Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - za vše můžou komodity

Rozbřesk - za vše můžou komodity

14.01.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Trhy s rizikovými aktivy učinily včera pokus o to získat konečně první pořádné zisky v tomto roce, když jako dobrá záminka se jevil start kvartální výsledkové sezóny v USA. Dobře vypadající pokus na pěkné zisky nakonec zhatila opět ropa a komoditní trhy vůbec, neboť jejich hledání dna stále pokračuje. Uvidíme, zdali na celkové náladě něco změní opravdový rozjezd výsledkové sezóny (dnes jsou na pořadu americké banky JPMorgan a Wells Fargo), každopádně některé skupiny aktiv čekají na možnost si vydechnout jak na smilování.

Patří mezi ně samozřejmě i aktiva navázaná na ruský rubl a ruské kreditní riziko, kterým se opět velmi viditelně nedaří. Na Rusko obecně se v záplavě konkurenčních témat na počátku roku (Řecko, ECB, ropa, u nás koruna) tak trochu zapomnělo, ale nedávné události (snížení ratingu a včerejší mrtví na východní Ukrajině) jej dostaly zpět do mediální první linie. Bohužel pro ruská aktiva však ne v tom pozitivním světle. Výsledkem je, že rubl se octl na nejslabších úrovních od paniky na trhu 16. prosince a zároveň (což je horší pro ruský finanční systém) kreditní rizikové prémie Ruska vylétly na nejvyšší úrovně od pádu Lehman Brothers. Jen pro dokreslení situace marže se u ruského vládního pětiletého dolarového rizika pohybuje na úrovni 600 bazických bodů (ČR má prémii 50 bodů).

Ruské riziko je samozřejmě stále úzce spojeno s vývojem na komoditních trzích, tudíž pokud zde se situace časem stabilizuje, bude to vcelku rychle vidět na rublu, ruských akciích či kreditním riziku. Co je však znepokojivé z pohledu investora (nikoliv spekulanta), že ruské vládní autority evidentně nemají žádný plán, jak současné nepříznivé tržní a makroekonomické situaci čelit. Sázka na to, že tvůrci ruské hospodářské politiky současnou bouři jednoduše vysedí či eventuálně při vyhrocení situace zavedou nějakou soft-verzi kapitálových kontrol, je velmi bohorovný přístup, který nejenže není kredibilní, ale nemusel by se vyplatit.

Forex
Obavy před devalvací koruny se včera pokusil zchladit guvernér Singer, a koruna následně skokově posílila o více než 1 %. Na svém blogu guvernér uvedl, že ČNB nemusí rychle reagovat na deflační impulzy v oblasti cen ropy a potravin a značná část těchto protiinflačních impulzů se do cen podle jeho názoru již promítla a ovlivní tak výrazně inflaci pouze v tomto a na počátku příštího roku. Singer také zopakoval prohlášení bankovní rady, že pro posun hladiny kurzového závazku na nižší úroveň by musely nastat dlouhodobé deflační tlaky, které by mohly způsobit propad domácí poptávky. Guvernér Singer tak podpořil náš názor, že na příštím zasedání ČNB 5. února ke změně intervenční politiky nedojde. Také včerejší vyjádření dalšího člena bankovní rady Jiřího Rusnoka vyznělo v neprospěch intervencí. Extrémní scénáře oslabení koruny až ke 28,90 EUR/CZK jsou pro tuto chvíli zažehnány.

Co se týká dnešního obchodování, budou nejdůležitějšími událostmi bezpochyby zasedání NBP a maďarské statistiky ohledně inflace a průmyslové výroby. Domníváme se, že NBP dnes ponechá sazby beze změny, nicméně při současné deflaci bude zajímavé sledovat zejména tiskovou konferenci, na které by NBP mohla připustit snížení sazeb v průběhu roku. Zveřejnění maďarské inflace zřejmě potvrdí, že deflace trvá a tudíž uvolňování měnové politiky v případě horších čísel z reálné ekonomiky zůstává reálnou možností.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data