Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Běžný účet platební bilance blízko nuly

Běžný účet platební bilance blízko nuly

13.8.2014 10:08, aktualizováno: 13.8. 10:32
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Aktualizováno

Na rozdíl od většiny předchozích let skončil běžný účet platební bilance v červnu téměř na nule. Zatím se tedy neodehrává tak silný odliv dividend, který by vychýlil vnější bilanci země do mínusu, jako v uplynulých letech. Běžný účet je dokonce za první polovinu roku vysoce přebytkový.

Červnový přebytek obchodní bilance a bilance služeb dokázal pokrýt i tradičně pasívní výnosovou bilanci, která v sobě skrývala i odliv 20 mld. korun v dividendách. Běžný účet tak skončil zanedbatelným schodkem 0,3 mld. korun.

Soustavně se zlepšující běžný účet svědčí o solidní kondici českého hospodářství a jeho vnější rovnováze. Nenaznačuje žádné skryté vady na kráse ekonomického růstu, který tak zůstává z pohledu poptávky solidně vyvážený. Potvrzuje, že česká ekonomika není v zahraničí rozhodně nijak předlužená a že obchod dokáže vykrýt i inkasované výnosy zahraničních investorů.

Běžný účet platební bilance jako jeden z hlavních indikátorů zdraví ekonomiky se letos vyvíjí nadprůměrně dobře. Existuje velká šance na vyrovnaný výsledek za celý rok. Při zohlednění reinvestovaného zisku by se dokonce běžný účet dostal do vysokého přebytku. Za jiných okolností by takový vývoj mohl znamenat posilování koruny. Ta je nyní ovšem svázaná intervenčním režimem centrální banky.

Výsledky červnové platební bilance docela překvapivě okrývají odliv kapitálu z ČR. Jak uvádí ČNB, část kapitálu směřujícího za hranice je výsledkem snižování základního jmění u několika společností pod zahraniční kontrolou, které svůj kapitál nyní realizují jinde.

Druhá část odlivu jde na vrub rostoucímu zájmu českých investorů o zahraniční cenné papíry. Češi mají ve srovnání s ostatními zeměmi střední Evropy dlouhodobě velký zájem o zahraniční papíry a zvláště pak akcie. Důvodem je nedostatek investičních příležitostí na domácím kapitálovém trhu a nízké výnosy z dluhopisů, které motivují k hledání alternativ. Při ukotvené koruně to navíc s sebou přináší i menší kurzové riziko takových investic.

1111
Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.


Čtěte více:

ČR: Službám chybí poptávkový impuls
7.8.2014 10:58
Ani červnové výsledky nebyly ve znamení pozitivního obratu ve službách...
Míra nezaměstnanosti setrvala v červenci na úrovni 7,4 %
8.8.2014 9:31
Došlo sice k mírnému navýšení počtu nezaměstnaných, avšak ten byl pod...
Inflace se vrací…
11.8.2014 9:25
Červencová čísla za inflaci by měla potěšit alespoň centrální banku. ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data