Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruská centrální banka zvýšila sazby, rubl posílil jen na 4 minuty!

Ruská centrální banka zvýšila sazby, rubl posílil jen na 4 minuty!

31.10.2014 14:30
Autor: Michal Putna, Patria Online

Ruská centrální banka dnes na svém plánovaném zasedání nečekaně zvýšila své hlavní měnově-politické sazby více, než trh očekával. Centrální autorita zvedla sazby o 1,5 p.b. na 9,5 %, přičemž konsensus počítal se zvýšením pouze o 50 bazických bodů na 8,5 %.

Cílem centrálních bankéřů je zastavit prudký propad rublu proti dolaru a euru, který již od počátku roku trápí ruskou ekonomiku. Oslabování rublu navíc podpořily sankce Západu uvalené na Rusko kvůli jeho postupu na (východě) Ukrajiny. Po uvalení sankcí došlo k odlivu kapitálu a část investičních projektů byla zmrazena, zejména projekty v oblasti těžby ropy v arktických oblastech. Padající cena ropy, která je hlavním ruským exportním artiklem a zásadně snižuje rozpočtové příjmy Kremlu, je potom dalším faktorem, který rublu nepomáhá.

Ruská centrální banka se tak dnešním krokem snaží obrátit, či spíše zpomalit, padající rubl, který v tomto měsíci vyklesal na historická minima jak vůči dolaru, tak euru. Banka přitom realizuje na forexovém trhu devizové intervence a jenom za říjen nakoupila rubly za více než 15 mld. dolarů. Od začátku letošního roku pak ruská měnová autorita přišla kvůli devizovým intervencím o 30 miliard dolarů.

Rubl vůči dolaru od počátku roku ztratil téměř 30 % a dnešní oznámení o zvýšení sazeb žádnou změnu trendu nepřineslo. Z intradenního grafu USDRUB je hezky vidět, jak zvýšení sazeb ohlášené v 11:30 krátkodobě rublu pomohlo, aby posílil k úrovni 41,76 USDRUB (v 11:32), avšak prakticky okamžitě (přesně za 4 minuty) se kurz vrátil na původní úroveň a ke své svému oslabujícímu trendu, který v odpoledních hodinách ještě více akceleruje. V souvislosti s padajícím rublem se objevily spekulace, že by mohla ruská centrální banka zavést na domácí měně režim free float.

rubl

Vyšší sazby by měly kromě rublu pomoci zkrotit také ruskou inflaci, která se aktuálně pohybuje na 8% hranici. Velkým rizikem dnešního zvýšení sazeb však zůstává dopad tohoto opatření na reálnou ekonomiku. Již nyní ruské hospodářství zpomaluje, MMF předpovídá letošní růst na úrovni 0,2 %, a úrokový hike by mohl definitivně uvrhnout ekonomiku do recese.

Zdroj: Bloomberg
Čtěte více:

Ruská ekonomika oslabuje, sílí obavy z hospodářské recese
22.08.2014 15:50
Ruská ekonomika vykázala dva měsíce po sobě meziroční pokles. Uvedlo t...
Yellen vs Putin - Kdo rozhýbe zlato?
22.08.2014 18:00
Cena zlata v průběhu uplynulého týdne klesla k nejnižší hodnotě za po...
Levná ropa sráží Putina do kolen
14.10.2014 16:00
Ruská ekonomika aktuálně čelí několika rizikům, včetně sankcí Západu. ...

Váš názor
  • putin chujlo
    31.10.2014 21:28

    Slava Ukrajiné....smrt ruským okupantům
    bandera
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data