Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německé potraviny na pultech obchodů střídají ty polské, upozorňují statistici

Německé potraviny na pultech obchodů střídají ty polské, upozorňují statistici

22.10.2013 14:33
Autor: ČTK

Do českých obchodů míří stále víc německých potravin. Jejich dovoz se meziročně zvýšil o 12,3 procenta. Podíl potravinářských výrobků od našeho západního souseda na celkovém dovozu potravin do ČR letos dosáhl 25 procent. Vyplývá to z analýzy, kterou pro ČTK zpracovala analytička Českého statistického úřadu (ČSÚ) Drahomíra Dubská. V letošním roce roste i dovoz potravin z Polska, tempo růstu ale oproti minulým letům klesá, hlavní podíl na tom mají zřejmě aféry s nekvalitními polskými potravinami v poslední době. Polské potraviny tvoří 16 procent dovotu. 

"Největšími dovozci potravin do ČR jsou Německo a Polsko, u nichž je podle dynamiky vidět jisté střídání jejich 'exportní síly'. Jestliže tempo potravinových dovozů do ČR z jedné země oslabuje, ze druhé sílí a naopak. Bylo to zřejmé i během kauz s kvalitou polských potravin," uvedla Dubská. 

Za posledních deset let se výrazně zvýšil dovoz právě z Německa a z Polska. "Jestliže letos od ledna do srpna přicházelo z těchto dvou zemí do ČR 41,1 procenta celkového importu potravin, v letech 2003 a 2008 to bylo za srovnatelná období ještě jen 28,5, respektive 38,2 procenta," dodala Dubská. 

Třetí pozici v dovozech potravin zaujímá dlouhodobě Slovensko, jeho odstup je však výrazný a podíl slábne. Za prvních osm měsíců letošního roku podíl Slovenska na dovozu potravin dosáhl 7,4 procenta, ve stejném období roku 2003 to bylo 10,1 procenta, což znamenalo v té době postavení druhého největšího exportéra potravin do ČR. 

Podíl Německa na dovozech potravinářských výrobků letos dosáhl 24,9 procenta, meziročně se podíl zvýšil o 1,4 procentního bodu. Podíl Polska na dovozu potravin stoupl letos o 0,4 procentního bodu na 16,1 procenta. "Koncentrace potravinových dovozů z Německa a Polska výrazně sílí i v takto krátkodobém horizontu. Výsledkem byl pokles podílu hned několika zemí první desítky, a to Rakouska, Slovenska, Maďarska a Itálie," komentovala výsledky analýzy Dubská. 

Ve srovnání s loňskem se dovoz potravin z Německa zvýšil o 12,3 procenta, z Polska o 6,3 procenta. Potravinové importy z těchto dvou zemí do ČR tak dále rostly vyšším než průměrným tempem celkového dovozu potravin do ČR, které činí 5,2 procenta. 

Dovoz potravin do Česka se za posledních 12 let takřka ztrojnásobil z 53 miliard v roce 2000 na loňských 144 miliard . Takřka třikrát ve stejném období vzrostl i vývoz potravin z Česka ze 37 miliard na 110 miliard

Sérii zpráv o problematických polských potravinách započala loni v únoru takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou jako jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám. Polsko přes opakované výzvy nechtělo Česku poskytnout informace o sporných potravinách, u nichž existuje možnost, že se mohly do ČR dostat. Letos se například na českém trhu objevilo koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě. Polská strana se opakovaně ohrazuje proti tomu, že by byly její potraviny nekvalitní. Za kritikou naopak vidí snahu české konkurence vytlačit polské výrobky z trhu. 

Na webu Potraviny na pranýři, kde jsou zveřejňovány nejakostní, falšované a nebezpečné potraviny, bylo do srpna evidováno 18 výrobků z Polska a dva produkty z Německa. Téměř polovina nevyhovujících potravin byly domácí výrobky, které navzdory rostoucím dovozům tvoří většinu nabídky na pultech obchodů.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • to je nyní už jedno, protože
  22.10.2013 22:24

  je nakonec vystřídájí potraviny p. Babiše, neboť v povolebním chaosu koruna dle přání p. Babiše jistě oslabí..
  Karl von Bahnhof
 •  
  22.10.2013 15:15

  Autor článku si nepohlídal záludnost češtiny v nadpisu... Kdo koho tedy střídá?
  rejpal
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university