Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Sankce pro Rusko a revize MMF pro globální růst

Rozbřesk - Sankce pro Rusko a revize MMF pro globální růst

25.07.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Včera vydal Mezinárodní měnový fond svoji aktualizovanou globální makro prognózu, přičemž je vcelku zajímavé ji konfrontovat s nejčerstvějšími daty a událostmi, které tak trochu naznačují, jak by se mohl v hlavních ekonomikách světa odehrát třetí kvartál a možná i druhá polovina roku.

Fakt, že MMF srazí odhad globálního růstu pro letošní rok, asi překvapí jen málokoho, avšak o čem by se dalo s fondem polemizovat, je názor na růst některých ekonomik - konkrétně třeba té americké a ruské. Ve světle posledního dění na globální úrovni se nám totiž zdá, že MMF ve svém odhadu pro rok 2014 relativně podceňuje americkou ekonomiku a naopak nehledě na výraznou negativní revizi stále vcelku fandí ruské ekonomice, která v tomto roce stále ještě předpovídá růst (byť minimální).

Zastavme se přitom nejdříve u Ruska, kde je zjevné, že ukrajinsko-ruský konflikt prozatím nekončí, přičemž podle posledních informací připravuje EU další kolo daleko tvrdších sankcí než doposud (s účinností zřejmě od konce srpna). Pokud k tomu pak připočteme předpoklad MMF, že ceny surovin budou klesat, bude pro ruskou ekonomiku opravdu velkou výzvou vyhnout se v následujících několika měsících, resp. kvartálech recesi.

Naopak, pokud jde o USA, tak zde po katastrofálním výsledku HDP v prvním čtvrtletí je poměrně velká naděje, že zbytek roku bude výrazně lepší, nehledě na to, že například poslední data z realitního trhu nejsou nic moc. Velmi slibně se (prakticky nepřetržitě) vyvíjí trh práce, a to je v případě americké ekonomiky, která nemá na rozdíl od jiných vyspělých ekonomik tak silné vestavěné (sociálně-výdajové) stabilizátory, alfa a omega hospodářského úspěchu.

Region
Středoevropské měny včera vesměs oslabily, nicméně jejich ztráty byly velmi mírné. Zlotému neprospěly ve středu zveřejněné výsledky maloobchodních tržeb, které zklamaly a vyvolaly spekulace, zda NBP nepřistoupí ke snížení sazeb, což ovšem guvernér Marek Belka popřel. Českou korunu směrem ke slabším hodnotám tlačí fakt, že ČNB velmi pravděpodobně ukončí režim intervencí později, než se původně čekalo.

Dnešní regionální kalendář je prázdný. Pozornost trhů se tak bude obracet do zahraničí. Včerejší pád ukrajinské vlády zřejmě na dobré náladě příliš nepřidá.

Eurodolar
Lepší výsledky indexů podnikatelských nálad v západní Evropě krátkodobě pomohly euru, když kurz eurodolaru se po jejich zveřejnění přiblížil úrovni 1,35. Nicméně vynikající týdenní statistiky z amerického trhu práce (nové žádosti o podporu klesly na 284 tisíc!) vrátily dolar zpátky do hry.

Dnešek může být z pohledu dat zajímavý a to na obou stranách Atlantiku. Dopoledne bude trh konfrontován s výsledkem podnikatelské nálady v Německu (Ifo) a naopak odpoledne může zaujmout výsledek nových zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby (durables). Vzhledem k tomu, že eurodolar nedokázal i přes relativně dobré evropské PMI dramaticky posílit, tak to samé se může opakovat i po německém indexu Ifo. Naopak s blížícím se zasedáním FOMC zůstávají hrozbou pro eurodolar americká čísla.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data