Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příjmová nerovnost začíná už od jeslí

Příjmová nerovnost začíná už od jeslí

31.10.2014 12:50
Autor: Redakce, Patria.cz

Nerovnost začíná už od jeslí. Bohatí rodiče si mohou dovolit věnovat svým dětem více času a peněz a tento rozdíl v posledních desetiletích ještě narůstá. Ekonomové Greg Duncan a Richard Murnane odhadují, že mezi lety 1972–2006 zvýšili bohatí rodiče v USA výdaje na aktivity dětí, které je mají nějakým způsobem obohatit, o 151 %. U chudších rodin to bylo pouze o 57 %. Nejde samozřejmě pouze o peníze. Bohatí rodiče hovoří se svými dětmi v průměru o tři hodiny za týden více, a to je u malých dětí velmi důležité. Děti z bohatých rodin tak vstupují do školky mnohem lépe připraveny a jejich náskok se časem nezmenšuje.

Ještě horší je následující: Chudé děti, které udělají vše správně, si nevedou o moc lépe než bohaté, které vše zkazí. Jinak řečeno, výhody a nevýhody se nemění v závislosti na snaze. Patrné je to z toho, jak úspěšní jsou bohatí studenti, kteří předčasně ukončí studia a studenti chudí, kteří školu dokončí. Příčinou jsou skleněné stropy a skleněné podlahy. Bohaté děti mohou jít pracovat do rodinné firmy. Například v Kanadě tak činí 70 % synů z bohatých rodin. Nebo majetek zdědí a ani v takovém případě nepotřebují k zajištění bohatství diplom. Děti z chudších rodin jsou zase po studiích zatíženy dluhy a mohou stále žít v oblasti, kde není tolik příležitostí k dobrému výdělku.

Podle Pew Research Center si přitom čtvrtina Američanů myslí, že hlavní příčinou příjmové nerovnosti je tvrdá práce bohatých a lenost chudých. Podobně smýšlejí lidé ve Velké Británii, či Ugandě. Jak ukazuje následující graf, na opačném konci spektra figurují země jako Itálie, Řecko, Indie či Ukrajina. Tam se pouze asi 3 – 4 % lidí domnívají, že za chudobu lidí může jejich menší pracovní nasazení. V Německu zastává tento názor 10 % populace.

33

Zdroj: The Washington Post, Pew Research Center
Čtěte více:

Míra chudoby v USA poprvé od roku 2006 klesla, příjmová nerovnost však narůstá
18.09.2014 12:14
Nedávná hospodářská recese ve Spojených státech tvrdě dopadla předevší...
OECD: Rozevření nůžek příjmové nerovnosti enormně narůstá
02.10.2014 11:39
„Prudký růst příjmové nerovnosti napříč celým světem“ - právě ten OEC...

Váš názor
  • D E V O L U C E
    31.10.2014 15:04

    Opět zaměňování korelace a kauzality! Navíc: pokud ti bohatí rodiče jsou bohatí proto, že jsou inteligentní, pracovití, cílevědomí, prozíraví a učenliví, tak díky fenoménu, o kterém autor asi nikdy neslyšel (jmenuje se GENETIKA) je dost pravděpodobné, že podobné vlastnosti mají i jejich děti. A naopak děti rodičů méně inteligentních, méně cílevědomých, učenlivých a pilných, velmi pravděpodobně tyto "dispozice" mají po nich. A možná i dispozice k tomu se svým dětem věnovat nesouvisí s bohatstvím, ale s jinými vlastnostmi. Znám dost chudých lidí. A zcela jistě jejich problémem není, že nemají čas (se věnovat dětem). Naopak - dělají na píchačky, jsou brzy doma (na rozdíl od bohatších kariéristů). Čas mají, ale nemají chuť (či vrozené vlohy?) se dětem věnovat a raději čumí na fotbal či na estrádu na Nově. Bohužel ale v případě lidstva již nefunguje evoluce, ale opak. Čím níže na sociálním žebříčku, tím více dětí. Nejvíce dětí mají "nepřizpůsobiví", následují dělníci a pan analytik s paní doktorkou si v lepším případě pořídí jedno (ale ze svých daní budou povinně živit ty těch nepřizpůsobivých a dále je tak motivovat k plození). Tzn. v případě lidstva již nějakou dobu probíhá devoluce.
    D A R W I N
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data