Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká duální ekonomika – svět splněných přání i otupělých nadějí

Americká duální ekonomika – svět splněných přání i otupělých nadějí

21.11.2014 6:30
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Celkový pohled na americkou ekonomiku nabízí poměrně jasné kontury úspěchu. Hospodářství se oklepalo z recesivních tlaků a prosperuje, míra nezaměstanosti klesá na několikaletá maxima a akciový trh šplhá do závratných výšin. Amerika se tak vzpamatovala z následků finanční krize a aktuálně vykazuje daleko lepší kondici než Evropa či Japonsko.

Nicméně, nadarmo se neříká, že není všechno zlato, co se třpytí. I přes očividné zlepšení totiž světové hospodářství číslo jedna nabízí i svou odvrácenou tvář. Mzdy většiny Američanů totiž namísto drastického růstu převážně stagnují. Rodiny ve střední třídě tak nezřídka hospodaří se stejným příjmem v reálném vyjádření, s jakým hospodařili jejich předchůdci v roce 1995. Na plodech americké prosperity tak často běžní občané neparticipují. Co víc, ačkoliv nezaměstnanost klesá, miliony obyvatel nadále nedokáží najít práci na plný úvazek a jsou tak nuceny uskromnit svou spotřebu. Pojďme se proto podívat na tři problémy, kterým Amerika aktuálně čelí a které zůstávají skryty v záři oslnivé výkonnosti hospodářství.

1. Nezaměstnanost


Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na 5,8 %. To je bezesporu skvělé číslo, kterého si považuje i Fed. Přesto přetrvává zásadní potíž. A tou je dlouhodobá míra nezaměstnanosti (delší než půl roku). Ta čítá takřka 3 mil. obyvatel, což představuje dvakrát vyšší hodnotu, než která byla v ekonomice dle Bureau of Labor Statistics k vidění ještě před vypuknutím krize v říjnu roku 2007. Co víc, zhruba 7 mil. Američanů pracuje na částečnou dohodu, přestože by toužilo po plném pracovním úvazku.

2. Mzdy nerostou

Mzdy, determinant spotřeby domácností, se v mediánovém vyjádření nacházejí na úrovních z předkrizových let. Vývoj ve mzdách tak nepodporuje růst bohatství domácností, který je tak patrný v celoplošném vývoji ekonomiky (reprezentován růstem HDP). I proto z hospodářského zlepšení profitují spíše „rentiéři“, tedy ti občané, kteří profitují z růstu v cenách aktiv (akcie, nemovitosti).

3


3. Bez akcií ani ránu

Akciový trh od svého dna z března 2009 hlásí nevídanou růstovou rally. Na té však participuje pouze polovina obyvatelstva, která část svého bohatství v akciích drží. Ti, kdo jsou „mimo hru“, tak z velkého přispěvatele k růstu bohatství neprofitují.

Zdroje: CNNMoney, Burea of Labor Statistics


Čtěte více:

Míra chudoby v USA poprvé od roku 2006 klesla, příjmová nerovnost však narůstá
18.9.2014 12:14
Nedávná hospodářská recese ve Spojených státech tvrdě dopadla předevší...
OECD: Rozevření nůžek příjmové nerovnosti enormně narůstá
2.10.2014 11:39
„Prudký růst příjmové nerovnosti napříč celým světem“ - právě ten OEC...
Příjmová nerovnost začíná už od jeslí
31.10.2014 12:50
Nerovnost začíná už od jeslí. Bohatí rodiče si mohou dovolit věnovat s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data