Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - OPEC se na podpoře cen ropy nechce dohodnout

Rozbřesk - OPEC se na podpoře cen ropy nechce dohodnout

27.11.2014 9:18
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Ti kdo drží dlouhé pozice na trhu s ropou, neboli sázejí na její růst, s nadějí vyhlíželi dnešní zasedání ropného kartelu OPEC. Doufali zřejmě v zázrak tedy v dohodu, jež by vedla k nečekané jednotě kartelu, který by snížil svůj výstup a tak krátkodobě podpořil ceny ropy. Je přitom stále zřejmější, že se tak nestane a ceny ropy zamířily na čtyřletá minima.

Nejprve to totiž byly zprávy o bilaterálních schůzkách členů OPEC s ostatními producenty ropy (Rusko, Mexiko), které eliminovaly šanci na širší dohodu záchrany ceny ropy jdoucí za hranice kartelu. Dokonce i Rusko, které se nachází v nelehké ekonomické situaci, by podle šéfa společnosti Rosněft nemuselo omezovat produkci a to ani v případě poklesu ceny ropy na 60 USD/barel. Včera se pak hlavní hráč OPEC - Saudská Arábie - nechal slyšet, že ke stabilizaci ceny dojde samo od sebe. Svatá to pravda - nejdříve však trh zahlcený ropou z těžby z americké břidlice musí najít rovnovážnou hodnotu a ta se teď zdá být níže. V průběhu času však bude tržní podíl kartelu dále erodovat na úkor producentů z USA.

I my se domníváme, že pravděpodobnost dohody OPEC ať již dnes či v dohledné době na snížení kvóty pro produkci ropy pod stávající úroveň (30 miliónů barelů denně) je malá. Zdá se, že klíčoví producenti v rámci kartelu tedy zejména Saúdská Arábie a její spojenci nejsou ochotni produkci ropy snížit (což může mít i politické důvody). Každopádně země OPEC, jejichž ekonomiky jsou kvůli klesající ceně ropy pod největším tlakem (Írán, Libye, Irák, Venezuela), požadují snížení produkce v ostatních zemích. Jinými slovy skupina zemí, která by z případného snížení produkce měla největší ekonomický prospěch (i když možná jen krátkodobý) není totožná se skupinou zemí, která v posledních letech reagovala na výkyvy nabídky a poptávky (zejména Saúdská Arábie). Kromě toho je třeba mít na paměti, že rostoucí produkce ropy v zemích mimo OPEC jíž jsme svědky v posledních letech, je odezvou na vysoké ceny ropy v nedávné minulosti.

Region

Přesto, že i výnosy dluhopisů regionálních vlád včera těžily z holubičích komentářů Constância z ECB, tak středoevropské měny vesměs mírně oslabovaly. O něco rychleji ztrácel na frontě s eurem forint. V případě zlotého šlo patrně o drobnou korekci vcelku výrazného posílení z předchozího dne (které se odvíjelo od dobrých čísel z maloobchodu a trhu práce).

Dnes trh sleduje snad jen zveřejnění říjnové míry nezaměstnanosti v Maďarsku, které by však mělo podle nás nechat trhy v klidu. Zajímavější tak nakonec mohou být výsledky spotřebitelské důvěry v Německu.

Eurodolar

Euro nejprve ztrácelo po výrocích Constância z ECB, který připustil rozjezd klasického QE v roce 2015. Dlouho to ale netrvalo a na dolar dolehla o něco slabší čísla z USA - především slabší zakázky na zboží dlouhodobé spotřeby (pokles druhý měsíc v řadě). Připravený investiční balík šéfa Evropské komise Junckera nakonec nepřinesl na stůl žádné nové peníze a trhy na něj prakticky nereagovaly.

Euro tak nakonec lehce posilovalo čtvrtý den v řadě a dostalo se těsně nad 1,2500 EUR/USD. Dnes budou v centru pozornosti čísla ukazující růst úvěrů v eurozóně a projev Maria Draghiho. Zajímavé také bude sledovat dnes a zítra první odhady inflace v eurozóně za měsíc listopad. Kosmetický nárůst meziroční inflace může ještě na chvíli protáhnout pozitivní korekci eura. Střednědobě ale dál zůstáváme fanoušky amerického dolaru.


Čtěte více:

V OPEC se rýsuje dohoda, kartel zřejmě těžbu nesníží
27.11.2014 8:15
Mezi zástupci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se den před min...
Pegas v 3Q14 představil dobrá čísla, positivní zpráva pro akcie
27.11.2014 8:24
Výrobce netkaných textilií, společnost Pegas Nonwovens dnes před otevř...

Váš názor
  • děláte si srandu?
    27.11.2014 9:41

    Kdyby OPEC dodržoval kvóty, tak by zase tolik ropy na trhu nebylo. Současná těžba Opecu je více jak 400 tis. barelů nad denní limit. Jinak u břidlic se stačí podívat do výročních zpráv velkých těžařu v USA jak jsou na tom a zase taková lambáda to není. Ano krátkodobě ropa může jít k 60 dolarům, ale pak zase poleze nahoru. Jak to bylo v roce 2009? A kam pak ropa vylezla? Nebylo to až ke 140 dolarů? Rusáci si můžou říkat co chtějí, když si to chtějí těžit za 60 doláčů tak můžou, ale ruská ropa patří k těm na těžbu dražším. Nejde o náklady na těžbu ty jsou pod 60 dolarama, ale o náklady na průzkum, na vrtání, na daně a poplatky a to už většinou za 60 doláčů není.
    tk69
Aktuální komentáře
23.09.2020
17:20Summary: Nike podává skvělý kvartální výkon, Tesla Battery day a vakcína J&J
16:56Kterým směrem vlastně působí akciová gravitace?
16:40Restaurace do 22:00, venkovní akce nejvýše do 2000 diváků. Prymula vyhlásil další opatření
16:38Wall Street evropské nadšení nesdílí, dolar drží zisky  
15:38Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, díky koruně a inflaci není pod takovým tlakem jako ECB
15:29ILO: Pandemie vedla k poklesu globálních příjmů z práce
15:23Ján Hladký: Tesla a její Battery day  
14:52AMISTA investiční společnost, a.s.: CENTRAL GROUP uzavřený investiční fond II. a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
14:41Jan Bureš: V září se prohloubila propast mezi službami a průmyslem?
14:36ČNB podle očekávání úrokové sazby nezměnila
13:56Německý rozpočet bude mít v roce 2021 schodek 96 miliard eur
13:32Bloomberg: JPMorgan se stává jednou z největších bank...v Německu
13:27Traton bude s firmou TuSimple vyvíjet samořízené nákladní vozy
12:57Komentář analytika: Nike překonává odhady díky digitálním prodejům  
11:26Vzděláním k vyšším příjmům? Ne tak rychle...
11:19Průzkum: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně se téměř zastavil
10:38Euro z růstu akcií zatím nic nevytěžilo, koruna před ČNB vyčkává  
10:29Nike (+15 %) zvýšil zisk díky online prodejům
9:54ČEZ sníží cenu elektřiny pro domácnosti v průměru o devět procent
9:29Tesla Battery Day: Slib výrazně většího dojezdu za méně peněz

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cintas Corp (08/20 Q1, Bef-mkt)
General Mills Inc (08/20 Q1, Bef-mkt)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
14:30CZ - Měnové jednání ČNB, zákl. sazba