Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
IPO Recap – LendingClub oprávněně vítězem minulého týdne +66 %

IPO Recap – LendingClub oprávněně vítězem minulého týdne +66 %

16.12.2014 13:00
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Minulý týden šlo na burzu hned deset akcií. Tři z nich výrazně předčily zbytek ve výkonnosti – byly to společnosti LendingClub Corp, HortonWorks Inc. a New Relic Inc.

Podle výkonnosti do dnešního dne je vítězem minulého týdne LendingClub Corp. Společnost svůj byznys postavila v roce 2007 na poskytování levnějších půjček online. Její výhodou je online systém bez jakýchkoliv nákladů na pobočkovou síť nebo na obsluhu poboček a podobně. Vtipem je, že jako dlužník si nepůjčujete od nějaké další banky, ale od investorů neboli od dalších běžných lidí, kteří chtějí zhodnotit své peníze a očekávají za to výnos. Firma už vyplatila více jak půl miliardy investorům za jejich poskytnutou likviditu.

Firma v roce 2013 vykázala operativní ztrátu ve výši -6,7 mil. USD a čisté výnosy 113,6 mil. USD. Pro rok 2014 se očekává, že by výnosy mohly dosáhnout přes 200 mil. USD a v příštím roce by podle odhadů Bloomberg mohla společnost svoje výnosy téměř zdvojnásobit.

Společnost k 30. 9. 2014 půjčila přes 6 miliard dolarů. Největšího úspěchu společnost dosahuje na obou pobřežích USA. Vnitrozemí se drží spíše pozadu, což je k jeho konzervativnějšímu fungování pochopitelné. Přes 83 % všech dlužníků uvedlo, že chce pomocí úvěru u LendingClub refinancovat svojí již stávající půjčku.

Ovšem je třeba se zmínit i o některých ohroženích, která mohou firmu potkat. Jedním z nich je to, že společnost začíná. Do takové firmy jsou odhodlaní investovat spíše nadšenci nebo doslova startup investoři. Na druhou stranu Forbes zařadil v lednu 2014 společnost do seznamu nejnadějnějších firem v USA a to hned na pátou příčku. Dalším problémem by mohl být masivní default jednotlivých dlužníků, tím by se celý proces zasekl pravděpodobně na mrtvém bodě.

ipotabrecap1612

HortonWorks Inc. je společnost zabývající se vývojem korporátního software – lépe řečeno architektury schopné zpracovávat data ve velkých objemech napříč různými metodami zpracování v různých modech jako je statický, real-time nebo interaktivní s podstatnými aspekty pro korporátní využití – jednoduchost řízení, bezpečnost a snadná obsluha. To vše open-source.

Výhodou open-source kódu programu je jeho otevřenost, každý vývojář ho může číst a eventuálně nacházet chyby. Bylo dokázáno, že jsou chyby v těchto systémech rychleji nacházeny a pak také opravovány.

Výčet klientů společnosti hovoří za vše – platformu zvanou Hadoop využívá například Bloomberg web, Spotify, eBay, Western Digital, Samsung, Kayak nebo XING. Aktuální cena akcie je zhruba 24 USD a přidala tak neuvěřitelných 66% od nabídkové ceny.

Poslední z nejlépe performujících je společnost New Relic Inc., což je další softwarová firma, tentokrát zacílená na analytický software pro software. Nezní to zvláštně? Ale ano, je to software, který pomáhá vývojářům pochopit, co všechno znamenají ta data, která sbírají o svých vyprodukovaných aplikacích - kam lidé klikají, jak pracují, jak se jim software používá.

Firma má za sebou už nějaký ten pátek a zkušenosti se jen hrnou. Hovoří za to i jejich klienti – patří mezi ně Microsoft, Nike, Groupon, NBC, Rdio, Sony nebo EA.

New Relic za sebou má i nějaké ty známé finanční výsledky, kde předvedla tržby ve výši 85 mil. USD za posledních dvanáct měsíců končících 30. září tohoto roku. Podle odhadů v příštím roce 2015, který pro firmu skončí 31. března, očekává růst tržeb na 105 mil. USD a v roce 2016 si chce dojít pro 146 milionů USD na tržbách.

Čistý zisk je stále v záporných číslech, a proto se vyplatí si několik období počkat a pohlídat si, jak se společnosti bude dařit nadále. Díky vstupu na burzu budou data o společnosti dostupnější.

Přes nejistou budoucnost se zdá, že společnosti investoři věřili při samotném startu obchodování. Bohužel našli se v minulém týdnu i tituly, o kterých byli investoři více přesvědčeni, a proto akcie neperformovala tak, jak by se dalo očekávat. Nižší výkon můžeme připsat možná střízlivějšímu nastřelení úvodní ceny, která byla řádově o třetinu vyšší, než lépe performující IPO, o kterých jsem psal výše. Ty měly startovní cenu max. 16 USD, kdežto tato akcie už 23 USD.

Zdroj: Bloomberg, stránky jednotlivých společností, Nasdaq website, Renaissance Capital

Všechny tituly jsou již dostupné k obchodování v obchodní platformě společnosti Patria Direct na sekundárním trhu.


Čtěte více:

Exhumace rublu neúspěšná, jaké jsou dopady zvýšení sazeb?
16.12.2014 11:00
Ruská centrální banka - BR (Bank Rossii) v noci na dnešek zvýšila saz...
Erste si nedá pokoj a dál stahuje pražskou burzu, přidal se k ní i ČEZ
16.12.2014 11:10
Ani druhý obchodní den tohoto týdne nezastihl pražskou burzu v dobrém ...
Evropa se zahalila převážně do ruda, PMI a ZEW pomohl zpět nahoru
16.12.2014 11:08
Evropské obchodování dnes začalo dalším poklesem hlavně na indexech FT...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data