Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Propadli jsme zbytečnému pesimismu?

Propadli jsme zbytečnému pesimismu?

19.02.2014 12:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Množí se známky toho, že roste pesimismus centrálních bank týkající se růstového potenciálu vyspělých ekonomik. Banky v USA, eurozóně i Velké Británii snižují své odhady produkční mezery a začínají věřit tomu, že část ztrát na produkci byla permanentní a ne pouze dočasná. Pokud je produkce nedaleko odhadovaného potenciálu, není třeba, aby centrální banky tolik stimulovaly a je pravděpodobnější, že se již brzy dostaví normalizace monetární politiky. Proč ale centrální bankéři změnili svůj názor? Je tato změna v souladu s tím, jak obvykle uvažujeme o ekonomickém cyklu?

Měření potenciálu a množství nevyužitích kapacit v ekonomice bylo vždy problematické. Můžeme se spoléhat na modely, které pracují s faktory určujícími potenciální produkt (tedy se zásobou kapitálu, produktivitou, demografickým vývojem a podobně). Nebo můžeme sledovat specifické indikátory, jako je míra využití kapacit ve firmách a míra nezaměstnanosti. Tato měřítka nyní signalizují, že skutečně došlo k permanentnímu snížení produktu. Například nezaměstnanost ve Spojených státech i jinde klesá. Využití kapacit se blíží úrovním, které jsou blízko tomu, co považujeme za normál. Příkladem je poslední zpráva z Bank of England, ve které se uvádí: „Průzkumy naznačují, že množství volných kapacit se v roce 2013 zmenšilo natolik, že řada firem se pohybuje na úrovni běžné produkce.“

Obě tato měřítka jsou ale problematická, pokud je používáme pro odhad potenciálního růstu. V případě nezaměstnanosti v USA hraje významnou roli pokles míry participace, která z části odráží délku recese. Existují důkazy, že dlouhodobě nezaměstnaní prostě ukončili hledání práce. Podobně můžeme uvažovat o využití kapacit: Je možné, že se využití kapacit blíží k normálu, ale je na něm i celková kapacita produkce? Dlouhé období nízkých investic povede přirozeně k tomu, že se kapacity sníží. Je to Sayův zákon pozadu: Poptávka (investice reagující na cyklické podmínky) vytváří svou vlastní nabídku (kapacitu).

Ekonomický cyklus za sebou může zanechat trvalou, nebo alespoň velmi dlouhodobou škodu na výrobních kapacitách, včetně zásoby kapitálu a pracovní síly. Je ale důležité pochopit, že tyto škody jsou důsledkem recese. Pokud bychom byli schopni omezit její délku a hloubku, tyto negativní efekty bychom minimalizovali. Když je přijmeme jako nevyhnutelné, jsme příliš velkými pesimisty a nečiníme potřebné kroky.

Autorem je ekonom INSEAD Antonio Fatás.

(Zdroj: Blog Antonia Fatáse)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data