Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Světová banka stojí na reformní křižovatce, jak uspěje?

Světová banka stojí na reformní křižovatce, jak uspěje?

23.7.2014 15:19
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Uběhlo již sedmdesát let od bretton-woodského setkání, jež dalo mimo jiného vzniku jedné z nejvýznamnějších globálních institucí - Světové banky. Najde se jen málo skutečně zarytých odpůrců, kteří instituci považují za zbytečnou a hodnou rozpuštění. Existuje však spousta těch, kteří se domnívají, že by si zasloužila strukturální úpravu.

Patří mezi ně i prezident Světové banky Jim Yong Kim, který stojí v čele reformních snah. Dle jeho názoru totiž instituce k dosažení svého primárního cíle, kterým je pomoc lidem žijících v chudobě, využívá nevhodných prostředků. Ve výsledku tak namísto podpory snah soukromého sektoru pomoci strádajícím, působí jako konkurenční síla. To následně vede k bujení byrokratického aparátu banky, která nyní zaměstnává přes 10000 lidí. Její efektivita v řešení problémů s chudobou tak značně klesá.

I proto je logickým vyústěním snaha osekat nadbytečné procesy a zredukovat stavy. Kim plánuje snížit rozpočet o 8 % (400 mil. USD) a propustit na 1000 pracovníků. Reformní úsilí se pak musí zaměřit také na samotnou úlohu Světové banky. S rostoucí střední třídou chudobou zasažených zemí přibývá soukromých investorů ochotných investovat své prostředky do akcelerující ekonomiky. Ročně tak do rozvíjejících se ekonomik proudí na bilion amerických dolarů od investorů a filantropistů z celého světa. Pro Světovou banku to znamená, že zdejší obyvatelé její služby v podobě dostupných půjček nepotřebují v takové míře jako doposud. Samotná instituce tak v minulém roce poskytla úvěry v hodnotě méně než 35 mld. USD. S ohledem na vznik lokálních rozvojových bank v jednotlivých státech bank instituce příliš nemůže počítat ani se zlepšením v budoucích letech.

Prezident Kim proto navrhuje rozprostřít současnou aktivitu ze 6 geografických teritorií do 14 oblastí zájmu, které budou zahrnovat např. zdravotnictví či zemědělství. Cílem je dosáhnout vyšší úrovně expertních znalostí pracovníků v daných oblastech zájmu. To by pak na rozdíl od současného systému mělo umožnit přeshraniční podporu. Jednoduše řečeno, by tak odborník např. na energetickou soběstačnost mohl nabídnout poradní služby vládám jednotlivých zemí bez ohledu na to, zda jsou situované v Asii či Africe. Součástí má být také daleko konkrétnější zacílení na pomoc 40 % nejchudšího světového obyvatelstva. Za zvážení by dozajista stál také ústup z oblastí, kde v dostatečné míře operuje soukromý sektor. Například Čína a Indie mohou být oblastmi, kde Světová banka nemusí poskytovat takový objem služeb, neboť jsou dostatečně pokryty lokálními institucemi s obdobným účelem.

Světová banka stojí na křižovatce. Buď bude bojovat za přežití svých nadbytečných oddělení a zachování neefektivních pracovních sil, nebo dostojí svému zájmu a pomůže soukromému sektoru jako doplňkový produkt. Možná tím ztratí část své důležitosti, ale přiblíží se k dosažení svého vrcholného cíle, kterým je maximální snížení chudoby. Ve snaze pomoci totiž může někdy být tím vůbec nejrozumnějším krokem přenechat část úsilí jiným.

Zdroje: Bloomberg

Čtěte více:

Světová banka snižuje odhad globálního ekonomického růstu
11.6.2014 13:38
Světová banka (SB) zveřejnila aktualizovaný výhled světového hospodářs...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data