Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
iPhone - časovaná nálož produktového portfolia Apple

iPhone - časovaná nálož produktového portfolia Apple

09.02.2015 17:00
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Nedávno spatřila světlo světa finanční čísla o výkonu společnosti Apple Inc. v posledním čtvrtletí roku 2014. Mnozí analytici je označili jako “trhák” a bylo o nich psáno v samých superlativech. Byla to ta nejlepší čísla v historii společnosti - tržby ve výši 74,59 mld. USD, čistý zisk ve výši 18 mld. USD ( a rozdrtila kdejaký ten odhad nebo předpoklad). V té euforii se těžko hledají chyby na kráse a já nemám v plánu skvělá čísla společnosti nikterak hanit, ale přeci jen chci předestřít možná trošku dlouhodobější pohled na to co se může stát.

Je to jako Windows XP a Microsoft
Windows XP je v podstatě už legendární operační systém, který dobře fungoval, dočkal se řady oprav, upgradů a dokonce třech servisních balíčků, které jej udržovaly v kondici. Oficiálně je již mrtev, fungoval od roku 2001 do roku 2014, kdy mu skončila podpora. Tehdy divize starající se o Windows XP také generovala kolem 40 % příjmu Microsoft, pak přišel rok 2007 a vystřízlivění ze sna s novým systémem Vista, který měl XP nahradit. Uživatelé si nezvykli a firma začala pociťovat problémy.

iPhone už je poměrně starý
Poprvé nám ještě Steve Jobs představil kouzelnou krabičku v roce 2007, iPhone jako takový je osm let starý a v několikáté generaci. Přesto na něj Apple stále více sází a spoléhá jako na klíčové zařízení, které v roce 2014 přineslo už 55 % veškerých tržeb společnosti, když ještě v roce 2010 to bylo 38 %. Zlomový pro podíl na tržbách byl právě rok 2010, protože u tržeb vystřelil proti roku 2009 o 20 procentních bodů na úkor iPodů a také Maců.

Rostoucí podíl na tržbách potažmo ziscích společnosti přidává na záda společnosti stále větší břímě toho, že každý další model nesmí za žádných okolností zklamat zákazníky, být nekvalitní nebo nedotažený. Případná díra po nepovedené vlajkové lodi by mohla znamenat čím dál tím větší díru pod čárou ponoru, jak podíl na tržbách a zisku stále roste.

i_chart

Obloha zatím bez obláčku

Aktuálně žádné ohroženív krátkém období z tohoto titulu Applu nehrozí. iPhone 6 je dozajista skvělé zařízení, ale i tak je nevybalancovanost produktového portfolia něco co bychom periferně měli sledovat. Potažmo něco co by tuto nevyrovnanost mohlo změnit. Tím něčím by v budoucnu mohl být Apple Pay, platební systém vyvinutý právě Apple, který se uvádí do provozu. Samozřejmě je otázkou jak na trh vstoupí, relevantnější data doufejme uvidíme v průběhu roku 2015.

Jak již jsem předestřel, tento malý vroubek na jinak fenomenálních výsledcích Apple, by běžného investora neměl hodně zneklidňovat, ale spíše poukázat na případné potíže pokud dojde k realizaci negativního scénáře. Apple nahromadil obrovské množství hotových peněz (178 mld. USD okamžitě použitelných peněžních prostředků), které může použít jak na dividendy, buybacky, ale i na třeba vývoj nových zařízení. Prodej Apple Watch je již na spadnutí (poslední informace hovoří o dubnu 2015) a tak se uvidí jestli i třeba to drobné komplementární zařízení nebude podílet na změně tohoto nedobře vyznívajícího faktu o číslech Apple.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Zámoří minulý týden v zeleném; DJIA s nejlepším týdnem za více než dva roky
09.02.2015 14:17
Americké akciové trhy minulý týden připsaly solidní zisky, když trhům ...
IPO Watch - ve znamení genetiky a analýzy DNA
09.02.2015 15:00
V sedmém týdnu nám přicházející nové tituly nabídnou vyvážený mix toho...
Benzín čeká zdražení, dlouhou sérii poklesu cen zastavuje ropa
09.02.2015 15:42
Ceny ropy se na přelomu ledna a února vydaly prudce vzhůru a korigují...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.07.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  
8:12Dohoda s Vietnamem je podle Trumpa takřka hotová, USA oznámí cla pro menší země
6:22Digitální měny centrálních bank – jaký je potenciál v Evropě a v USA a jaké jsou u nich optimální sazby
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m