Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O dobrém a špatném růstu

O dobrém a špatném růstu

31.10.2014 17:45

Pohled na dlouhodobý exponenciální růst významných světových ekonomik vyvolává řadu otázek. V „Ekonomický ultramaraton (a nejbohatší země monarchie jsme nebyli)“ jsme se spolu dívali na vývoj od roku 1870 (viz níže), kdy se per capita produkt ve všech ekonomikách pohyboval znatelně pod 5 000 dolary. Nyní se u těch nejúspěšnějších nalézá na 25 000 – 30 000 dolarech. Proč ale vlastně musíme neustále růst? Jakou kvalitu takový neustálý růst má? Není na tom vlastně něco nepřirozeného? Minimálně to, že už nějaký čas rosteme „na dluh“? Podívejme se dnes krátce na možné odpovědi, které jsou nutně dost zkrácené a nemusí odpovídat obecně přijímanému střednímu proudu.

graf1

Zdroj: Bespoke

Proč musíme stále růst? Krátká učebnicová odpověď hovoří o neomezenosti našich potřeb. To je ale příliš hrubá verze. V saturovaných ekonomikách spíše stále věříme, že neustálé vytváření nových potřeb a jejich následné uspokojování je smysluplná činnost. Na straně nabídky pak působí to, že si toto uspokojování díky našemu koumáctví neustále zjednodušujeme. Nahrazujeme se při výrobě stroji, hardwarem a softwarem a pak si zase musíme hledat neustále novou práci. Nové potřeby vytváříme i proto, abychom měli co dělat. I kdybychom měli všichni dost příjmů z kapitálu, budeme chtít uspokojit naší potřebu pracovat – zde se úplně smazává rozdíl mezi nabídkovým a poptávkovým pohledem.

Je neustálý růst nesmyslný, či dokonce neetický, nemorální? Někteří filozofující ekonomové a ekonomizující filozofové se nad růstem někdy tak nějak ošklíbají. Z výše uvedeného by se mohlo zdát, že k nim patřím. Ale není tomu tak. Skutečně nesmyslný se podle mne růst stává ve chvíli, kdy nám objektivně škodí – například přes znečišťování životního prostředí. Jinak se v tom horším případě „jen“ honíme jako křeček v běhacím kole. A v tom ideálním případě jsme kreativní, tvoříme, přijímáme tvořené a máme z toho radost. Na moderní společnosti a ekonomice můžeme vidět každou blechu, ale také jí můžeme vnímat jako posun k tomuto ideálu. K předchozímu odstavci bych tak mohl doplnit ještě jeden „detail“: Je tu potřeba těšit se z kreativity cizí i naší. A vše rázem dostává trochu jiný odstín.

Jakou hodnotu má růst na dluh? Z evidentních důvodů velice populární téma. A také velmi zamlžené a snad i zneužívané. I když to může v moderním křižáckém tažení proti dluhům znít jako rouhání, růst na dluh není problémem. Jde totiž o růst na úspory. Nelze chválit úspory a zároveň odsuzovat dluh, protože naše úspory se skutečnými úsporami nestanou, dokud si je někdo nepůjčí (nezadluží se). Problémem je jen a pouze růst na špatný dluh – dluh, který nemůže být splacen, je projeden, či investován do jasně ztrátových projektů. Platí to o státu i soukromém sektoru. Na dobrý dluh můžeme s klidným spánkem růst dál. Poslední roky a desetiletí ve skutečnosti ukazují, jaké umění růst na dobrý dluh je.

A nakonec investiční téma: Jak souvisí růst produktu a vývoj na akciovém trhu? Překvapivě málo. Hodnotu a cenu akcií určuje tok hotovosti, který budou akcie investorům přinášet. Současná hodnota tohoto cash flow je dána bezrizikovými výnosy a rizikovými prémiemi. Všechny tři proměnné (cash flow, bezrizikové výnosy a prémie) s cyklem souvisí, ale nemusí ho ani zdaleka přesně kopírovat. Řada studií tak ukazuje překvapivě nízkou korelaci mezi trhem a HDP. Jinak řečeno: Ekonomika nejsou korporátní zisky, zisky všech společností nejsou zisky obchodovaných firem. Tyto zisky nejsou volné cash flow. A hodnotu akcií neurčuje jen volné cash flow, ale i požadovaná návratnost.

Uvedené výborně demonstrují pokrizové roky tlumeného růstu produktu a naopak velmi slušného růstu zisků (viz i předchozí sloupek) a celého trhu. A následující graf ukazuje, že korelace mezi HDP a akciemi může být dokonce i negativní – najdeme ji v Číně, Brazílii a v Koreji. Ale ani v USA, UK, či Mexiku se trh s produktem za ruce nijak pevně nedrží.

graf2

Zdroj: Gersteinfisher


Čtěte více:

Bank of Japan šokovala trhy vystupňováním měnového stimulu
31.10.2014 9:03
Bank of Japan dnes ráno pořádně překvapila trhy, když oznámila čerstvé...
Ruská centrální banka zvýšila sazby, rubl posílil jen na 4 minuty!
31.10.2014 14:30
Ruská centrální banka dnes na svém plánovaném zasedání nečekaně zvýšil...
Pozitivní překvapení z Chicaga - index aktivity nejvýš za několik let
31.10.2014 14:57
Index nákupních manažerů sestavovaný ISM v Chicagu se v říjnu nečekaně...

Váš názor
  •  
    03.11.2014 9:50

    ... ovšem za předpokladu, že současný výpočet HDP je axiom ;-)
    Kalka.
Aktuální komentáře
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data