Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dobrý rok 2014

Dobrý rok 2014

30.12.2013 12:04
Autor: Anonymní Investor, ???

Konec roku bývá časem bilancování a přemýšlení o budoucnosti. Dnes bych pro všechny měl tip, aby příští rok byl dobrý. Pro Vás i pro všechny okolo. Pojďme na to trochu od lesa. Spousta odborné literatury se zmiňuje o tom, že obchodník se stává nejúspěšnějším, když se dostane do tzv. zóny. Co to je? Jak zóna souvisí s tradingem a jak s tím, že by měl být příští rok dobrý?

Za vším hledej Živel, místo kde se setkávají přirozené schopnosti a osobní zájmy. Když jsme ve svém Živlu, děláme věci, které máme rádi a při jejich uskutečňování se cítíme přirozeně. Cítíme, že při takové práci ubíhá čas odlišně, a že máme větší radost ze života, zároveň jsme soustředěnější a aktivnější než jindy.

Živel je pro každého jiný. Má dva rysy – vlohy (nadání pro nějakou činnost) a vášeň (hluboké potěšení) a dvě podmínky. Tou první je přístup – lidé, kteří milují svou práci, často říkají, že mají v životě štěstí. Lidé, kteří si myslí, že jejich život není úspěšný, naříkají na smůlu. Fakt je ten, že štěstí je více než pouhá náhoda – vysoce úspěšní lidé mají stejné vlastnosti - vytrvalost, sebedůvěra, optimismus ambice a frustrace. Druhou podmínkou je příležitost - musíme být ve spojení s lidmi, kteří sdílejí stejné zájmy a mají stejné odhodlání. V praxi to znamená aktivně vyhledávat příležitosti k vyzkoušení svých schopností v různých oborech.

Klíčová pro Živel je představivost. Lidé jsou hrdí na to, že jsou realističtí, mají selský rozum a vysmívají se těm, co mají hlavy v oblacích. Představivost je však základem všech významných lidských činů. S její pomocí se můžeme vrátit do minulosti, přemýšlet o přítomnosti a předvídat budoucnost (z toho plyne, že úspěšný obchodník se bez představivosti nemůže obejít). Můžeme tvořit. Můžeme vymýšlet hypotézy, spekulovat a předpokládat.

Dostáváme se k zóně, která je středem Živlu. Když děláme věc, kterou máme rádi, můžeme zažívat frustraci, když se nám nedaří. Když ale jde vše dobře, změní to náš zážitek. Soustředíme se. Žijeme tou chvílí. Zapomeneme na vše ostatní a podáváme špičkový výkon. Naše dýchání se změní, mysl se propojí s tělem a cítíme, jak jsme bez námahy unášeni do středu Živlu. Začněte dělat, co vás baví a celý svět zmizí. Hodiny míjejí a připadají vám jako minuty. V takových chvílích jste v zóně. Lidé, kteří našli svůj Živel, se na tomto místě ocitají pravidelně. Jedním z nejsilnějších ukazatelů pobytu v zóně, je pocit svobody a autentičnosti. „Je to zvláštní pocit. Na jednu stranu jste mimo tento svět, na druhou jste jeho úplnou součástí. Nic se tomu nepodobá.“ Tohle o pobytu ve své zóně prohlásil Jochen Rindt, jezdec Formule 1. „Zapomenete na zbytek světa a stanete se součástí vozu a tratě.“ To že jste ve svém živlu, zvláště v zóně, vám neodčerpává energii – dává vám ji. Činnosti, které milujeme, nás naplňují energií, i když jsme fyzicky vyčerpáni. Činnosti, které nemáme rádi, nás vyčerpají za několik minut, i když je provádíme na vrcholu svých fyzických sil. Úspěšní a vášniví obchodníci se snaží naladit na vlnu trhu a dostat se do zóny. Pak mají podobné pocity jako jezdci Formule 1, cítí se být součástí trhu, nevnímají čas…

Najít svůj Živel může představovat výzvu na různých úrovních. Někdy je problém v nás – máme málo sebedůvěry nebo strach z neúspěchu. Někdy jsou překážkou naši nejbližší. Naši rodiče a přátelé mají pravděpodobně velmi jasné názory na to, co byste měli a neměli dělat se svým životem. Můžete být zapleteni v pavučině společenských rolí a očekávání, která vytváří nevyslovené hranice pro vaše ambice. Mnoho lidí nenajde svůj Živel, protože se jim nedostane povzbuzení či odvahy vystoupit z existujícího okruhu známostí. Světoznámý bra zilský spisovatel Paul Coelho byl opakovaně rodiči posílán do psychiatrické léčebny, kde dostával elektrošoky! Otec s matkou z něj chtěli dostat myšlenky na to, aby se stal spisovatelem. Věřili, že by tak promarnil život. Jeho budoucnost podle nich spočívala v právnické kariéře …Když se lidi semknou, aby vás odradili od nějaké konkrétní aktivity, obvykle si myslí, že to dělají pro vaše dobro. Rozhodnutí jednat bezpečně, vydat se cestou nejmenšího odporu, se může zdát neodolatelné, zvláště když máte své vlastní pochyby ohledně alternativ.

Někdy potřebujete mentora, abyste se posunuli tam, kam vás to táhne nejvíc. Mentor se často v lidských životech objeví v příhodné chvíli, i když někdy musíte hrát při jeho hledání aktivní roli. Warren Buffet uvádí jako svého mentora Benjamina Grahama. Ten Buffeta učil na Kolumbijské univerzitě a dal mu jedinou známku A+, kterou kdy za 22 let vyučování dal, a pak mu nabídl místo ve své investiční společnosti.

Objevíte-li svůj Živel, neznamená to automaticky, že zbohatnete. Vlastně je docela možné, že se stane pravý opak, protože věnování se vášni by mohlo znamenat, že ukončíte kariéru jako investiční bankéř, abyste si mohli otevřít vysněnou pizzerii. Každému však pobyt v jeho živlu může do života přinést (a s největší pravděpodobností i opravdu přinese) nové vnitřní bohatství a rovnováhu.

Ruský spisovatel Alexandr Solženicin to viděl jasně: „Chcete-li změnit svět, kým začnete? Sebou nebo ostatními? Věřím, že začneme-li u sebe a budeme dělat věci, které potřebujeme dělat, a staneme se tak tím nejlepším možným člověkem, budeme mít mnohem větší šanci změnit svět k lepšímu.“

Přeji Vám, abyste v roce 2014 našli Váš Živel. Těm, kteří ho již našli, pak co nejvíce pobytů v zóně.


Investor

 
S použitím knihy K. Robinsona – Ve svém živlu


Váš názor
 • já bych popřál drobotině
  30.12.2013 14:11

  aby brokeři zrušili stopáky a dali jim tan naději na lepší zisky :-)))
  Jesse
 • vesele Vanoce
  30.12.2013 14:05

  Krasna bilance od vsehoznalych analytiku Patrie, co nam radili - verte neverte "...Clearly “sell in May and go away” does not always work as evidenced by S&P 500 returns this past May. The index was up nicely in May...."
  bearbull
Aktuální komentáře
27.09.2020
9:37Víkendář: Obnovitelné energie a ceny nemovitostí
26.09.2020
8:40Víkendář: Jsme potěšení, že se z Tesly stává německá značka
25.09.2020
22:08Zelený závěr týdne na Wall Street, Apple +3,7 %  
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data