Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
VIG – Komentář k výsledkům za 2Q14

VIG – Komentář k výsledkům za 2Q14

26.8.2014 11:43
Autor: Tomáš Sýkora, Patria Finance

Pojišťovací skupina VIG dnes oznámila své výsledky za 2Q14. Zveřejněná čísla mírně zaostala za konsensuálními odhady na úrovni tržeb i čistých zisků, klíčová metrika zisků před zdaněním však očekávání splnila.

Společnost přikročila k odpisům investic v celkové výši 38 mil. EUR, z čehož většinu tvořil očekávaný odpis 50% podřízeného dluhu Hypo Alpe Adria (24 mil. EUR). Finanční výsledek byl tak mírně nad tržními odhady (280 mil. EUR vs oček. 268 mil. EUR), což společnosti pomohlo doručit zmiňovaný předpokládaný zisk před zdaněním (139 mil. EUR vs oček. 140 mil. EUR). Nižší než očekávaný čistý zisk je tak výhradně dílem vyšší než odhadované efektivní daně (27 %), čemuž velkou váhu nepřikládáme.

11

VIG kons. (10)
Konferenční hovor: 26. srpna v 15:00 (CET); Číslo: +44-203-059-5869;


V meziročním srovnání jsou zisky výrazně lepší především díky nízké srovnácí základně, když loňské 2Q13 bylo zatíženo odpisy v Rumusku (-75 mil. EUR) a vytvořením rezerv v souvislosti s podnikáním v Itálii či povodněmi (-50 mil. EUR).

Ve výsledcích byla viditelná i pokračující stabilizace podnikání v Rumunsku, kde se firma v 1H14 udržela v zisku před zdaněním. Dalším bodem, který může přitáhnout pozornost investorů je stav podnikání skupiny v Itálii, které v loňském roce především stálo za vysokým ukazatelem nákladů a škod regionu Rakouska (kam se Itálie zahrnuje) – v loňském prvním pololetí 102,3 %. Navzdory částečnému zlepšení tohoto ukazatele, který se dostal v letošním 1H14 těsně pod hranici 100 procent (99,7 %), konzervativní přístup skupiny k rezervám v Itálii do jisté míry pokračuje i letos. Celkový kombinovaný ukazatel nákladů a škod (combined ratio) i tak ale meziročně poklesnul o 2,7 procentního bodu na 97,1 %, když slabší výsledek v Rakousku pomohly částečně nahradit nákladové úspory a lepší čísla kupříkladu z ČR.

Výsledky celkově hodnotíme jako NEUTRÁLNÍ až mírně negativní, když někteří investoři mohli očekávat rychlejší zlepšování situace v Itálii. Zveřejněná čísla by ale neměla mít potenciál více překvapit, resp. výrazněji ovlivnit dnešní obchodování s akciemi VIG.


Potvrzujeme naši 6M cílovou cenu 42,5 EUR i doporučení AKUMULOVAT. Vzhledem k trvajícímu tlaku na pokles výnosů regionálních pevně úročených instrumentů (které tvoří většinu investičního portfolia skupiny) v letošním roce, však může být další růst ceny akcie velmi pozvolný s tendencí k stagnaci.
Čtěte více:

Trendový kanál na VIG skýtá možnosti pro dlouhodobější investory
2.7.2014 11:44
V klidných vodách českého rybníčku se začala od ledna 2013 tvořit zají...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba