Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Polský premiér: EU musí vytvořit energetickou unii a ukončit dominanci Ruska

Polský premiér: EU musí vytvořit energetickou unii a ukončit dominanci Ruska

22.04.2014 15:43
Autor: ČTK

Polský premiér Donald Tusk vyzval Evropskou unii k vytvoření energetické unie, která by ukončila dominanci Ruska v zásobování Evropy plynem a zajistila svým členům energetickou bezpečnost. Tusk v článku zveřejněném dnes v listě Financial Times připomněl, že EU začala právě jako spolupráce v energetice a na poli uhlí. 

"Navrhuji proto energetickou unii. Ta vrátí Evropské společenství k jeho kořenům," napsal Tusk, který bude ve středu jednat v Bruselu. Prvním prvkem takové unie by byl vznik celoevropského orgánu, který by nakupoval plyn pro všech 28 zemi EU. 

Dalším prvkem energetické unie by byla úmluva, že pokud bude jedné nebo více zemím hrozit odpojení od dodávek plynu, ostatní mu v rámci "mechanismu solidarity" pomohou. "Dnes nejméně deset členů EU závisí na jediném dodavateli - Gazpromu - z více než poloviny své spotřeby. Některé jsou na ruském, státem ovládaném gigantu závislé zcela," dodal premiér. 

Dalším principem unie by bylo podle něj plné využívání zásob fosilních paliv, včetně uhlí a břidlicového plynu. "Ve východních státech EU, mimo jiné v Polsku, je uhlí synonymem energetické bezpečnosti. Žádná země by neměla být k těžbě surovin nucena, žádné by se v tom ale nemělo bránit - pokud to bude dělat udržitelným způsobem." píše Tusk. "Potřebujeme bojovat za čistší planetu, ale musíme mít zajištěný přístup k energetickým zdrojům." 

Energetická unie by rovněž zajišťovala dohody o nákupu plynu od vývozců mimo Evropu - například z USA nebo Austrálie. EU by podle Tuska rovněž měla posílit dohodu o energetické spolupráci mezi sebou a osmi východními sousedy z roku 2005, aby rozšířila evropský trh plynu na východ. 

"Bez ohledu na to, jak se vyvine střet o Ukrajinu, jedno ponaučení je zřejmé: přílišná závislost na ruské energii Evropu oslabuje," uvedl Tusk.

Ruský plynárenský gigant Gazprom zvýšil v loňském roce své prokázané rezervy plynu o téměř třetinu. Díky novým polím a těžebním projektům bude moci uspokojovat rostoucí poptávku Evropy a zároveň rozšiřovat své trhy v Asii, uvedla dnes ruská firma po zasedání jejího vedení. Gazprom novými objevy loni plně nahradil těžbu a navíc ještě zvýšil zásoby o 647 miliard krychlových metrů, Jeho těžba dosáhla 487,4 miliardy kubíků. 

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes prohlásil, že Rusko má o rozšiřování možností dodávek svého plynu v Asii nyní ještě větší zájem než kdy předtím. Medveděv ve vystoupení před zákonodárci označil dohady o dovozu plynu do Evropy z USA za "bluf". Evropa po ukrajinské krizi a intervencích Ruska v této zemi nyní horečně diskutuje o tom, jak snížit svou energetickou závislost na Rusku. 

Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí, včetně České republiky. Pokrývá zhruba čtvrtinu až třetinu evropské poptávky po plynu. Firma loni zvýšila vývoz do Evropy o 16 procent na 161,5 miliardy krychlových metrů.


Váš názor
  • ahááááááááááááá
    23.04.2014 9:31

    Proše pána jak to chče zrobit,chytat kravám prdy?
    prorok
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.