Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Zklame ECB vysoká očekávání?

Rozbřesk - Zklame ECB vysoká očekávání?

22.01.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Co dnes čekat od Evropské centrální banky? Centrální bankéři ve Frankfurtu připravili trhy na start kvantitativního uvolňování a toho se s vysokou pravděpodobností dočkáme. Ďábel ovšem leží v detailech. Je třeba mít na paměti, že názorově pestrá a nejednotná ECB má z uplynulých let bohaté zkušenosti s budováním velkých očekávání a následným zklamáváním. Vzhledem k dramatickým ztrátám eura a propadům výnosů věříme, že očekávání trhů nejsou v tuto chvíli malá. Co tedy bude důležité sledovat?

Na prvním místě to bude objem celé akce (QE). Podle nejrůznějších průzkumů investoři v průměru očekávají program v celkovém objemu alespoň 500 miliard euro. Různé novinové články v posledních dnech ale uváděly možnost až dvojnásobného programu. Rizikem je, že ECB nakonec nebude chtít trhům kvůli flexibilitě prozradit konkrétní cíle, ale bude pouze komunikovat obecný záměr nafouknout v dohledné době bilanci na 3 biliony euro (pomocí různých nástrojů, nejenom QE). Zklamáním by také byl jakýkoliv cíl pro QE pod 500 miliard euro.

Za druhé bude důležité sledovat, jaké cenné papíry ECB hodlá skupovat. Co se týká vládních dluhopisů, půjde pravděpodobně o všechny vládní dluhopisy, které spadají do investičního stupně ratingu. Dluhopisy mimo investiční stupeň budou moci být zahrnuty pouze v případě, že země bude zahrnuta v záchranném programu Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Za třetí se pozornost stočí k tomu, zda ECB bude nakupovat dluhopisy přímo do vlastní bilance nebo riziko zůstane na bedrech národních centrálních bank. Pokud by riziko zůstalo v národních centrálních bankách, trhy by to mohly vzít jako důkaz určité nedůvěry v projekt eura. Národní centrální banky by také v nákupech nemusely být tak agresivní.

Sečteno, podtrženo, ECB má řadu možností, jak dnes trhy překvapit a zklamat. Vzhledem k tomu, že v závěsu za dnešním zasedáním startují řecké volby, počítáme s vysokou volatilitou eurodolaru i periferních dluhopisových trhů.

Region

Data z polského průmyslu nakonec oproti našim očekáváním měla včera poměrně hmatatelný dopad na kurz zlotého, který vůči euru posílil o tři čtvrtě procenta. Průmyslová produkce v prosinci na rozdíl od předchozích dvou měsíců poměrně razantně vzrostla, čímž patrně odbourala část sázek na snižování oficiálních sazeb na začátku února. Stabilitu sazeb na současné úrovni i po tomto zasedání konec konců naznačují i poslední komentáře z centrální banky. Radost nicméně alespoň částečně kalí pomalejší než očekávaný růst cen výrobců. Vůči euru vcelku razantně posiloval i forint, naopak koruna oslabila asi o 0,2 %.

Dnešní den bude veškerá pozornost upřena na ECB, respektive na opatření, které na dnešním zasedání patrně přijme pro větší podporu ekonomiky eurozóny. Dodejme, že očekávání v tomto směru nejsou malá a je tak obtížné odhadnout, zda je ECB dokáže naplnit. Je proto těžké posoudit i dopad na region, snad kromě zvýšené volatility, kterou lze dnes odpoledne očekávat.


Čtěte více:

Holomajzna ECB - prozradíme QE, nebo neprozradíme?
21.01.2015 17:59
"Komunikace a transparentnost se v minulých dekádách staly výrazně důl...

Váš názor
  • Ostražitost při těchto nejasnostech.
    22.01.2015 9:29

    1....různých nástrojů ... ? 2....komunikovat obecný záměr ... 3....bude nakupovat dluhopisy přímo do vlastní bilance nebo riziko zůstane na bedrech národních centrálních bank... Uvítala bych, kdyby autoři tohoto článku - rozvedli dle jejich úvah či zaspekulovali k uvedeným bodům.
    AMN
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y