Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kommersant: Skutečným kupcem Vítkovic od Evrazu je ukrajinský ocelářský holding

Kommersant: Skutečným kupcem Vítkovic od Evrazu je ukrajinský ocelářský holding

16.04.2014 10:51
Autor: Redakce, Patria.cz

Vítkovické hutě od ruské skupiny Evraz koupili Ukrajinci z ocelářského holdingu Průmyslový svaz Donbasu (ISD). Informoval o tom ruský list Kommersant s odvoláním na nejmenovaný zdroj blízký transakci. Evraz zveřejnila detailní informace o prodeji 4. dubna s tím, že českou divizi Evraz Vítkovice Steel (EVS) zakoupila skupina pěti kyperských investorů. Až nyní se ale podle ruského listu ukázalo, kdo je skutečným kupcem. Společnost EVS na dotaz ČTK odmítla podrobnější informace sdělit.

Cena za EVS činila 89 milionů dolarů (téměř 1,8 miliardy korun). Noví majitelé rovněž převzali závazky za 198 milionů dolarů (téměř čtyři miliardy korun). Celková hodnota transakce tak dosáhla 287 milionů dolarů (5,7 miliardy korun).

Jedním z největších investorů v Průmyslovém svazu Donbasu je prý i bývalý spoluvlastník Evrazu Alexandr Katunin. Minoritním akcionářem je mimo jiné guvernér Doněcké oblasti, ve které je nyní velmi vypjatá situace, Sergej Taruta.

Mluvčí Evraz Vítkovice Steel Jaromír Krišica dnes zopakoval informace z počátku dubna, podle kterých EVS koupila skupina pěti investorů, a ke zprávám ruského listu ČTK řekl: "Stoprocentní podíl ve společnosti Evraz Vítkovice Steel získala skupina soukromých investorů, kterými jsou Martinley Holdings, Nabara Holdings, Vitect Services, Hayston Investments a Dawnaly Investments. Každý z nich získal podíl 20 procent. Žádné další informace k tomu nemůžeme sdělit."


Průmyslový svaz Donbasu (ISD) sídlí v Doněcku a s produkcí více než deseti milionů tun oceli ročně byl zařazen mezi 40 největších světových výrobců oceli, píše se na webu společnosti, která kromě domácí Ukrajiny působí také v Polsku a v Maďarsku.

Český deník Hospodářské noviny dnes s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsal, že svaz měl o vítkovické hutě zájem už při jejich privatizaci v roce 2005. Poskytl ale tehdy údajně málo informací a nepředložil kvalitní podnikatelský plán.

(Zdroj: čtk, Kommersant, EVS)


Čtěte více:

Evraz prodává Evraz Vítkovice Steel za 89 mil. dolarů plus dluh
04.04.2014 8:52
Ruská skupina Evraz se dohodla na prodeji ostravských hutí Evraz Vítko...
Ocelárna Evraz (+7 %) prohloubila ztrátu o třetinu, díky prodeji Vítkovic vyplatí dividendu
09.04.2014 10:24
Největší ruská ocelárna Evraz loni prohloubila čistou ztrátu o 35 proc...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2026
15:45Vrací se protiinflační dluhopisy, stát si plánuje půjčit 20 miliard
14:00Strnad: Investoři CSG podhodnocují, pochybnosti o výrobních kapacitách jsou nesmysl
13:40První malý modulární reaktor v Česku může být v Moravskoslezském kraji, prohlásil Havlíček
12:24Karman: Příliš mnoho elektromobilů, příliš málo zákazníků. Evropské automobilky to může stát miliardy
12:20Unikátní korunové ETFko na světové akcie už zítra poprvé zamíří do Pravidelných investic. Co nabízí další dvě desítky nováčků?
11:54Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
11:31Trhům pomáhá vzhůru IPO Cerebrasu, výhled Cisca i naděje na dobré zprávy z Číny  
10:42ČEZ má za sebou silný start roku, klíčovým tématem zůstává restrukturalizace  
10:03UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003561904
9:38Japonská automobilka Honda vykázala první celoroční ztrátu za téměř 70 let
9:35Novým šéfem centrální banky USA bude Kevin Warsh, potvrdil ho Senát
9:14Největší letošní burzovní debut v USA: výrobce AI čipů Cerebras Systems získal 5,55 miliardy dolarů
8:54ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2026
8:44Rozbřesk: Vláda si otevírá dveře k dluhovému eldorádu
8:29Čína varovala ohledně Tchaj-wanu, Warsh potvrzen Senátem, Evropa otevře růstem  
7:29ČEZ zvyšuje celoroční výhled na krizi v Zálivu a růstu tržních cen. Zisk podpořil konec windfall daně
13.05.2026
22:00Americké akciové indexy dosahují historických maxim  
17:12Co přinese nový šéf Fedu akciovému trhu?
16:09Ministři energetiky EU jednali o dani z mimořádných zisků energetických firem
15:15Výrobní inflace v zámoří vyskočila na 6 procent, posílí spekulace na růst sazeb  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - HDP, q/q
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m