Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tauron Polska Energia investuje 37 mld. zlotých do roku 2023

Tauron Polska Energia investuje 37 mld. zlotých do roku 2023

03.06.2014 11:34
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Polská společnost Tauron Polska Energia (TPE.WA) investuje okolo 37 mld. zlotých do modernizace a nových kapacit do roku 2023. Největší výdaje z celkové investice budou alokovány do obnovitelných zdrojů a jaderné energie. Modernizací projdou uhelné doly, elektrárny a teplárny.

Toto rozhodnutí je součástí revize strategie firmy pro léta 2014 až 2017 s výhledem do roku 2023. Společnost se věnovala po svém vzniku v roce 2007 restrukturalizaci firmy a následně od roku 2008 svým hlavní businessem. Revidování strategie si vyžadují jednak měnící se podmínky na trhu jako takovém, ale i řada regulatorních opatření jak polské vlády, tak EU. Firma se hodlá v budoucnu aktivně zapojit i do aktivit regulace daného odvětví jak na úrovni Polska tak Evropské Unie. Společnost uvedla, že společně s ekonomickými potížemi došlo k poklesu růstu poptávky po elektrické energii a v některých zemích dokonce k absolutnímu poklesu poptávky, tudíž cena elektřiny poklesla. Což mělo negativní dopad na schopnost firmy realizovat a financovat svojí expanzi eventuálně modernizaci.

Tauron Polska Energia si po revizi stanovil staronové cíle. Společnost hodlá udržet a ještě rozšířit do roku 2023 objem instalovaného výkonu na hodnotu 6,1 GW za stálého obnovování a rozšiřování přenosové soustavy. A tak se stát jednou z největších společností v tomto sektoru v regionu CEE.

Plány se týkají firmy také interně, kde se hodlá ještě více zaměřit na svůj „core business“ a ostatní aktivity postupně redukovat. Zaměří se také na efektivitu vynaložených prostředků a v rámci celé firmy nasadí program efektivity kapitálových výdajů (CAPEX) kvůli zlepšení jejich řízení.

V letech 2014 až 2017 má v úmyslu společnost proinvestovat 18,7 mld. PLN a v dalším období 2018 až 2023 zhruba 18,4 mld. PLN. V prvním období přes 42 % investic půjde do přenosové soustavy. V druhém období bude podíl investic do přenosové soustavy ještě vyšší.

Společnost má také v plánu více diverzifikovat instalovaný výkon na více surovin, které ho přinášejí. V současné době přes 83% výkonu pochází z uhlí. Tento podíl by měl v roce 2023 poklesnout k 49 % starších typů elektráren. S tím, že nejvíce by uhlí měly nahradit plynové a vodní elektrárny s finálním podílem 11% každý typ. Kromě toho společnost ještě bude využívat další dva nízkoemisní zdroje a to vítr a biomasu, ovšem již v menším objemu.

Firma se také bude podílet na výstavbě první polské jaderné elektrárny a za tímto účelem drží 10 % podíl v SPV pro tento účel vytvořené.

TPE je obchodovaná na polském trhu WIG20 a obchoduje se zhruba za 5,36 EUR na akcii. Roční maximum je 5,49 EUR a minimum 3,9 EUR. Společnost oznámila svoje výsledky za Q1 a vykázala výnosy ve výši 4,89 mld. EUR, což je stejný výsledek jako v Q4 2013, a zisk na jednu akcii 0,23 EUR.

tpe.wa 

Zdroj: Bloomberg, Reuters, TZ společnosti Tauron Polska Energia

 

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data