Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ECB zvažuje, že zahájí nákup firemních dluhopisů

ECB zvažuje, že zahájí nákup firemních dluhopisů

21.10.2014 13:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropská centrální banka (ECB) zvažuje, že zahájí nákupy podnikových dluhopisů na sekundárním trhu. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje obeznámené se situací. Banka by tak rozšířila program nákupů cenných papírů v soukromém sektoru, který je součástí její snahy o podporu hospodářského růstu a odvrácení hrozby deflace v eurozóně. ECB ale žádné rozhodnutí v tomto směru neučinila, řekl její mluvčí.

Podle zdrojů by rozhodnutí mohlo padnout na prosincovém zasedání ECB a banka by mohla nákupy podnikových dluhopisů zahájit v prvním čtvrtletí příštího roku. "Tlak je v tomto směru velmi vysoký," poznamenal jeden ze zdrojů.

Banka již v pondělí začala nakupovat takzvané zajištěné dluhopisy, tedy cenné papíry kryté realitními úvěry. Do konce roku hodlá spustit i nákupy cenných papírů tvořených balíky bankovních úvěrů (ABS). Existují však obavy, že tyto kroky nebudou k podpoře ekonomiky dostatečné. "Z pohledu mnoha členů Rady guvernérů ECB se obraz ekonomiky v poslední době obrací k horšímu," uvedl jeden ze zdrojů.

Eurozóna se loni vymanila ze své nejdelší hospodářské recese, která trvala rok a půl. V letošním druhém čtvrtletí se však hospodářský růst eurozóny zastavil, což vyvolalo obavy z návratu recese.

Meziroční míra inflace v eurozóně v září zpomalila na pětileté minimum 0,3 procenta, v pětici členských zemí se spotřebitelské ceny dokonce snížily. Deflace obvykle svádí spotřebitele k odkládání výdajů a podniky k odkládání investic kvůli očekávání nižších cen v budoucnosti. To podkopává hospodářský růst a zaměstnanost.

Inflace v eurozóně se nyní nachází hluboko pod dvouprocentní hranicí, kterou ECB stanovila jako strop cenové stability. Už 12 měsíců se navíc drží pod jedním procentem, tedy v oblasti, kterou šéf ECB Mario Draghi označuje za nebezpečnou zónu.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Severská Swedbank zadupala očekávání do země
21.10.2014 10:59
Největší banka a poskytovatel úvěrů působící v baltském regionu dnes r...
Přišel čas na zkrácení pracovního týdne
21.10.2014 12:52
Rozdělovat čas na sedm dní není přirozené. Rok máme proto, že to je do...

Váš názor
 • P R A C H Y
  21.10.2014 16:55

  No tak to je paráda! Tak to hned v našem eseróčku připravíme dluhopis na 100mil EURo, ECB ho od nás obratem koupí a my si za to koupíme konkurenci, nějaké ty akcie Eplu a Fejzbůku a ještě nám zbyde na firemní Bentley. A pak že ECB neumí rozect tuhlenctu ekonomiku a zařídit tenhlecten blahobyt.... To bylo řečí, ale konečně se ukázalo, že pan Soustružník má pravdu, stačí jen pořádně tisknout a všichni můžeme bejt miliardáři.
  takyPODNIKATEL
  • Re: P R A C H Y
   22.10.2014 10:09

   Ok...jestli máš nějakou firemní historii, rozvahu firmy aspoň ve stovkách milionů EUR, aktiva k zajištění úvěru a seš pevnej v kopytech, až ti účetnictví prošmejděj auditoři, přihlaš se do fronty, třeba budeš pro ECB partner k jednání. Jo a připrav si podnikatelskej plán na příštích deset let. Třeba ho budeš potřebovat, až ti začnou klást nepříjemný otázky. Třeba jak ten úvěr chceš splatit z provozování kolotoče s labutěma na Matějský pouti - asi nebudou chtít slyšet, že Ti Kočka možná pučí, když se nebude dařit.
   marrtt
   •  
    22.10.2014 10:23

    Jinými slovy - peníze od ECB budou jen pro velmi dobré kamarády. A pro korporátní sponzory významných evropských politických stran. Malým a středním podnikatelům zbude jen držet hubu a krok, platit daně, financovat eurovaly.
    maley
    • pokud pominu...
     22.10.2014 13:34

     ...nestandardní jednání (asi je dost málo firem, který jsou schopný ovlivnit rozhodování ECB), je logický, že instituce na vrcholu pyramidy bude jednat jen s těmi nejvýznamnějšími hráči v druhým až třetím patře. Přízemí se pak opět logicky bude muset spolehnout na to, že bude mít pro koho zametat dvůr, vyvážet popelnice se zbytky luxusních večeří, komu čistit boty na schodech atd. Nevidím v tom nic špatnýho, každej má právo přetavit svou závist ve snahu přestěhovat se o patro výš. Málokomu se to povede, ale když nemáš motivaci (zaměň třeba za závist), nikam se nedostaneš.
     marrtt
     • Re: pokud pominu...
      22.10.2014 18:20

      ECB je vynucený monopol na emisi nekrytých peněz (tedy na padělání). Každý jiný, kdyby dělal to, co ČNB či ECB, by šel z fleku do basy. A na tomto jejich státní mocí zlegalizovaném kriminálním jednání profituje to vaše "horní patro". Takže myslím, že nejde o závist. Zlodějům a lupičům také jejich pochybně nabytý majetek nezávidím, jen legitimně požaduji trest a zajištění, aby již nadále nemohli škodit, krást, podvádět, padělat peníze, atd... http://www.mises.cz/literatura/penize-v-rukou-statu-38.aspx Až nebude existovat násilím vynucený monopol na jedinou legální měnu, až nastane smluvní svoboda i v měnové oblasti, pak ať si ECB a ČNB tisknou svoje papírky a ať si za ně nakupují, co chtějí - ale stejné právo musí mít kdokoli další a jen lidi a trh rozhodnou, jaké měně dají důvěru.
      M A L E Y
Aktuální komentáře
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data