Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Společnost ČEZ oznámila své výsledky za první tři kvartály 2014

Společnost ČEZ oznámila své výsledky za první tři kvartály 2014

12.11.2014 8:29, aktualizováno: 12.11. 8:45
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Aktualizováno

Za prvních devět měsíců tohoto roku (1Q až 3Q 2014) vykázala Skupina ČEZ provozní výnosy 147 mld. , provozní zisk před odpisy (EBITDA) ve výši 54,7 mld. a dosáhla čistého zisku 19,6 mld. .

Zisk (EBITDA) v samotném 3Q dosáhl 14,8 mld. Kč, když trh odhadoval 15,15 mld. Kč. Provozní výnosy v 3Q dosáhly 45,31 mld. Kč při očekávání trhu 46,2 mld. Provozní zisk v 3Q dosáhl 4,73 mld. při odhadu trhu ve výši 7,51 mld. Kč.

Díky naplnění všech odkládacích podmínek dohody o narovnání s albánským státem navyšuje Skupina ČEZ celoroční výhled EBITDA na 72,0 miliard korun. To je ve srovnání s realitou minulého roku o 10 mld. nižší číslo.

Skupina ČEZ taktéž potvrzuje očekávání očištěného čistého zisku ve výši 29 mld. . Minulý rok Skupina ČEZ dosáhla zisku ve výši 38,2 mld. .

Postupné splácení 100 mil. EUR ze strany albánského státu je nyní plně kryto garancí jedné evropské banky. ČEZ tak získá zpět částku blízkou hodnotě počáteční investice.

cez

Meziroční pokles zisků nadále odráží zhoršující se podmínky podnikání v energetice, klesající velkoobchodní ceny elektřiny spolu s mimořádně teplou a suchou zimou v roce 2014.

Na tyto negativní vlivy reaguje Skupina ČEZ aktivními opatřeními zejména na straně stálých nákladů. „Pro roky 2015 a 2016 se nám postupně daří naplňovat ambiciózní cíl uspořit proti podnikatelskému plánu 16 % stálých nákladů.“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Pro rok 2015 se již podařilo identifikovat opatření s pozitivním dopadem přes 4,6 miliardy korun a pro rok 2016 téměř 5 miliard korun.

Skupina ČEZ postupně stabilizuje své aktivity v zahraničí. „Po úspěšné dohodě s albánskou stranou ČEZ vyhrál i arbitráž s Republikou srbskou v Bosně a Hercegovině a jako kompenzaci za nerealizovanou investici inkasuje téměř 7,5 mil. EUR. Intenzivně pracuje i na vyřešení situace kolem zelených certifikátů pro větrné elektrárny v Rumunsku,“ dodal Daniel Beneš.

V České republice realizuje Skupina ČEZ řadu investičních aktivit. Modernizace nízkotlakých rotorů turbogenerátoru v Temelíně umožnila zvýšit elektrický výkon bloku o 22 MW na 1 078 MW.
Na 10 uhelných blocích o celkovém instalovaném výkonu 1 400 MW byla realizována opatření snižující emise.

ČEZ v reakci na přetrvávající krizi energetického trhu aktualizoval svou strategii a aktivně tak reaguje na několik trendů, jež významně ovlivňují podnikání firmy. ČEZ chce zůstat hráčem číslo jedna a v době kdy je celkem evidentní, že myšlenka jednotného trhu s energií napříč Evropou selhává, chce ČEZ reagovat změnou i technologií a větší orientací na preference a potřeby zákazníků.

Analytik Patria Finance Tomáš Sýkora hodnotí výsledky jako neutrálnímírně positivní a tudíž nemění doporučení, ani cílovou cenu na tomto titulu.

Zdroj: TZ ČEZ, prezentace ČEZ, Bloomberg, Reuters


Čtěte více:

Bitcoin - ostří digitálního věku rozsekne starou podobu peněz
11.11.2014 17:45
Pracovní týden se smrkl na 32 hodin týdně, současné „wearables“ jsou p...
Výsledky O2 v 3Q14 vyznívají neutrálně (komentář analytika)
12.11.2014 8:12
Společnost O2 CR dnes před trhem zveřejnila výsledky za 3Q14. Firma ho...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data