Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Miliardář Singer: Hyperinflace už je tady!

Miliardář Singer: Hyperinflace už je tady!

14.11.2014 12:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Nikdy nepodceňujte vynalézavost těch, kteří neustále varují před hyperinflací. Pokaždé, když se zdá, že už na podporu svých tvrzení nemohou nic najít, přijdou s ještě směšnějším důkazem toho, proč jsou oficiální čísla lží a skutečná inflace se pohybuje mnohem výš. Jako každá konspirační teorie to ale vše musí znít na první poslech smysluplně. Nejdříve tak budou tvrdit, že vláda manipuluje s čísly tak, že je upravuje o efekt růstu kvality zboží a služeb. Problém spočívá v tom, že například nevládní Billion Prices Project ukazuje, že růst cen je v podstatě takový, jak ho popisují vládní statistiky. Pak také často slyšíme, že některé ceny rostou mnohem více než jejich vážený průměr. Ale o to při průměrování právě jde. A tím se dostáváme k Paulu Singerovi.

Paul Singer je miliardář spravující hedge fond, který vydělal i na tom, že nakupoval dluhopisy zemí, kterým hrozil pád do defaultu. S těmi se potom soudil o to, aby mu jeho pohledávky musely plně splatit. Nyní se ukazuje, že má velmi zajímavé názory na to, jak vypadá inflace. Jeho poslední dopis investorům recykluje vše, co bylo doposud použito: „Falešné cenové indexy, falešná data týkající se nezaměstnanosti a podobně. A pak se věnuje tomu, kde se inflace projevuje nejvíce – v jeho peněžence. Hyperinflace je totiž podle něho už jasně patrná na místech jako Londýn, Manhattan či Aspen. Ceny realit v těchto místech, stejně jako ceny některých uměleckých děl, jsou prý jasnou známkou toho, co se skutečně děje. Jinak řečeno, Paul Singer se domnívá, že inflace výmarského typu je za dveřmi proto, že musí platit více za obrazy a za víkendová sídla v předních lokalitách.

Je pravda, že pokud jste miliardář a právě zařizujete svůj nový dům, vaše osobní inflace je vyšší než u jiných lidí. Fed se ale o takovou inflaci nezajímá, sleduje ceny zboží a služeb, které nakupuje většina. Jejich růst se stále nachází pod cílem 2 %. V dohledné době se to asi nezmění. Kvůli tomu, že poptávka od miliardářů zvyšuje ceny realit v exkluzivních destinacích, totiž asi střední třída nezačne prudce zvyšovat ceny běžných realit. A mám také dojem, že Janet Yellen neztratí klidný spánek kvůli tomu, kolik dnes stojí Picasso.

Autorem je Matt O'Brien.

Zdroj: Washington Post


Čtěte více:

Krugman: Mysterióní FED a zvyšování úrokových sazeb
13.11.2014 10:10
Jako obvykle, můj inbox je plný spekulací jestli FED zvýší úrokové mír...
Ekonomové přinášejí ekonomice biliony dolarů
13.11.2014 14:45
Robert Litan ve své knize Trillion Dollar Economists tvrdí, že ekonomo...

Váš názor
  • Mamma mia
    14.11.2014 17:22

    Chudinka malej, chtějí po něm moc za penthouse na Manhattanu? Jeho starosti na mou hlavu. Hyperinflace určitě nehrozí a pán camrá blbiny. Hahaha.
    Dan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university