Nedávná hospodářská recese ve Spojených státech tvrdě dopadla především na nízkopříjmové obyvatelstvo. To tak zápasilo s devastujícími následky, které často nedokázalo zvládat. I proto kontinuálně narůstal počet amerických občanů žijících ve statutu chudoby (nikoliv však ve smyslu chudoby definované Světovou bankou, ale v rámci relativního příjmu v americké společnosti). Tomu je, zdá se, konec.
Americký vládní úřad U.S. Census Bureau oznámil, že míra občanů v chudobě klesla v roce 2013 na 14,5 % z 15 % předcházejícího roku. Jedná se o první pokles od roku 2006, kdy míra dosáhla 12,3 %.
Velkou část poklesu odráží rostoucí počet lidí, kteří získávají práce na plné úvazky. Mezi roky 2012 a 2013 jejich počet dle úřadu narostl o 2,8 mil. Díky tomu větší počet lidí vydělává více peněz a vymaňuje se tak z chudobných poměrů. I proto klesá počet chudých dospělých, ale také dětí, které jsou navázané na příjmy svých rodičů.
Pozitivní zprávu pro nízkopříjmovou skupinu pak doplňuje negativní informace směrem k střední třídě. Ta si v roce 2013 šáhla na mediánovou mzdu 51 939 USD, což je pouze mírně více, než na kolik si přišla v roce 1995. Z údajů tak vyplývá, že si střední třída z ekonomických oživení posledních dvaceti let neodnesla téměř nic. Ve srovnání s rokem 2007 je pak medián dokonce níže, a to o 8 %. Částečnou útěchou může být alespoň skutečnost, že roste mediánový příjem obyvatelstva v rozmezí 15-24 let a důchodců.

Údaje U.S. Census Bureau pak opět poukazují na postupné rozevírání příjmových nůžek. Nejbohatší skupina Američanů (vrchních 5 %) totiž od roku 1995 hlásí zvýšení příjmů o 14 %.
Důvod lze hledat především ve stagnujících mzdách. Pro střední třídu či nízkopříjmové obyvatelstvo totiž právě odměna za vykonanou práci tvoří takřka veškerý zdroj příjmů. Bohatší Američané však profitují především z růstu hodnoty svých aktiv (nemovitosti, akcie). Díky tomu z ekonomických oživení, se kterými je obvykle spjat výrazný růst hodnoty aktiv, výrazně profitují.
Zdroje: CNNMoney, U.S. Census Bureau