Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český hypoteční trh klesá, refinancovaných úvěrů je méně

Český hypoteční trh klesá, refinancovaných úvěrů je méně

3.9.2014 15:07
Autor: Pavel Daniel

První pololetí roku 2014 bylo na českém hypotečním trhu v meziročním srovnání o něco slabší. Celková produkce klesla o necelých 5,5 %. Příčinou je podle odborníků z Gepard Finance pokles refinancování. Naopak primární trh hypoték stále roste. Uvedla to společnost Gepard Finance. „Velmi mírný pokles hypotečního trhu je způsoben menším zájmem o refinancování ze strany klientů, než tomu bylo vloni, a dále slabší poptávkou ze začátku roku,“ doplnila informaci Marie Mocková z Hypoteční banky.

I přes nízké sazby, český hypoteční trh klesá

Podle zprávy Gepard Finance došlo během prvního pololetí roku 2014 na hypotečním trhu meziročně k mírnému poklesu. I při rekordně nízkých úrokových sazbách trh zaznamenal propad o 5,45 %. V konkrétních číslech se objem sjednaných hypotečních úvěrů snížil ze 71,79 miliard korun za první pololetí roku 2013 na 67,87 miliard korun v letošním prvním pololetí. Nejedná se však o nic fatálního a příčinu navíc nelze hledat v klesajícím zájmu o nákup nových nemovitostí. „Hlavní příčinou není pokles primárního trhu hypoték na koupi, výstavbu či rekonstrukci nemovitosti. Díky stále příznivým cenám nemovitostí, které rostou řádově jen o jednotky procent, se v porovnání s pololetím roku 2013 i nadále zvyšuje počet zájemců o financování nemovitosti hypotékou,“ řekl Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance. Podle něj pravou příčinu propadu hypotečního trhu v letošním pololetí je úbytek podílu refinancovaných hypoték. Pokles refinancovaných hypoték má dva zásadní důvody.

Hypoteční banky mění strategii 

Odborníci za poklesem refinancování hypoték vidí dva důvody. Podle Jana Gruntoráda je prvním z nich to, že se kvůli nízkému počtu sjednaných hypoték v roce 2009 snížila základna pro refinancování a druhým důvodem je výrazná změna orientace bank na udržení klientů v portfoliu. Podle Gruntoráda v důsledku těchto faktorů nyní významný podíl klientů ze své banky neodchází, ale na další fixační období získá výhodnou úrokovou sazbu u stávající banky. Trend růstu primárního trhu hypoték lze považovat za zdravý jev a současný výsledek hypotečního trhu je ve skutečnosti pozitivní, i přes celkově mírný pokles. Podle zástupců hypotečních bank zatím nehrozí, že by se situace na hypotečním trhu v ČR výrazně zhoršila. „V tuto chvíli žádné zhoršení stávající situace neočekáváme, naopak, díky intervencím ČNB lze předpokládat, že poptávka po hypotékách bude i nadále stimulována rekordně nízkými úrokovými sazbami,“ konstatovala Marie Mocková.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data