Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platina – nejvzácnější ze vzácných kovů

Platina – nejvzácnější ze vzácných kovů

21.3.2014 15:23
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Ve stínu dvou hegemonů – zlata a stříbra – zůstává skryta komodita ze všech „vzácných kovů“ vůbec nejcennější. Platina, která od začátku roku přidává zhruba 5,5 % a nyní se pohybuje na hodnotě 1440 USD/unce, je podle předpovědí analytiků zajímavější volbou než dva výše zmínění oblíbenci. Alespoň pro ty, kteří hodlají do pozice vstoupit nyní.
 
Napjatá situace na Krymu, hospodářské zpomalení Číny či tuhá zima v USA pozitivně ovlivnily ceny vzácných kovů. Cena zlata od začátku roku vzrostla o 12 % (nyní okolo 1337 USD/unce), stříbro (20,51 unce) připisuje téměř 8,5 %. Vzácné kovy se obvykle pohybují inverzně vůči problémovým údajům. Ne nadarmo je v oblibě jejich označení jakožto „bezpečných přístavů“. Uvolněná monetární politika, hrozba válečných konfliktů a neuspokojivá makrodata tedy v letošním turbulentním roce zvýšily zájem o investice do jistoty. Jenže co když dojde ke zklidnění?

Paradoxně může „bezpečným komoditám“ podobný scénář uškodit. V posledních dnech se to podařilo hned několika kladným ekonomicko-politickým zprávám. Jednou z nich bylo rozhodnutí americké centrální banky omezit program kvantitativního uvolňování s výhledem jeho konečného opuštění koncem letošního roku. Ten by měl následovat růst klíčových úrokových sazeb. Mezi další lze zařadit zlepšená ekonomická data z USA. Ty včera jen potvrdily svou pozitivní tendenci, když potěšily údaje průmyslové aktivity a trhu práce. Zklidnění ukrajinské krize vzácným kovům také nepřidává.
 
Zmíněný pozitivní vývoj tak negativně zapůsobil na ceny zlata a stříbra, které poklesly o jednotky procent. Pokles se ovšem nevyhnul ani platině a nabízí se tak logická otázka – proč právě jí dát přednost před osvědčenou dvojicí? Současné ceny zlata a stříbra jsou totiž na úrovni, které přesahují nejen mediánové odhady analytiků pro první kvartál letošního roku, ale také konsensy pro všechna kvartální období až do roku 2017! U platiny však stále existuje jistá mezera mezi současnou cenou a odhady analytiků. V případě, že by investoři otevřeli dlouhé pozice na vzácné kovy, právě platina má z trojice největší prostor pro růst. Pro druhý kvartál roku počítá medián odhadů s cílovou cenou 1500 USD/unce. To by v současné situaci znamenalo zhodnocení téměř 4,5 %.

(Zdroje: bloomberg, cnn, reuters) 


Váš názor
  •  
    21.3.2014 17:30

    Ještě vzácnější než zlato je Rhodium, které má podobné parametry jako platina, jen je ještě inertnější a pevnější. Bohužel Rhodia je tak málo, že trh s ním je totálně nelikvidní a tudíž moc nelze obchodovat :( Jedna firma dokonce vyráběla malé rhodiové cihličky
    Laďa
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů