Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Euro dlouhodobě bez politického sjednocení nepřežije, soudí Greenspan

Euro dlouhodobě bez politického sjednocení nepřežije, soudí Greenspan

11.11.2013 15:58

Projekt jednotné evropské měny má šanci přežít pouze v případě, že se země eurozóny stmelí také v politickou unii. Společný hospodářský a měnový prostor nemůže dlouhodobě plně fungovat, pokud sestává ze sedmnácti států se sedmnácti různými sociálními/politickými systémy, domnívá se někdejší centrální bankéř Alan Greenspan.

87letý americký ekonom, který stál mezi roky 1987 a 2006 v čele Federálního rezervního systému, v rozhovoru pro německý list Welt am Sonntag řekl, že politická unie je pro eurozónu jedinou možností, jak se vyhout rozpadu, vzhledem k přetrvávajícím hospodářským rozdílům mezi členskými zeměmi. Systém jako celek podle něj příliš dobře nefunguje, je v nerovnováze. Jako příklad uvedl vývoj výnosů u vládních dluhopisů v průběhu poslední ekonomické krize – zatímco výnosy jižních států prudce vylétly nahoru, v případě Německa a například také Nizozemska, Rakouska a Finska zůstaly nízko a stabilní.

Dlouho diskutovanou bankovní unii v rámci EU označil Greenspan za první logický krok jím předjímaným směrem. Bankovní unie, která měla původně být rychle postaveným pilířem společné evropské regulace a opatření proti opakování chyb před krizí, nemá ani dnes jasně dané obrysy. Za polevení v úsilí možná do určité míry stojí loňské ujištění ECB, že udělá vše na podporu eura, čímž situaci uklidnila a oslabila tlak na radikálnější změny. V letošním červenci navrhla Evropská komise jednotný mechanismus pro řešení problémů bank eurozóny, který by měl být součástí stále připravované bankovní unie. Mechanismus zahrnuje nový úřad, Evropskou komisi a fond, na který by se měly složit soukromé banky.

Své přesvědčení o neúspěchu projektu eurozóny Greenspan vyvolával do světa již před dvěma lety, kdy argumentoval příliš hlubokou propastí mezi severními a jižními státy EU. Ekonom upozorňoval, že byla dosud hrubě přehlížena rozdílnost kultur mezi členskými zeměmi, a to především mezi vcelku homogenní skupinou Německa, Holandska a Rakouska a jihem Evropy, kde se obával prohloubení fiskální krize a následného poklesu životní úrovně v regionu.

Greenspan, který několikrát zopakoval svou myšlenku o krizi spojené se střetem kultury severu a jihu Evropy, coby dotujícím a dlužníkem, zůstává skeptikem. Na otázku, zda by se krize započatá v roce 2008 mohla opakovat, odpovídá: „Rozhodně. Bezpochyby.“

(Zdroj: CNBC, Welt am Sonntag, Bloomberg)


Čtěte více:

Greenspan: Projekt Evropská unie je odsouzen k neúspěchu. Hrozí krize dluhopisů
26.10.2011 12:53
Příliš velká propast mezi severními a jižními státy Evropské unie odsu...
Greenspan: Ekonomika je rozdělená, firmy se bojí dlouhodobě investovat, QE ani fiskální stimulace nefunguje
17.7.2012 18:06
Americká ekonomika je ve zvláštní situaci strukturální nevyrovnanosti,...
Greenspan: Fiskální útes bude bolet. Čína je manipulátor (+ video)
8.11.2012 11:30
Výsledek amerických prezidentských voleb prodloužil politický status q...
Greenspan: Má politika neměla s bublinou co dělat, ignoroval jsem stádové chování
23.10.2013 20:58
Alan Greenspan se ve své nové knize The Map and the Territory věnuje t...

Váš názor
  •  
    11.11.2013 16:25

    Aha a ty naše chytré hlavy z ČNB se zrovna jak napotvoru rozhodnou kupovat EUR jak na běžícím pásu... :-) To mají snad nějaké zadání co nejvíce poškodit českou ekonomiku, ne? Nejdříve v téměř nejhorší době prodají státní rezervy ve zlatě a teď zas tohle...
    micku
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y