Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - OPEC se na podpoře cen ropy nechce dohodnout

Rozbřesk - OPEC se na podpoře cen ropy nechce dohodnout

27.11.2014 9:18
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Ti kdo drží dlouhé pozice na trhu s ropou, neboli sázejí na její růst, s nadějí vyhlíželi dnešní zasedání ropného kartelu OPEC. Doufali zřejmě v zázrak tedy v dohodu, jež by vedla k nečekané jednotě kartelu, který by snížil svůj výstup a tak krátkodobě podpořil ceny ropy. Je přitom stále zřejmější, že se tak nestane a ceny ropy zamířily na čtyřletá minima.

Nejprve to totiž byly zprávy o bilaterálních schůzkách členů OPEC s ostatními producenty ropy (Rusko, Mexiko), které eliminovaly šanci na širší dohodu záchrany ceny ropy jdoucí za hranice kartelu. Dokonce i Rusko, které se nachází v nelehké ekonomické situaci, by podle šéfa společnosti Rosněft nemuselo omezovat produkci a to ani v případě poklesu ceny ropy na 60 USD/barel. Včera se pak hlavní hráč OPEC - Saudská Arábie - nechal slyšet, že ke stabilizaci ceny dojde samo od sebe. Svatá to pravda - nejdříve však trh zahlcený ropou z těžby z americké břidlice musí najít rovnovážnou hodnotu a ta se teď zdá být níže. V průběhu času však bude tržní podíl kartelu dále erodovat na úkor producentů z USA.

I my se domníváme, že pravděpodobnost dohody OPEC ať již dnes či v dohledné době na snížení kvóty pro produkci ropy pod stávající úroveň (30 miliónů barelů denně) je malá. Zdá se, že klíčoví producenti v rámci kartelu tedy zejména Saúdská Arábie a její spojenci nejsou ochotni produkci ropy snížit (což může mít i politické důvody). Každopádně země OPEC, jejichž ekonomiky jsou kvůli klesající ceně ropy pod největším tlakem (Írán, Libye, Irák, Venezuela), požadují snížení produkce v ostatních zemích. Jinými slovy skupina zemí, která by z případného snížení produkce měla největší ekonomický prospěch (i když možná jen krátkodobý) není totožná se skupinou zemí, která v posledních letech reagovala na výkyvy nabídky a poptávky (zejména Saúdská Arábie). Kromě toho je třeba mít na paměti, že rostoucí produkce ropy v zemích mimo OPEC jíž jsme svědky v posledních letech, je odezvou na vysoké ceny ropy v nedávné minulosti.

Region

Přesto, že i výnosy dluhopisů regionálních vlád včera těžily z holubičích komentářů Constância z ECB, tak středoevropské měny vesměs mírně oslabovaly. O něco rychleji ztrácel na frontě s eurem forint. V případě zlotého šlo patrně o drobnou korekci vcelku výrazného posílení z předchozího dne (které se odvíjelo od dobrých čísel z maloobchodu a trhu práce).

Dnes trh sleduje snad jen zveřejnění říjnové míry nezaměstnanosti v Maďarsku, které by však mělo podle nás nechat trhy v klidu. Zajímavější tak nakonec mohou být výsledky spotřebitelské důvěry v Německu.

Eurodolar

Euro nejprve ztrácelo po výrocích Constância z ECB, který připustil rozjezd klasického QE v roce 2015. Dlouho to ale netrvalo a na dolar dolehla o něco slabší čísla z USA - především slabší zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby (pokles druhý měsíc v řadě). Připravený investiční balík šéfa Evropské komise Junckera nakonec nepřinesl na stůl žádné nové peníze a trhy na něj prakticky nereagovaly.

Euro tak nakonec lehce posilovalo čtvrtý den v řadě a dostalo se těsně nad 1,2500 EUR/USD. Dnes budou v centru pozornosti čísla ukazující růst úvěrů v eurozóně a projev Maria Draghiho. Zajímavé také bude sledovat dnes a zítra první odhady inflace v eurozóně za měsíc listopad. Kosmetický nárůst meziroční inflace může ještě na chvíli protáhnout pozitivní korekci eura. Střednědobě ale dál zůstáváme fanoušky amerického dolaru.


Čtěte více:

V OPEC se rýsuje dohoda, kartel zřejmě těžbu nesníží
27.11.2014 8:15
Mezi zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se den před min...
Pegas v 3Q14 představil dobrá čísla, positivní zpráva pro akcie
27.11.2014 8:24
Výrobce netkaných textilií, společnost Pegas Nonwovens dnes před otevř...

Váš názor
  • děláte si srandu?
    27.11.2014 9:41

    Kdyby OPEC dodržoval kvóty, tak by zase tolik ropy na trhu nebylo. Současná těžba Opecu je více jak 400 tis. barelů nad denní limit. Jinak u břidlic se stačí podívat do výročních zpráv velkých těžařu v USA jak jsou na tom a zase taková lambáda to není. Ano krátkodobě ropa může jít k 60 dolarům, ale pak zase poleze nahoru. Jak to bylo v roce 2009? A kam pak ropa vylezla? Nebylo to až ke 140 dolarů? Rusáci si můžou říkat co chtějí, když si to chtějí těžit za 60 doláčů tak můžou, ale ruská ropa patří k těm na těžbu dražším. Nejde o náklady na těžbu ty jsou pod 60 dolarama, ale o náklady na průzkum, na vrtání, na daně a poplatky a to už většinou za 60 doláčů není.
    tk69
Aktuální komentáře
13.10.2019
13:33Víkendář: Uber, Fed a logika Sherlocka Holmese
12.10.2019
12:49Příchod strojů: Když akciové trhy ovládají počítače, algoritmy a pasivní manažeři
7:56Víkendář: V „rovnostářské“ Číně se zvyšuje nerovnost, stranictví se vyplácí
11.10.2019
22:03Wall Street uzavřela týden v zisku, Apple (+3 %) na historických maximech
17:33Jako křeček v kleci. Nebo vlastně ještě hůř
16:09Naděje nad dohodou o brexitu? Libra a britské akcie prudce rostou
15:38Koncert pro Paměť národa. Přijďte 28. října do Fóra Karlín
15:05Spiegel: Německá vláda zhoršila výhled ekonomiky na příští rok
14:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s. - Pozvánka na valnou hromadu
14:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s. - Navrhovaný rozvrh výplaty výnosu z cenného papíru
13:02Perly týdne: Panika není strategie, podmínka další rally a my chceme zvážit Standu
11:54Jaké chyby se objevují při investování? Příjďte na seminář pro začínající investory. Již příští čtvrtek!
11:05Íránský tanker prý zasáhly střely. Ropa vyletěla nahoru
10:42Velmi dobré jednání s Čínou a pokrok u brexitu. Trhy jsou v pátek v dobré náladě  
10:33M&B: Státem financované univerzitní vzdělávání je velmi neefektivní, existují lepší řešení
9:22Největší evropská softwarová firma SAP (+8 %) mění ředitele
9:18Rozbřesk: Británie a Irsko blízko dohodě?
8:55Naděje na obchodní příměří přetrvává, burzy mohou otevřít v plusu. Libra drží zisky  
8:42Státy EU chtějí efektivněji bojovat proti praní špinavých peněz
8:29USA a Čína obnovily obchodní rozhovory na nejvyšší úrovni

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data