Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - koruna nad 28 za euro - proč a jak.

Rozbřesk - koruna nad 28 za euro - proč a jak.

12.01.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Centrální bankou, respektive intervencemi uhranutá česká koruna odstartovala rok pěkně zostra a v uplynulém týdnu oslabila nad 28,00 EUR/CZK. V reakci na holubičí komentář viceguvernéra ČNB Tomšíka a nízkou prosincovou inflaci totiž významná část trhu začala agresivně sázet na další uvolnění měnové politiky, což se fakticky rovná opětovnému oslabení intervenční hladiny pro korunu. Je pochopitelně otázkou, jak reálná tato hrozba ve skutečnosti je… Ať tak či onak, vzhledem k tomu, že ČNB má devizový trh díky intervencím v hrsti, bude se primárně od úvah na téma devalvace odvíjet kurz koruny v nadcházejících týdnech.

Je pravdou, že listopadová inflační prognóza ČNB, která počítala s návratem inflace k dvouprocentnímu cíli na začátku roku 2016 je fakticky mrtvá. Inflace se bude na začátku roku pohybovat v okolí nuly, a pokud vše dobře půjde, bude se ke konci roku 2015 přibližovat zespodu k 1 %. Pravdou je, že tento inflační výsledek je do velké míry důsledek padajících cen ropy. Pravdou také je až do této chvíle ČNB interpretovala vesměs pozitivně - jako pozitivní nabídkový šok, který by měl domácnostem a ekonomice pomoci. Sama o sobě nízká cena ropy by tedy neměla být argumentem pro další oslabení intervenčního kurzu. Podle zápisu z posledního zasedání by ČNB korunu znovu oslabila, pokud by se dovážená deflace negativně projevila na domácí poptávce a systematicky snížila domácí inflační očekávání. Dlouhodobá inflační očekávání finančních trhů však zatím zůstávají prakticky stabilní a dopady do domácí poptávky (zatím) nepozorujeme.

V našem velmi krátkodobém scénáři tudíž počítáme s tím, že bankovní rada na svém únorovém zasedání nepřijde s revolučními (devalvačními) změnami. Nervozita do inkriminovaného 5. února však bude zřejmě gradovat a koruna by tak měla být nejslabší právě před tímto únorovým zasedáním ČNB. Kam až přitom může měnový pár EUR/CZK v následujících třech týdnech dojít? Podle nás devizový trh bere inspiraci v tom, o kolik ČNB devalvovala tj. 5-6 %. Krátkodobý vrchol pro EUR/CZK tedy vidíme v okolí hladiny 28,9. Po únorovém zasedání by nicméně koruna měla ztráty mazat.

Forex
Pomalý růst cen v kombinaci s předchozími komentáři z centrální banky v pátek i nadále tlačily korunu směrem vzhůru. Česká měna oslabila dokonce až o procento a pár EUR/CZK se dostal na nejvyšší úrovně od března 2009. Oslaboval i forint, zlotý naopak posílil asi o 0,3 % (ačkoliv z inflace zveřejněné tento čtvrtek asi bude mít pramálo důvodů k radosti).

Pod tlakem byl opět i ruský rubl. Tomu v pátek neprospívaly klesající ceny ropy a snížení ruského ratingu ze strany agentury Fitch rublu asi také nepřidá. Nyní se čeká na revizi ratingu ze strany agentury S&P , respektive na to, zda hodnocení Ruska nepropadne do spekulativních vod.

V nadcházejícím týdnu bude patrně nejzajímavější dění v Polsku, kde kromě zveřejnění inflace zasedá i centrální banka. Co se týče našeho výhledu na kurz koruny, tak v krátkodobém horizontu může podle nás oslabit až k EUR/CZK 28,90. Podrobnější informace uvedeme v aktualizovaném výhledu, který dnes vydáme.


Váš názor
 • Pobavte se
  12.01.2015 12:55

  http://www.ods.cz/volby2014ep/volebni-program/drzme-se-koruny
  sgt.Mike
  • Re: Pobavte se
   12.01.2015 12:59

   Tohle měla ta strana s logem vrabce vysvětlovat Klaunovi, když podepisoval Lisabonskou smlouvu :-)))
   Jesse
   •  
    12.01.2015 13:29

    Nechápu proč si zrovna vy stěžujete ? Slabá koruna , důvod proč exportovat , exportovat. Kdyby lidi byli chytří , exportují a exportují . Teď je ten správný čas vozit zboží ven a vydělat na tom a snížit nezaměstnanost na 3 % .
    Jezdec.
    •  
     12.01.2015 14:11

     Jelikož se zde vyrábí/montuje z věcí z dovozu, tak se jen reálně snížilo to, co zůstane v ČR (zisk, mzdy...)
     sgt.Mike
     •  
      12.01.2015 23:10

      Máme mnoho výborných výrobců . Já v tom nevidím problém.
      Jezdec.
      •  
       13.01.2015 11:18

       Já ano, snižuje se reální kupní síla obyvtelstva
       sgt.Mike
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data