Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký zahraniční obchod se v únoru výrazněji zhoršil

Americký zahraniční obchod se v únoru výrazněji zhoršil

03.04.2014 14:50
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Deficit amerického zahraničního obchodu za únor dosáhl 42,3 miliardy dolarů a je tedy vyšší než odhadovaných 38,5 mld. USD. Zároveň jde o zhoršení oproti lednu, kdy schodek obchodu činil 39,1 miliardy. Proti poklesu vývozu stál v únoru nepatrný nárůst na straně dovozu. Zhoršení bilance obchodu je vidět u zboží i služeb.

Obchodní bilance za únor vykázala schodek 61,7 miliardy, bilance služeb pak přebytek 19,4 miliardy dolarů. V rámci obchodu se zbožím spadá meziměsíční zhoršení hlavně do odvětví průmyslových dodávek, kde je zahrnut i obchod s ropou a ropnými produkty, a dále do výroby aut a dalších dopravních prostředků.

Meziročně je americký vývoj o 2 procenta vyšší, zatímco dovoz je oproti předchozímu únoru vyšší o 1,1 procenta. V obou případech jde o snížení dynamiky. Na straně vývozu k němu hodně přispívá pomalejší růst exportu ropy a ropných produktů.

Únorová data už příliš nezapadají do pozitivního trendu, který u zahraničního obchodu sledujeme už třetím rokem. Důvodem zhoršení bilance není růst domácí poptávky, když dynamika dovozů je slabá, naopak se projevuje slabší vývoz. Zde ovšem hrají stále větší roli ropné produkty, kde je přeshraniční obchod výrazně volatilní. Pro finanční trhy by data o zahraničním obchodu, i přes celkově negativní vyznění, neměla být příliš důležitá.

zo


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data