Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
ČEZ - Cíle za rok 2013 splněny, výhled pro letošní rok nenadchl (komentář)

ČEZ - Cíle za rok 2013 splněny, výhled pro letošní rok nenadchl (komentář)

27.2.2014 11:07
Autor: Tomáš Tomčány, Patria Finance

Skupina ČEZ dnes oznámila své výsledky za 4Q13. V posledním čtvrtletí skupina hospodařila se ziskem 3,5 mld. Kč a zaostala tak za odhadem 3,8 mld. Kč zhruba o 8 %.

Pokračování článku je dostupné jen klientům placených služeb Patria Plus / Investor Plus případně uživatelům platformy Patria Direct. Pokud jste klientem těchto služeb, potom je nutné se Přihlásit.

Patria Plus / Investor PlusV rámci placeného informačního servisu získáte přístup ke kompletnímu zpravodajství www.patria.cz bez jakýchkoliv omezení. Veškeré zprávy, komentáře a horké zprávy jsou zobrazovány terminálovou metodou (bez nutnosti obnovovat stránku) bez zpoždění a v plné verzi. 

Nejen zpravodajství, ale i další služby získáte v Patria Plus / Investor Plus - sms a e-mailové zpravodajství, data z finančních trhů v reálném čase, kompletní analytický servis, rozsáhlé databáze časových řad ke stažení, prognózy vývoje a valuace, ekonomické fundamenty, nástroje a kalkulátory... více


Váš názor
 •  
  27.2.2014 11:12

  Změna cílové ceny nebude?
  čtenář
  • trocha více informací
   27.2.2014 12:52

   ČEZ za rok 2013 vykázal meziroční pokles zisku o 5 mld. Kč. Z pohledu cash flow ale meziroční růst o 8 mld. Kč. Hlavní příčinou rozdílného vývoje jsou jsou nefinanční opravné položky aktiv ve výši 8,4 mld. Kč a opačně prodej Chvaletic za 4 mld. Kč + pokles CAPEX Toto vše se odehrálo při snížení čistého dluhu. Čistě teoreticky by tak dividenda za rok 2013 mohla vzrůst až o 15 Kč/akcii proti loni vyplacené a to aniž by to zvýšilo zadlužení společnosti. Obdobný trend bude pokračovat i v letech 2014 a následně 2015 a dále. Společnosti ČEZ končí investiční cyklus a CAPEX klesne až o 20 mld. Kč/ročně (za předpokladu, že Temelín nebude, což už je téměř jisté). Jinak řečeno, propad EBITDA bude v cash flow ČEZ plynule nahrazovat nižší CAPEX. To není úplně špatná zpráva!
   Mikes
   • Nic nového pod sluncem
    27.2.2014 13:01

    Dividenda se vyplácí z čistého zisku. Ovšem bylo by třeba zvýšit výplatní poměr. Teoreticky může ČEZ vyplatit řádnou dividendu se 100% výplatním poměrem a navíc i mimořádnou dividendu ze zadržených zisků minulých období. To všechno víme, není to nic nového. Zatím ale nic nenaznačuje (ani vedení ČEZu), že by měl být výplatní poměr zvýšen a nebo že by měla být vyplacena mimořádná dividenda. Dokud nebude objasněna dostavba Temelína, tak se asi změny v dividendové politice nedočkáme. Leda by Babiš letos zatlačil, což ovšem z dlouhodobého hlediska nic moc neřeší...
    Amonfobis
    • Re: Nic nového pod sluncem
     27.2.2014 16:06

     Dobrý den, 1) ano máte pravdu. první předpoklad je zrušení tendru na Temelín. Podle toho co vím já, už o tom nikdo nepochybuje. Řádově týdny až měsíce. 2) dnes na tiskovce CFO čez připustil, že pokles čistého zisku, růst cash flow může ovlivnit budoucí divi (budou o tom prý teprve jednat) 3) dividendová politika, která platila doposud je přežitá. Ke změně dříve či později dojde. Rokem 2015 dojde ke změně sktruktury čísel. Čistý zisk půjde dolů, ale z pohledu cash flow bude tento výpadek více než vynahrazen poklesem CAPEX (až 30 mld. Kč ročně). To není nic krátkodobého, to je trend.
     Mikes
     •  
      28.2.2014 12:30

      Já bych tady hodně "spoléhal" na pana Babiše. Vytlouc peníze z ČEZu, který je u lidí velmi populární, přinese poměrně dost politických bodů a hlavně prachy. Takže je otázkou několika týdnů nebo měsíců, kdy pan Michl, jako poradce pana Babiše, vytáhne do boje za vyšší dividendu s tím, že Temelín je ztracená věc, ČEZ kumuluje peníze a státní kasa je prázdná.
      Kapi
     • dluhopisy
      28.2.2014 12:23

      Vsimnete si taky vyse a datumu splatnosti dluhopisu v pristich letech.
      Mecin
      • Re: dluhopisy
       28.2.2014 18:37

       průměrná splatnost dluhu ČEZ je 8 let, mají nečerpaný rámec ve výši 27 mld. Kč. V únoru 2014 vydaly 3,5 letou emisi dluhopisů vyměnitelných za akcie MOL ve výši 470 mil. EUR s kuponem 0% (strike MOL za 61,25 EUR). No nepuč si :-)
       Mikes
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m