící NWR (28,7 CZK, 3,24%) vyhlásili stávkovou pohotovost. Bude trvat, dokud nebude dojednána nová kolektivní smlouva pro roky 2014 - 2018, o které už se ve firmě jedná déle než rok. ČTK to řekl předseda odborové organizace Dolu Paskov Rostislav Palička. Odboroví předáci vyhlásili stávkovou pohotovost, poté co dnes probrali návrh kolektivní smlouvy, který včera oběma stranám předložil zprostředkovatel. 
 
"Důvodem byl stav vyjednávání, více než po ročním jednání jsme nedošli k nějakému závěru, a dále nemáme vůbec jistotu, jak přistoupí zaměstnavatel k návrhu zprostředkovatele. Nám se nelíbí, samozřejmě, ale my jsme se dohodli se zaměstnanci, že jim to předložíme a rozhodnou zaměstnanci," řekl ČTK předseda Sdružení hornických odborů Jaromír Pytlík. 
 
Společnost OKD nechce zatím podle mluvčího Marka Síbrta k návrhu smlouvy zaujímat jednoznačný postoj, s návrhem se nejdříve musí detailně seznámit a provést analýzu, jaké by měl pro firmu finanční dopady. "Obecně jsme ochotni ze svých požadavků také ustoupit a věříme, že se nám podaří dosáhnout kompromisní dohody akceptovatelné pro obě strany, která OKD umožní zůstat konkurenceschopnou společností i při současných podmínkách na trhu," uvedl Síbrt.

Odbory a vedení těžební firmy OKD začaly s jednáním o kolektivní smlouvě v OKD na roky 2013 až 2017 již na jaře a v dubnu byla již téměř připravena k podepsání. Pak však mateřská společnost NWR oznámila, že kvůli špatným hospodářským výsledkům firmy a situaci na trhu s uhlím musí udělat úsporná opatření za 100 milionů eur a navrhla například i plošné snížení mezd o desetinu. Odboráři se postavili proti a nakonec s vedením OKD podepsali jen úmluvu ohledně mzdových přídavků na letošní rok a o "velké" kolektivní smlouvě od té doby (i s pomocí mediace) jednají dál. Její platnost byla prodloužena ze tří na pět let, má platit pro roky 2014 až 2018. 

Přijetí návrhu zprostředkovatele by podle předsedy Sdružení hornických odborů znamenalo pro zaměstnance pokles výdělků v průměru asi o šest procent. Tarifní mzdy by sice o tři procenta vzrostly, ale zaměstnanci by přišli o příspěvky na dovolenou a Vánoce, takzvané 13. a 14. platy, které podle Pytlíka tvoří asi deset procent mezd. "Je tam spousta škrtů, od volnočasových poukázek, snížení odstupného a podobně. Nebyl by přídavek na dovolenou a Vánoce, byl by nahrazen podílem na zisku," řekl odborový předák.

Odboráři chtějí návrh zaměstnancům předložit k podpisové akci nejpozději 5. listopadu. Do té doby chtějí dořešit technické věci. "V tom návrhu zprostředkovatele chybí prémiové řády, které připravujeme, a chybí k tomu konkrétní podíl na zisku, který by měl nahradit přídavek na dovolenou, a bez toho to nelze," řekl Pytlík.

Pokud by zaměstnanci návrh nepřijali, je podle něj možné jít do stávky, ale také se popřípadě ještě dohodnout se zaměstnavatelem. Jedním z důvodů pro vyhlášení stávkové pohotovosti je i to, že odboráři nevědí, kdy se vedení OKD k návrhu vyjádří. "Představte si, že my se k tomu vyjádříme 9. 11., potom, jak se podepíšou lidé, a 9. 11. nám řekne zaměstnavatel, že ten návrh nepřijímá, a například zaměstnanci se vyjádří, že přijímají. To by bylo velice špatné," řekl Pytlík.

Generální ředitel OKD Ján Fabián v rozhovoru pro HN na konci srpna označil vyjednání adekvátní kolektivní smlouvy za klíčovou otázku, i když položka nižších personálních nákladů tvoří jen asi 15 procent v NWR oznámeném balíku úspor za 100 milionů eur. „Personální náklady tvoří takřka polovinu našich celkových nákladů, vysvětlil šéf OKD a člen představenstva NWR.

Kvůli vyjednávání o kolektivní smlouvě byla v OKD vyhrocená situace a stávková pohotovost i loni. Tehdy se odboráři nemohli s vedením firmy shodnout na tom, o kolik porostou mzdy, a v únoru vstoupili do stávkové pohotovosti. Chtěli dokonce vyhlásit stávku, avšak nemohli, protože k referendu o ní přišlo jen 47 procent lidí, přičemž k vyhlášení stávky je nutná alespoň padesátiprocentní účast. Pro stávku se přitom vyjádřilo přes 90 procent hlasujících. Odboráři pak přijali návrh zprostředkovatele, podle kterého se zvedly mzdy o tři procenta.

Společnost OKD patří firmě NWR, kterou ze dvou třetin vlastní mezinárodní investiční skupina BXR. V té má zhruba poloviční podíl český podnikatel Zdeněk Bakala. Firma zaměstnává téměř 13.000 lidí a je největším soukromým zaměstnavatelem v Moravskoslezském kraji. Loni tam hrubá průměrná mzda činila 37.149 korun, pracovníci na šachtách si vydělali průměrně 35.283 korun měsíčně. V Moravskoslezském kraji činila loni průměrná mzda 23.577 korun. Mezi úspornými opatřeními, která OKD zavádí, je například propouštění administrativních pracovníků a pracovníků dodavatelských firem nebo chystané uzavření Dolu Paskov.

 
(Zdroj: ČTK, OKD, ČT)


Čtěte více:

Odbory OKD: Kolektivní smlouva v nedohlednu, bojujeme o příplatky
29.5.2013 9:49
Odboráři a vedení těžební společnosti OKD se ani na posledním jednání ...
Šéf odborů OKD: Snižování platů je nepřijatelné. Prodej dolů může být první krok k zániku
10.7.2013 9:53
„Horníci se obávají, že snížení platů je jen první krok. A ten další b...
Šéf OKD: Paskov nikdo nechce. Jednáme o pomoci se státem. Rusnok: Nemůžeme OKD jen tak zachránit
30.8.2013 10:10
„Nelze čekat se založenýma rukama na to, že se ceny uhlí třeba ve čtvr...
NWR chce snížit personální náklady o 20 %. Horníci se chystají do ulic, vláda na jednání s Bakalou
5.9.2013 9:39
Proti plánům vedení OKD se chystá 17. září demonstrovat stovky horníků...
Odbory OKD odmítají provázání výdělků a výsledků. Chtějí setkání s ředitelem
11.9.2013 11:17
Odbory OKD bojující o novou kolektivní smlouvu do roku 2018 zamítli ná...
Proti plánům OKD v Ostravě demonstrovaly tisíce horníků. Policie musela zasahovat v bývalém sídle firmy
17.9.2013 16:23
Demonstrace za zachování pracovních míst a slušnou mzdu se v Ostravě z...
Kolektivní smlouva v OKD stále v řešení. Zprostředkovatel předal odborům a vedení firmy nový návrh
14.10.2013 17:04
Zprostředkovatel dnes předložil odborářům a vedení těžební firmy OKD n...

Váš názor
  •  
    15.10.2013 12:10

    ti odborari jsou vypatlani,ale berou neskutecne prachy oproti hornikum,tak musi jako ,vykonavat, nejakou cinnost...
    ...
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data