Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rychlejší oživení - český HDP revidován ještě výš

Rychlejší oživení - český HDP revidován ještě výš

06.03.2014 10:01
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Česká ekonomika si ve čtvrtém kvartále nakonec vedla ještě lépe, než uváděly předběžné údaje. Mezikvartální růst HDP dosáhl 1,9 procenta, zatímco předběžně to bylo 1,6 procenta. Konsensus před předběžnými čísly přitom činil 0,5 procenta. Jde tedy o překvapivě silné zrychlení oproti 0,3procentnímu růstu ve třetím čtvrtletí.

Ze strany užití HDP se na jeho růstu podílely především investice do fixního kapitálu a vývoz. V prvním případě vidíme mezikvartální růst o 5,1 procenta, v druhém o 1,1 procenta. Zahraniční obchod se stal klíčovým tahounem růstu po předchozím čtvrtletí, kdy ekonomiku naopak brzdil. Přispělo k tomu značné zpomalení vývozu, který ve čtvrtém kvartále stoupl o 0,3 procenta.

Spotřeba táhla ekonomiku vzhůru jen nepatrně při protisměrném vývoji spotřeby domácností a vlády. U domácností vidíme zvýšení o 0,5 procenta, což je po předchozích dvou kvartálech poklesu příznivá zpráva, ale problém bude s udržitelností. Naproti tomu vláda své výdaje snížila o 0,4 procenta.

ČSÚ upozorňuje na mimořádný efekt předzásobení tabákovými výrobky, který vedl ke zvýšení HDP ve čtvrtém kvartále a měl by se naopak projevit negativně ve čtvrtletích následujících. Jak ale ukazuje vývoj hrubé přidané hodnoty, ekonomika by slušně zrychlila i bez tohoto vlivu a pozitivní dojem z čísel tak mimořádný tabákový efekt nekazí.

Ekonomika zrychlila překvapivě silně a to nejen zásluhou zahraniční poptávky, která ve druhém pololetí stále výrazněji pomáhala průmyslu. Oživení domácí poptávky se projevuje hlavně na straně investic. Soukromou spotřebu v růstu podpořilo urychlování nákupů dovozového zboží před zdražením v důsledku slabé koruny. V následujícím kvartále se dá čekat kompenzace, tedy negativní vliv tohoto faktoru. Proti silnějšímu růstu spotřeby navíc stále hovoří také vysoká nezaměstnanost.

Meziročně se HDP v posledním loňském kvartále zvedl o 1,3 procenta po 1procentním poklesu ve 3Q. Předběžná zpráva hovořila o 0,8procentním růstu. Za celý rok 2013 český HDP klesl o 0,9 procenta, letos by však měl dosáhnout zhruba 2procentního celoročního růstu.


Váš názor
 • Stačí málo....
  06.03.2014 12:05

  Že by stačilo jenom odsunout Kalouska.....? :-)
  Achjo...
  • Re: Stačí málo....
   06.03.2014 12:09

   ropucha na prameni, škodná...
   Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu