Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EBA: Banky v EU zvýšily podíly státních dluhopisů v bilancích

EBA: Banky v EU zvýšily podíly státních dluhopisů v bilancích

17.12.2013 9:19
Autor: ČTK

Banky v Evropské unii v posledních letech výrazně zvýšily podíl státních dluhopisů ve svých bilancích; platí to zejména o bankách v zemích ohrožených finančními potížemi. Vyplývá to z dnešních údajů Evropského bankovního úřadu (EBA). Podle agentury Reuters to je sice pro banky i vlády krátkodobě výhodné, zesiluje to ale "neblahou smyčku", v níž jsou slabé banky propojeny s domácími chatrnými státními financemi. 

Podíl státních dluhopisů v portfoliích 64 předních evropských bank sice v roce 2011 klesl o devět procent, za rok a půl do letošního června ale vzrostl o 9,3 procenta na 1,59 bilionu eur (43,8 bilionu Kč). Podle EBA přitom od konce roku 2010 "značně vzrostl" podíl dluhopisů vydávaných ohroženými státy v bilancích tamních bank. 

Dluhová krize v eurozóně od roku 2010 ukázala, že banky mohou z vlastnictví státních dluhopisů utrpět nemalé ztráty. To pak zpětně dopadá na státní finance, pokud je zapotřebí, aby vlády zachraňovaly banky před krachem. Státy a banky se tak během krize vzájemně stahují do propasti. 

Údaje EBA potvrzují, že zejména banky v Itálii a ve Španělsku za levné úvěry od Evropské centrální banky masivně nakupovaly dluhopisy svých vlád. Takové propojení je z krátkodobého pohledu vysoce výhodné jak pro banky, tak pro vlády, které díky tomu mohou financovat své deficity levněji. 

Banky využívají toho, že podle dosavadních regulačních pravidel jsou všechny státní dluhopisy v EU stejně nízkorizikové. To bankám umožňuje odvádět do kapitálových rezerv proti nakoupeným dluhopisům mnohem méně než proti jiným aktivům. Podle Reuters by tak dnešní údaje měly obnovit debatu o pravidle, které se ve světle krize v eurozóně ukázalo jako absurdní. 

Španělské banky vlastnily letos v červnu 89 procent z nesplacených španělských dluhopisů v celkové hodnotě 199 miliard eur, které vlastní 64 evropských bank. V prosinci 2010 to bylo jen 78 procent. Italské banky měly domácích dluhopisů 76 procent. 

Vysoké podíly domácího dluhu v portfoliích místních bank EBA zjistila i u Řecka, Kypru, Irska a Británie a pouze u Finsko byl tento podíl v jednociferném pásmu. Podle regulačních činitelů EU je zčásti důvodem omezení přeshraničních aktivit bank kvůli dluhové krizi v některých zemích.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data