Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Google poprvé v historii rozhodl o štěpení svých akcií

Google poprvé v historii rozhodl o štěpení svých akcií

3.4.2014 13:22
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Technologický gigant Google rozhodl o zvýšení celkového počtu svých akcií na téměř dvojnásobek, když na trh vpustil dodatečné množství v celkovém rozsahu 330 mil. Nejedná se však o novou emisi, nýbrž o způsob rozdělení současných akcií – tzv. štěpení. Forma, jakou k tomu Google zvolil je ovšem poněkud netradiční.

Typické štěpení zvýší počet akcií a úměrně tomu sníží cenu. Nedochází tak k rozředění majetkových podílů. V podstatě majitel při štěpení např. 2:1 získá za každou svou akcii dvě nové v poloviční ceně s jinak shodnými parametry. Ačkoliv Google na první pohled zvolil stejný postup, výsledek je odlišný. V rámci dvouleté snahy zakladatelského dua Sergey Brin a Larry Page posílit svou pozici totiž stvořil akcie s nepatrným, ale zásadně odlišným parametrem – bez hlasovacího práva! 

Google tak uvedl novou kategorii akcií tzv. třídy "C", které na rozdíl od klasických akcií nedisponují hlasovacím právem! Nová třída doplňuje starou, téměř 10 let starou emisi klasických akcií "A". Ty se doposud obchodovaly pod symbolem „GOOG“ a obsahovaly právě jeden hlas na akcii. Poslední třídu pak tvoří neobchodovatelné akcie třídy "B", které obsahují extra hlasovací práva. A právě na nich je postavený plán zakladatelské dvojice.

Brin a Page totiž drží prakticky veškeré akcie třídy "B" z celkového počtu 46,7 mil. Každá z těchto akcií jim sama o sobě zajišťuje 10 hlasů!, díky kterým si stále udržují nadpoloviční podíl ve společnosti a v zásadě tak mají rozhodující slovo o veškerých strategických plánech. No a právě jejich součástí byla v minulých letech rozsáhlá akviziční činnost a odměňování zaměstnanců pomocí opcí. Na to byly využívány nové akciové emise a postupně tak došlo k rozmělnění podílu dvojice až na současnou hodnotu 56 %. Ve snaze zabránit jejímu poklesu pod klíčovou majoritu proto došlo ke štěpení a vydání akcií třídy "C", které bez hlasovacího práva nemohou ohrozit postavení Brina a Page.

Akcie třídy "C" zdědí symbol "GOOG" od akcií třídy "A", zatímco ty se budou nově obchodovat pod tickerem "GOOGL". V rámci štěpení pak dojde během první obchodní seance k „oseknutí“ ceny na polovinu k hodnotě zhruba 567 USD. Nově obchodované akcie třídy "C" by se dle očekávání Googlu měly pohybovat na obdobné cenové úrovni. To je však poněkud nepravděpodobné a dá se spíše očekávat diskontní požadavek ze strany investorů, který by vynahradil neexistenci hlasovacího práva.

Google navíc souhlasil, aby v případě výrazného nárůstu spreadu mezi akciemi "A" a "C" dorovnal rozdíl v hotovosti či nových akciích vzniklý rozdíl. Celková suma by se mohla pohybovat mezi 300 mil. až 7,5 mld. USD. Společnost tím reagovala na skutečnost, že z uskutečněného štěpení profitují Page s Brynem na úkor ostatních akcionářů.

(Zdroje: Bloomberg, Financialpost)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data