Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Až zaútočí mimozemšťané, může za to QE

Až zaútočí mimozemšťané, může za to QE

10.12.2014 12:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Někdy mám dojem, že kdyby do naší sluneční soustavy najednou vtrhli nepřátelští mimozemšťané, někteří lidé by začali okamžitě psát o tom, že za to může kvantitativní uvolňování, které prováděl Fed. Třeba známý historik z Harvardu Niall Ferguson je velmi hlasitým kritikem QE. Naposledy psal ve Wall Street Journal o tom, že QE může za vysokou říjnovou volatilitu akciového trhu:

„Podle mého mínění nemá návrat volatility co dělat se špatnými daty z ekonomiky či politickým vývojem. Namísto toho hraje rozhodující roli monetární politika. QE znamená více stimulace dnes výměnou za budoucí exit, který napáchá větší škody. Nejde o žádný oběd zadarmo, protože sebou nese rizika spojená s ukončením této stimulace. Letošní říjen ukazuje, že neexistuje žádný bezproblémový způsob, jak QE ukončit.“

Ferguson se ve svých tvrzeních podle svých slov opírá o studii, kterou provedli Michael Feroli, Anil K Kashyap, Kermit Schoenholtz a Hyun Song Shin. Tito ekonomové skutečně ukazují, že exit z uvolněné monetární politiky může vyvolat určité problémy. To není nic překvapivého a poukazuje na to už hezká řádka analýz. Ferguson jde ale dál. Tvrdí, že QE nemělo být kvůli potenciálním problémům s ukončením vůbec spuštěno. Když se v květnu roku 2013 začalo hovořit o snížení tempa nákupů aktiv centrální bankou, došlo jen k přechodnému zvýšení volatility akciového trhu. A to samé platí o letošním podzimu. Neviděli jsme ani žádný silný dopad na reálnou ekonomiku, růst je naopak po ohlášení tzv. taperingu poměrně silný.

Ferguson také tvrdí, že Fed může za problémy na trzích, které se objevily 15. října. Dva dny před tímto datem ale nepřišlo z centrální banky žádné závažnější prohlášení. Ferguson tento den jistě vnímá jako nějakou zpožděnou reakci na dřívější informace. Důkazy ovšem nepředkládá žádné. Finanční odborníci mohou prostě jen tak mávat rukama a ohánět se nepodloženými tvrzeními.

Ferguson je tvrdě proti QE už od samého počátku. Třeba takový manažer hedge fondu Cliff Asness měl podobný postoj, na rozdíl od Fergusona ale nakonec uznal, že se ohledně svých inflačních predikcí mýlil. Ferguson namísto toho používá pochybný zdroj ShadowStats.com a tvrdí, že inflace v roce 2010 dosahovala dvojciferných čísel. Tak to vypadá, když něčí argumentace začíná pevně utvořeným názorem. Toho se pak drží a chytá se každé možnosti, která tento názor může alespoň trochu podpořit. Někteří lidé budou vždy proti QE, ať už je vývoj jakýkoliv.

Zdroj: Noah Smith, Bloomberg


Čtěte více:

OECD tlačí na ECB – rozjeďte QE
06.11.2014 11:35
Evropská centrální banka by měla rozšířit program nákupu aktiv a event...
ECB o QE uvažuje, ale zatím vyčká, potvrzuje její viceprezident
26.11.2014 11:04
Viceprezident ECB Vitor Constancio dnes ráno hovořil o možnostech náku...

Váš názor
  •  
    11.12.2014 13:56

    Jak se každý ekonom ohání růstem HDP, růstem ekonomiky, QE, atd. Každý růst přináší drancování surovin, ničení přírody a ničením životního prostředí, ubývání živočichů, ničení ovzduší. Tištění peněz v USA pomohlo zbohatnout těm již bohatým bankéřům (růst burzy). Obyčejní lidé nic nepoznali. Ti se stále uskromňují. Ten kdo snědl na snídani tři rohlíky tak při růstu ekonomiky nebude jíst čtyři. To je ten omyl ekonomů.
    obyčejný člověk
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu